Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WIŚNIÓWKA
A ja z wiśni wyciskam soczek, a potem mieszam go z ok. 70% alk. Trochę się "zcina " i muszę cedzić przez płótno ale to małe piwo. Dodaję cukier, kwasek i np. troche rumu. A potem to juz tylko czekać, czekać i jeszcze sklarować.....
Odpowiedz
Nalewki w sposób tradycyjny robi się na dwa sposoby: Pierwszy polega na zasypaniu owoców cukrem i wystawienie na działanie słońca na ok. 1-2 tygodnie, a potem dolaniem ok. 70% spirytusu. Takie postępowanie powoduje, że powstaje bardzo aromatyczny sok a także może w tym czasie trwać fermenracja alkoholowa, które to zjawisko również odbija się na smaku przyszłej nalewki. ( tak robię nalewkę z trześni, węgierek). Drugi sposób polega na zakaniu owoców alkoholem 60-70 % i ich macerację . Po tym zlanie alkoholu i zasypanie ponownie owoców cukrem lub miodem w celu wyciągnięcia z nich resztek alkoholu i aromatów. Oba sposoby służą otrzymaniu tradycyjnych nalewek. Moim zdaniem w wyniku mieszania soku z alkoholem nie powstają nalewki tylko wódki o smaku owocowym. Używanie do określania tak powstałych płynów nazwy "nalewka" jest profanacją tych ostatnich. Jak ktoś chce się przekonać , że tak jest niech spróbuje zrobić prawdziwą nalewkę i po odpowiednim czasie porównać z taką mieszaniną soku i wódki. Różnica jest zasadnicza. Jeśli jej nie zauważy - to niech dalej miesza sok z wódką i nie traci czasu na robienie nalewek. Pozdrowienia.
Odpowiedz
hej magda

już po sobocie i Twoje wisienki pewnie już się pławią w spirycie, ale jeśli przypadkiem zostało ich trochę, to proponowałbym Ci nastawienie na dwa sposoby - szczególnie jeśli jest to Twój pierwszy raz. będziesz miała trochę radochy z obserwacji nastawów - w każdym ze sposobów inne właściwości mają zarówno owocki jak i sam alkohol a oczywiście największą frajdą będzie degustacja i porównywanie smaków :pijemy:

jeśli chodzi o owoce zasypywane cukrem, to dla uniknięcia przykrych niespodzianek proponuję trzymać je nie dłużej niż tydzień a myślę, że 5 dni spokojnie wystarczy - wystarczy często potrząsać, żeby cukier się rozpuścił

powodzenia!
Odpowiedz
Zarejestrowałem się na Forum gdyż pierwszy raz w życiu coś mnie zaskoczyło i szukałem pomocy, im więcej czytam tym bardziej mnie wciąga. Jeżeli ktoś jest zainteresowany to chciałem przedstawić swój przepis na nalewkę wiśniową, jest trochę inny niż typowy. Składniki - na 2 kg wiśni z pestkami 1 kg cukru , 1 litr wódki 40% i 0,5 litra spirytusu 96%. Wiśnie zasypuję cukrem w garnku i potrząsając delikatnie garnkiem staram się aby wszystkie owoce pokryły się otoczka cukru, przykrywam szczelnie i czekam 24 godziny aż puszczą sok. Następnie wstawiam garnek do kapieli wodnej (po prostu do drugiego gara) i powolutku podgrzewam aż cukier się całkiem rozpuści (co kilka minut trzeba delikatnie przemieszać owoce) i nie pozwolić, żeby sok zrobił się gorący (max 40 C). Po rozpuszczeniu zostawiam owoce w syropie do następnego dnia. Potem do gąsiorka wsypuję owoce i zalewam wódką. Syrop mieszam ze spirytusem 50 / 50 i dolewam do gąsiorka. Wadą tej metody jest, że zwykle zostaje troche syropu. Jeżeli ktoś lubi nalewkę słabszą i słodszą może wlać cały syrop, ja robię zwykle 10 litrów i pozostały syrop wykorzystuję jako dodatek przy wyrobie wina. Po miesiącu mozna zlać nalewkę, drugi raz owoce już nie naciagną ale są bardzo smaczne.
Odpowiedz
Piątek i sobota minęły, powstały dwa zaczyny pod nalewki. Zdecydowałam sie jednak na wersje z zalaniem alkoholem a potem cukierek. W piątek nastawiłam podstawowy to jest zalanie mieszanina spirytusu i wódki a w sobote nie tylko wodka i spirytus ale także po 100 ml. rumu i brandy ( wyczytałam tez taki przepis i postanowilam sprobować ). Za dwa tygodnie cukier i potem tylko czekanie :jezor: Najbardziej to ciesze sie z jedzenia wisienek z zalewu:slinka:, nie wiem jak podolam takim ilosciom ale :jedzenie:. bede na biezaco dawc znac o postepach. ps jak tylko znajomi dowiedzieli sie o wszystkim to lista kolejkowa sie utworzyla:pijemy:
Odpowiedz
Witaj, Grzegorzu.wb! Dziękujemy za oryginalny przepis! :helo:

Cytat:Najbardziej to ciesze sie z jedzenia wisienek z zalewu:slinka:, nie wiem jak podolam takim ilosciom ale :jedzenie:. bede na biezaco dawc znac o postepach.
Zapewniam Cię, magdo, że już po pół litrze wisienek będziesz widziała przed sobą falujące morze :jezor:
Odpowiedz
Witam wszystkich nalewkowiczów. Dołączam się do dyskusji ponieważ robię naleweczki parę ładnych lat. Starym sposobem maceruję wiśnie w 60% spricie. Jednakże zawsze dryluję wiśnie i osobno wkładam do słoja pestki. Mam wtedy kontrolę nad smakiem. A jakie wasze doświadczenia w tym wzgędzie?
:helo:
Odpowiedz
Ja kiedyś robiłem dwie nalewki: jedna z wiśni drylowanych, druga z wiśni z pestkami. Później dolewałem odpowiednią ilośc tej pestkówki (ok. 20-25%) do nalewki bez pestek.
Teraz już się nie bawię i od razu dodaję częśc wiśni z pestkami.
Odpowiedz
Jestem jeszcze na etapie robienia zaprawy wisniowo-pestkowej :big: ale chyba tak zostanie bo zamierzam pozbywać się kwasu pruskiego przez podrzanie jej do 40 stopni a smak pestkowy zostanie, niestety po kwasie pruskim boli mnie głowa więc wolę tego uniknąć.
Odpowiedz
Jeżeli boisz się kwasu pruskiego, to zamiast pestek wisni możesz dodawac migdały.
Odpowiedz
Tu nie chodzi o kwas pruski, tylko żeby się pestką nie zadławić.
Odpowiedz
Drodzy!
Sprobowalam moich nalewek, dzis:drink:, po 3 misiacach odstajania... Na dnie osad:eyes:, pewnikiem powinien byc?
Wnioski:
1. wersja z brandy i rumem - lagodna i kwasna - naturalny smak wisni
2. spiryt i alk - mocniejsza i nie taka kwasna
zaznaczam ze do obu tyle samo cukru...
Kupuje urzadzenie do pomiaru alku i musze sprawdzic czy roznica w lagodnosci jest faktyczna czy subiektywna poprzez inne skladnki.
Odpowiedz
Ciekaw jestem co to za urządzenie, bo alkoholomierzem można zmierzyc tylko zawartośc % alkoholu w spirytusie i wódkach czystych. Gdy jest dodatek cukru to nie uzyskasz prawidłowych wartości.
U mnie, wbrew oczekiwaniom nalewka wiśniowa z rumem nie jest najlepsza. Lepszy efekt uzyskałem z czystym 70% alkoholem.
Pozdrawiam Rumię-Zagórze i Janowo.
Odpowiedz
Witam.

Nalewka nazywa się dokładnie tak jak w tytule.
Znalazłem w bardzo starej książce.

podaje przepis z książki:
"W garncowy gasiorek wlać najlepszego spirytusu pół garnca, zrobić syrop z dwóch funtów cukru, macając tylko cukier tak, aby tego syropu nie było sięcej jak dobre pół kwarty, włożyć 10 goździków, wymięszać doskonale i napełnić do pełna cały gąsiorek wiśniami czarnemi zupełnie dojrzałemi nieco potłuczonymi tak, aby pestki niektóre były pęknięte. Może stać ze dwa tygodnie na słońcu, a będzie wyborna do użycia."

miary:
1 garniec - 4 litry
1 funt - 45 dag
1 kwarta - 1 litr

nalewki jeszcze nie robiłem czekam na wiśnie i słońce. przepis podaje bo mi się spodobał. Ciekawe ile to może mieć procent?

pozdrawiam.
Odpowiedz
To pewnikiem przepis z książki Ćwierczakiewiczowej?
Odpowiedz
Zazwyczaj dlugo trzymam wisnie w zalewie i wole slabsza nalewke(wodka+spiryt 1/1).
Koncowa moc zalezy od soczystosci wisni. Innymi slowy jak mocno spiryt sie rozrzedzi sokiem.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Jarek B
To pewnikiem przepis z książki Ćwierczakiewiczowej?

a własnie nie wiem dokładnie kogo.
książka jest stara bardzo bez okładki a druga strona jest nadpalona i jedyne co mi się udało odczytać to 'rok wydania 1885, wydanie jedenaste' i, że można kupić w księgarniach na terenie całej galicji i innych miastach. tak naprawde książki, aż stach uzywać, bo rozlatuje się w rękach. Ale przepisy przednie na różne likiery, wódki, a nawet znalazłem na miód pitny bez drożdży. no i oczywiście oprócz alkoholi ciasta itp
Odpowiedz
Ten przepis jest na 100% z Ćwierczakiewiczowej. Czytając opis jej stanu nieśmiało zapytam, czy to może oryginał? :chytry:
Odpowiedz
A ja dodatkowo spytam czy ktoś może próbował kiedyś jakiegokolwiek przepisu Ćwierciakiewiczowej i ewentualnie jakie ma spostrzeżenia?
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Tom_Cat
Ten przepis jest na 100% z Ćwierczakiewiczowej. Czytając opis jej stanu nieśmiało zapytam, czy to może oryginał? :chytry:

Dokładnie nie wiem czy to ogrinał. Naprawde tak niefortunnie się nadpaliła, że nie widać kto jest autorem. Ale to już ustaliliśmy, że niejaka pani Ćwierciakiewiczowa. wydanie z 1885 roku. Książka jest w mojej rodzinie od bardzo dawna.

Cytat:Wysłane przez Mycha
A ja dodatkowo spytam czy ktoś może próbował kiedyś jakiegokolwiek przepisu Ćwierciakiewiczowej i ewentualnie jakie ma spostrzeżenia?

Wiem, że na podstawie tej książki moja prababcia robiła chleb i niektóre ciasta.
Potem moja babcia robiła już tylko ciasta, ale do czasu jak miagła korzystać z własnych (znaczy kurzych) jaj. Ponieważ w przepisach na zwykłą babkę jest napisane, że trzeba użyć 20 jaj. Babka mówiła mi, że dlatego tak dużo jajek, że puźniej ciasto mogło leżeć i miesiąć i było świerze. nie to co teraz, że kupujemy babkę, a ona po tygodniu jak kamień.
Moja matka jakoś się nie mogła przemóc do tych przepisów, ale książkę przechowała.
Teraz moja kolej jak widać :D. Ja korzystam głównie z przepisów na wódki, likiery i nalewki, no może w lato skuszę się na jeden ser co to jest w niej przepis. Ciast piekł nie będę bo to nie ekonomiczne, niestety.

pozdrawiam
Odpowiedz
Mam reprint, chyba tej książki. Dla mnie to ciekawostka, ale przepis na nalewkę wiśniową z zafermentowanych wiśni próbowałam, trochę modyfikując, nie rozbijałam pestek. Dodaję nalew migdałowy. Jest ok. Poszłam na całość i eksperymentalnie zrobiłam pigwiaczki podfermentowane. Też niezłe.
Odpowiedz
W piątek zrobiłem Wisniówke według przepisu Agnieszki, a dzis czytam i nagle widze ze pisze 0,5 l spirytusu 96% a ja wlałem 1l spirytusu 90%(reszta składników według przepisu - patrz pierwszy post w tym wątku), czy nie powinienem teraz tego jakos rozcienczyc?? dołozywisni lub dolac wódki, prosze o popowiedz i z góry dziękuje
Odpowiedz
Wg oryginalnego przepisu powinniśmy uzyskać 2,5 l 25% nalewki. Jeśli chcesz taką słabą, to powinieneś rozcieńczyć dodając jeszcze najlepiej wiśni. Ale jeśli tego nie zrobisz, to po prostu uzyskasz 3 l nalewki ok. 38%.
Odpowiedz
Witam
Jestem nowa i zupełnie zielona w temacie, więc bardzo proszę o sugestie i odpowiedzi na pare (oczywiście) banalnych pytań ;)
Wyprosiłam od pewnej miłej starszej pani jej przepis na nalewkę wiśniową, którą mnie poczęstowała
Przepis brzmi następująco
1 kg wiśni wydrelowane w tym 10-15 z pestkami zalewa się 0,75 spirytusu i 0,75 wódki po czym odstawia na miesiąc Po tym czasie odlewa sie płyn a wiśnie zasypuje 1 kg cukru i odstawia na kolejny miesiąc w słoneczne miejsce (taaa..) Następnie wyławia wiśnie łączy sok z alkocholem i kolejny miesiąc sobie stoi

Właśnie zalałam wiśnie ową mieszanką spirytusu i wódki i zastanawiam się czy to zakręcić szczelnie czy nie, oraz czy mam to na ten miesiąc wynieść gdzieś w chłodne miejsce?
Logika podpowiada ze powinnam szczelnie zakręciś i znieść do piwnycy a na miesiac kiedy są zasypane cukrem raczej przykryć gazą i zostawić na słońcu, ale ponieważ to mój debiut to chciałabym żeby sie ktoś mądrzejszy wypowiedział
Będę wdzieczna za rady ;)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez olama
Właśnie zalałam wiśnie ową mieszanką spirytusu i wódki i zastanawiam się czy to zakręcić szczelnie czy nie, oraz czy mam to na ten miesiąc wynieść gdzieś w chłodne miejsce?
Logika podpowiada ze powinnam szczelnie zakręciś i znieść do piwnycy a na miesiac kiedy są zasypane cukrem raczej przykryć gazą i zostawić na słońcu.

Zakręcasz szczelnie nawet wtedy gdy zasypane są wiśnie cukrem , bo procenty uciekają do nieba . Trzymasz gdziekolwiek byle nie na słońcu .
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz

Skocz do: