Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wątróbka - pycha.
70 dkg wieprzowej wątróbki
50 dkg cebuli (jak ktoś lubi może być więcej)
1 spora cytryna
1/2 kostki smalcu
pieprz, sól

Solić przed podaniem.
Podawać z korniszonami, ziemniakami lub z chlebem.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
A ja polecam wątróbkę na surowo.
Plasterek wątroby, na to krążek łagodnej cebuli. Popieprzyć, posolić i gotowe do konsumpcji. Można solo można z białym pieczywem i masełkiem. Skropionej cytryną nie próbowałem ale na pewno spróbuję.
Odpowiedz
@drajla, tymi apetycznymi fotkami narobiłeś mi smaku, ale zaś @szlumf to opisał menu chyba wyłącznie dla wilkołaka.
Odpowiedz
Pycha też to lubię.
Drobiowa jest delikatniejsza :)
*****\\\\   ///*************l***********§*********[]
*****(  @ @ )***********oooooo*****(bul,bul)*****[%%]
--oOOo-(_)-oOOo----->****grono*****(ooooooo)****[%%]
------O-----O--------********ooo******(ooooooo)****[%%]
pozdrawia Castleman*******o********(ossad)*****[%%]
Odpowiedz
Tak jak Piotr pisze - wieprzowej nie jadam, ale nie dlatego, że nie smaczna - drobiowe (kurczak, kaczka, indyk) albo z królika są tak delikatne, że gryźć nie trzeba - rozpływa się w ustach (oczywiście świeża :D zaraz po uboju)
Bardzo lubie wątróbke z dużą ilością cebulki, ta cytryna mnie  zaskoczyła, trzeba będzie spróbować.

Wątróbkę wolę krwistą :slinka: , taka mocno przesmażona, dla mnie nie jest najlepsz. :D
Lech
Odpowiedz
Witam

Smalcu to unikam jak diabeł ognia. W ogóle tłuszcz nie zdrowy. Ty młody to możesz jeść drajla. Masło to tak i, to w nie wielkich ilościach. Nabiał jest o wiele zdrowszy i, ryby.

Pozdr/gynek
Odpowiedz
U mnie:
Wątróbka drobiowa obtoczona w mące. Zesmażyć, do tego cebula. Doprawić i podać z ziemniakami.
Szybkie, proste i podobno smaczne(cała rodzina to je).
Gynek, diabeł chyba nie unika ognia :).
Szlumf, brzmi niezbyt zachęcająco. Surowe podroby?

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
Biedne zwierzątka..
Odpowiedz
Zibi, dlaczego tak uważasz?

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
(27-01-2016, 11:21)grzechu napisał(a): Szlumf, brzmi niezbyt zachęcająco. Surowe podroby?

A kto bogatemu zabroni? Do popicia świeża bycza krew - jeszcze lepsza z łojem. Babcia mawiała, że był to rarytas w czasie wojny.

No, to jak prawimy o różnych wątróbkach, to należy wspomnieć o przysmaku z dorsza w oleju.
Odpowiedz
(27-01-2016, 12:07)grzechu napisał(a): Zibi, dlaczego tak uważasz?

Chciałbyś być zjedzony za młodu zanim zaczniesz cieszyć się życiem? Zanim cie zabiją jestes w ciasnej klatce.
Zwierzęta nie są takie głupie, dużo wiedzą, maja swoje uczucia, czują ból..Umierają jak człowiek.
Z każdym takim zwierzęciem możesz się zaprzyjaźnić jak z psem i będzie lepszym przyjacielem niż wielu ludzi.

Księga Koheleta (Kaznodziei) 3:19 (Biblia Warszawska)

Bo los synów ludzkich jest taki, jak los zwierząt, jednaki jest los obojga. Jak one umierają, tak umierają tamci i wszyscy mają to samo tchnienie, Człowiek nie ma żadnej przewagi nad zwierzęciem. Bo wszystko jest marnością.
Odpowiedz
Dajcie spokój.
To nasz forumowy temat kulinarny, o WĄTRÓBCE wieprzowej - nie religijny czy etyczny.
Posty nie na temat wylecą w kosmos - obiecuję.
Odpowiedz
Zibi, proszę nie ...

A swoją drogą to fenomen jest chyba jakiś, że takie nie wyszukane danie wzbudza tyle emocji.
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
(27-01-2016, 12:46)alskarus napisał(a): A swoją drogą to fenomen jest chyba jakiś, że takie nie wyszukane danie wzbudza tyle emocji.

Wszystko przez tajemniczy dodatek - cytryny :co_jest:
Odpowiedz
(27-01-2016, 12:45)drajla napisał(a): Dajcie spokój.
To nasz forumowy temat kulinarny, o WĄTRÓBCE wieprzowej -  nie religijny czy etyczny.
Posty nie na temat wylecą w kosmos - obiecuję.

Jest na temat, pośrednio. Dodgy
Odpowiedz
Podobno wątróbka jest lepsza jak się ją wcześniej namoczy w mleku?

A ja chyba dodam wina xD
Odpowiedz
No to już nie będzie najlepsza ... :)

A próbowaliście ananasów dodać?
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
Pomysł z dodatkiem wina całkiem dobry (tyle że zalałem nim wcześniej cebulkę - wyszła wyśmienita taka nie za twarda, nie za miękka - lekko kwaskowa; pozostałe wino do rondelka wlałem na końcu jak wszystko było prawie gotowe ) Myślę, że wątróbce zrobiłoby korzystnie gdyby wcześniej chwilę w winie poleżakowała..
Aha z braku smalcu zrobiłem na maśle z dodatkiem oleju
Mam nadzieję, że drajla się nie obrazi na moją modyfikację :P
Odpowiedz
Zamiast cytryny używam jabłek kwaśnych. Efekt podobny.
Oczywiście gustuję też w drobiowej ale wp też nie pogardzę. Tylko ten cholesterol.
Odpowiedz
(27-01-2016, 12:26)drajla napisał(a): No, to jak prawimy o różnych wątróbkach, to należy wspomnieć o przysmaku z dorsza w oleju.

W Bałtyku już zdrowego dorsza nie uświadczysz.
Ostatnio zjadłem słoiczek świeżej wątróbki z Żabnicy. Na kanapkę z cebulką bije różne "rarytasowe" szynki..
- Mamo, mamo! Patrz! Statek!
- To nie statek, synku. To kuter.
- No, ale mamo, tam są ludzie!
- To nie ludzie... to rybacy.
Odpowiedz
Jak widać nie każdemu wątróbka na zdrowie wychodzi ... :P
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
U mnie od lat wątróbka z kury z curry. ;)

Skocz do: