Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Własnoręczne przyrządzanie przepisów na nalewki
#1
Witam.
Jest to mój pierwszy post na tym forum. Nie znalazłem odpowiedniejszego żeby zadać to pytanie. Każde z ziół ma określone działanie lecznicze prawda? i czasami ciężko jest znaleźć receptę odpowiadającą naszym potrzebom, a wiec czy istnieje sposób na pisanie własnych recept? Inny niż metoda prób i błędów.? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Odpowiedz
#2
Żadna teoria nie zastąpi praktyki. Innymi słowy na papierze zarys a reszta wychodzi w praktyce.
Odpowiedz
#3
No tak. Rozumiem. Ale chodzi mi bardziej o to czy jest tak jak w przypadku perfum ze określa się na początku cel nalewki i używa się innych składników dla urozmaicenia kompozycji.
Odpowiedz
#4
No pewnie.
Określasz na co nalewka ma być. Potem znajdujesz zioła o odpowiednim działaniu. Sprawdzasz czy "zgadzają" się one ze sobą, tzn. czy niektóre zawarte w nich składniki nie powodują ze sobą niepożądanych interakcji. Sprawdzasz czy nie warto dołączyć do zestawu dodatkowo innych działających osłonowo czy pomocniczo dla danego schorzenia ziół. Kombinujesz czy nie dodać jakichś ziół dla smaku. Ponownie sprawdzasz czy ich składniki nie wchodzą w interakcje...., ale to wszystko później.
Najpierw postaraj się o solidną wiedzę medyczną oraz dowiedz się jak najwięcej o ziołach (dobrze by było oprócz medycyny i botanikę skończyć), potem znajdź dostęp do laboratorium i do dzieła.

Może jednak pozostań przy radosnej i mniej ambitnej twórczości i zajmij się powoływaniem do życia nalewek, których najważniejszym zadaniem będzie leczenie (a jakże) duszy oraz dostarczanie przyjemnych doznań smakowych.
Przepisów m.in. na tym forum dostatek.
Odpowiedz
#5
(20-12-2011, 20:26)chris02085 napisał(a): ...czy istnieje sposób na pisanie własnych recept? ...Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Nie jest to takie trudne. Aby własnoręcznie napisać receptę bierzesz po prostu receptę (zastęczo kartkę papieru), długopis lub pióro i piszesz. Jak nabierzesz pewnej wprawy, to jest nie do odróżnienia od oryginału. Moim zdaniem te pisane komputerowo, nawet przy użyciu stylizowanych czcionek, nie wyglądają tak dobrze jak pisane ręcznie. Dobry kierunek.
Odpowiedz
#6
cemik1 kpiarzu sympatyczny udała Ci się recepta na receptę.
Oczywiście chodzi o recepturę.
Najlepszy sposób to sięgnięcie do już wcześniej wypróbowanych i opisanych receptur. Forum aż kipi od takowych, a do tego literatury na tony. Jeśli Cię to nie zadowala, kombinujesz i tutaj tylko doświadczenie + smak.
Tata wspomniał o solidnej wiedzy i nie bez racji, bo leczyć powinien lekarz, a samodzielne leczenie może zaszkodzić. Zioła źle użyte są niebezpieczne. Nalewki polecam na poprawę nastroju, co najwyżej orzechówkę dla lepszego trawienia.
Odpowiedz
#7
Zacząłbym od tego:

http://www.aptekarzpolski.pl/index.php?o...&Itemid=66

Mamy i recepty, bo aptekarskie i nalewki, bo nie tylko aż tak lecznicze.

Perfumy to inna bajka, tam chodzi głównie o zapach, podczas gdy w nalewce o zapach, kolor (rzecz estetyki, ale czasem ważne) i smak. I chyba ta ostatnia kwestia musi być dopracowana.

Warto zacząć od ćwiczenia na prostych nalewkach-mało składnikowych, ewentualnie zrobić poszczególne pojedyncze nalewy na dane zioła i bawić się w mieszanie ich co z tego wyjdzie i czy wyjdzie to, co przedsiębraliśmy.Skocz do: