Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wędlinki dojrzewające według Bazylego
Sól jest jednym z najlepiej znanych środków konserwujących mięso ,jeśli pochodzi z dobrego pewnego źródła ,czyli jest badane, to wystarczy.
Odpowiedz
Tym razem znacznie zmniejszyłem ilosć soli- jest po prostu słone. I rewelacyjne. Mumifikowanie (owijanie bandażem) było wyjątkowo obfite- zużyłem dwie rolki szerokiego. I mięso jest w środku miękkie, nieprzesuszone.
Idę sobie jeszcze ukroić :slinka: :slinka: :slinka:

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=560
tam to jest.
Robiłem to.
Mnie to osobiście nie powaliło aczkolwiek nie powiem jest smaczne i na pewno inne.
Niwątpliwie warto spróbować , a już na pewno poczytać forum zadymiarzy ;)
Odpowiedz
Czy tym sposobem można robić mięso wołowe , np: polędwiczkę wołową ?
Odpowiedz
Można- robiłem nie jest zła- jednak biorąc proporcje ceny do smaku to polecam schab.Aczkolwiek eksperymenty mile widziane i różne gusta nad k. trudno dyskutować ;)
Odpowiedz
Zamierzam poeksperymentować z wołowiną,na początek jakąś zrazówkę,lub udziec ,pokroję w wąskie paski i zrobię z kolendrą.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez bazyli

Myślę że zasmakujecie w tej wędlinie, bardzo dobrze komponuje się z zimnym bimberkiem.
Bazyli a jest coś czego Ty nie masz lub nie robisz?

Przeglądając forum stosunkowo od niedawna co rusz napotykam jakieś Twoje wspaniałości!
Odpowiedz
Pomyszkowałem w lodówce i znalazłem kawałek schabiku "nastawianego" gdzieś w połowie grudnia.
Czas go wyraźnie uszlachetnił, ale też i "posolił". Mięsko przechowuje się bez widocznych zmian (owinięte tylko papierem). Częstowani (ostatni na Sylwestra) zaczynają dopytywać o przepis.
Trzeba będzie powtórzyć przed świętami Wielkanocnymi. No chyba, że Bazyli poda przepis na jajka w macierzance ;)
Dzięki Bazyli za schabiki.
Odpowiedz
Bazyli! Melduję , że zrobiłam polędwicę- tydzień temu- już prawie zjedzona i schab- jeszcze powisi tydzień i dopiero do jedzenia.
U LP- pełna euforia, teściowa pieje z zachwytu, dla mnie bomba! Pycha, dzięki za przepis!
Dałam kolendrę, sól i czosnek granulowany.
Odpowiedz
A ja tym razem, bo zrobiłem 2 edycje, będzie schabik i szyneczka, zobaczymy; schab jest pyszny, a szynka??
Odpowiedz
U mnie już po raz kolejny wiszą polędwiczki ,jutro robię ponownie karkówkę i szynkę,może jakąś wołowinkę,na pewno część w zielonym pieprzu.
Odpowiedz
Właśnie wrąbałam na śniadanie kanapeczki z końcówką schabiku i trzeba szybko nastawić nowe.
Baardzo dobreee.
Też zmodyfikowałam i obtoczyłam w mieszance przypraw czosnek granulowany, majeranek,kolorowy pieprz i coś tam jeszcze.
Trochę dłużej mięso było mokre (to z kolendrą schnie szybciej), ale pychotka.
Z moich obserwacji wynika, że lepiej brać grubszy schab - w efekcie mniej slony.
I już stestowałam - bardzo dobrze się mrozi.
W moim przypadku postanowłam zabezpieczyć w kawalkach. Co prawda długo się nie "pomroziło" ale po rozmrożeniu też dobre- nie straciło na wartościach smakowych.

Bazyli - jesteś Wielki !!!
Wrzuć jeszcze coś z podobnych pomysłów, bo jak widzisz Towarzystwo się rozochociło.
NIe czekaj do Wielkanocy !!!
Odpowiedz
Faktycznie po rozmrożeniu jest bardzo dobre.
Ale ma jedną wadę, wielką wadę.
Za szybko się kończy!!!!!!!!!!!!
Odpowiedz
Witam Was,przepraszam że nie piszę ale kończę remont strychu.Do niedzieli się uporam i na pewno coś zapodam.
Napiszę tylko że każde czerwone mięso można w ten sposób przygotowywać,oczywiście badane.Obojętnie czy to będzie szynka,czy karkówka czy boczek.Jednak grubsze sztuki najlepiej o strzykać solanką o stężeniu 08-1kg na 10 litrów wody i ilości 20 ml na kilogram mięsa.Ja robię np. na szynce 10 wstrzyknięć po 2 ml w najgrubszych miejscach no i takie grubsze sztuki najlepiej zapeklować w tej solance tak 4-7 dni.Potem odsączyć ręcznikami papierowymi i suszyć,niech dojrzewa.
Życzę smacznego bazyli.
Odpowiedz
Bazyli a czy po moczeniu w solance trzeba jeszcze dodatkowo solić do dojrzewania, czy też same przyprawy wystarczą?
Odpowiedz
ShRon - sorrki że dopiero teraz piszę.Oczywiście po moczeniu w solance nie trzeba już obtaczać w soli.Należy jedynie pamiętać o odsączeniu mięsa papierowymi ręcznikami.
Pozdrawiam bazyli.
Odpowiedz

Dziś zawisnął do dojrzewania 2,5kg schabik natarty solą, kolendrom oraz granulowanym czosnkiem:uff:. Tym razem w mieszaninie kolendra, czosnek soli znacznie mniej dałem aby mięsiwko nie było zbytnio słonawe jak to miało miejsce przy poprzednim. :placze:

Pozdrawiam
Stanley
Odpowiedz
U mnie wiszą schabiki od 5 dni.

PrzyprawyConfusedól,kolendra,czosnek granulowany i lubczyk.

Jutro wkleję foto.
Odpowiedz
Mięso osuszałem w pieluchach tetrowych.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Właśnie powiesiłem karkóweczkę :big:
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Mój schabik tym razem wyszedł rewelka,:spoko: dałem tylko 15g soli całą paczuszkę granulowanego czosnku i dość sporo kolendry i to jest to. Jutro idę do sklepu masarskiego i robię następny by nie przy brakło bo jak dziś się rodzinka do niego dorwała tom musiał ich powstrzymać tak im smakował.

Pozdrawiam
Stanley
Odpowiedz
Kurcze , ja chyba popełniłem gdzieś błąd, moja polędwiczka skurczyła się strasznie przy dojrzewaniu .
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Poganin
Kurcze , ja chyba popełniłem gdzieś błąd, moja polędwiczka skurczyła się strasznie przy dojrzewaniu .

Tym się nie przejmuj zbytnio, mój 2,5kg schabik teraz tak wygląda (skurczył się) jak Twoja świeża polendwiczka bo tak musi być:slinka: czyli że żadnego błędu nie popełniłeś i wszystko jest oki.

Pozdrawiam
Stanley
Odpowiedz
Dzięki StanleyK ;) w takim razie czas nastawić schabik;)
Odpowiedz
Ja polecam karkóweczkę,warto pamiętać że mięsko mocniej przerośnięte wymaga nieco mocniejszego solenia ponieważ tłuszczyk trudniej przyjmuje sól.jeśli chcemy uniknąć nastrzykiwania solanką porcjujemy karkówkę do pół kilogramowych kawałków.
Odpowiedz

Skocz do: