Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WIOSNA... JESIEŃ - IDENTYFIKACJA ODMIAN
Lidia
albo
Isabella
Obie nie nadają się do jedzenia, ani do niczego innego.
Odpowiedz
Dla mnie to Isabella.
Odpowiedz
Isabella,
miałem 1 krzew i oddałem sąiadce , bo jej bardzo smakowała:jupi:,:nie:

(P)
Odpowiedz
:hahaha::hahaha:
Odpowiedz
a moglibyście zerknąc na moje?
http://imgur.com/a/fmHH7#0
Odpowiedz
Witam wszystkich serdecznie, forum śledzę od 2 lat, choć zarejestrowałem się dopiero teraz, bo przyszła pora na pierwsze pytanie.

Chciałem zapytać co to za odmiana winogron (widoczne na zdjęciu) i czy da się z tego zrobić wino gronowe. Poza tym, że są bardzo słodkie nie wiem nic. Pomiarów będę mógł dokonać dopiero za kilka dni. Jeśli jest to możliwe do oszacowania, to kwasowości w jakim zakresie mogę się po tej odmianie spodziewać?

Odpowiedz
Witaj
Zrób bardziej wyraźne zdjęcia nie tylko gron ale i liścia z wierzchu i od spodu. Poza tym swoje pytanie możesz też zgłosić na forum
winogrona.org
Odpowiedz
Myślę, że ważniejsze od nazwy odmiany jest pytanie czy da się z tego zrobić wino. Da się, ale... jeśli jest tego 20 kg na jednym krzewie (a może i więcej owoców), to kasowość będzie ogromna >10 g/l, a cukry niskie <15%. Poza tym ekstrakt będzie bardzo słaby, czyli wino rozcieńczone. Tym nie mniej jeśli kochasz słodkie i mocne wina (ogólnonarodowe przyzwyczajenie), to da się, ale nie będzie to klasyczne wino gronowe.
Odpowiedz
Ehh a juz myslalem, ze trafilem na cos fajnego :( No nic, sprawdze cukry i kwasowosc to zobaczymy. Bardzo zalezy mi na winie gronowym, rozcienczanie nie wchodzi w gre. Ale az ponad 10g na litr??? :kwasny:
Odpowiedz
Sebson1993, na przyszłość postaraj się zadawać pytania w odpowiednim miejscu...

Kwasowość zależy od obciążenia - ilości gron na krzewie. Policz.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
A czy ja mogę liczyć na Waszą pomoc i odpowiedź co to może być za odmiana/odmiany:
http://imgur.com/a/aLB8n
Głownie chodzi mi o te "różowe"

Odpowiedz
Pewnie jakaś lidia. Dobrze się pali w piecu czy na ognisku.
Odpowiedz
Kilis ma rację, koś to jak najszybciej.
Ja dojrzałem, w przyszłym roku moją labruchę tnę,
sadzę lub na niej szczepię Regenta.
Odpowiedz
Niestety to nie moje, tylko ojca (a jego ciężko będzie przekonać nawet do pozbycia się zdziczałej labruchy ) :/ To wydaje mi się lepsze od labrusci, wybrałem pół wiadra tych na oko słodszych bo chciałbym uzupełnić DR domieszką ok10% soku z winogron (a z resztą niech sam się męczy, chociaż wino AD2013 półsłodkie wyszło mu całkiem niezłe) To nieciekawie, liczyłem że wystarczy to porządnie przyciąć żeby był dobry surowiec - bo tak jak mówie w smaku (oprócz tego, że kwaśne - ale w tym gąszczu co tam wyhodował wszystko będzie kwaśne poza południową stroną) >> niż labrusca.. ehh

#edycja: Chyba muszę zwrócić honor Labrusce.. to, to ma 10blg :S
Odpowiedz
Prosiłbym znawców o pomoc w identyfikacji ;)

Krzak rośnie na działce rodziców, a więc to nie ja się nim zajmuję. Liście, koronka, grona - jak na zdjęciach. Mogę dodać, że ani na liściach, ani na koronkach nie stwierdziłem żadnego omszenia. Kiedy pękają pąki, tego niestety nie dowiedziałem się od rodziców, bo nie zwrócili na to szczególnej uwagi.

Grona raczej nieduże, stosunkowo krótkie, z jagodami o średnicy około centymetra. Niestety, nie mierzyłem dotąd kwasowości, także termin dojrzewania jest na oko. W zeszłym roku zbiory przeprowadziliśmy w pierwszym tygodniu października i wtedy w wyciśniętym soku było 15 °Blg po poprawce na niecukry, ale krzak był zaniedbany przez poprzednich właścicieli. My przeprowadziliśmy solidne cięcia i w tym roku owoce są wyraźnie słodsze. W dodatku, będąc dziś na działce, stwierdziłem (organoleptycznie oczywiście) zdecydowany spadek kwasowości do niemal niewyczuwalnej, także chyba czas na zbiory :D  Tym bardziej, że owady robią szkody.  W związku z tym określiłbym termin dojrzewania na przełom września i października.

Raczej nie jest to labrusca. Brak gluta oraz landrynkowego aromatu.
Sorki jeśli zdjęcia koronek są bezużyteczne. Dziś rano nawet nie wiedziałem co to, a będąc już na działce nadal nie byłem pewien :glupek:

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Witam,

Na działce rośnie mi już ładnych parę lat taka oto winorośl:

https://zapodaj.net/bdb7e1760cb85.jpg.html
https://zapodaj.net/c50035b01aee4.jpg.html
https://zapodaj.net/eef9c9a714716.jpg.html
https://zapodaj.net/ff5f951ae47f8.jpg.html

Czy jest ktoś w stanie zidentyfikować co to jest za odmiana ? dodam ze jest to odmiana jasna :)

Pozdrawiam.
Odpowiedz
Kolego, podaj proszę termin wybarwiania, dojrzewania. Nie jest to zapewne stara vinifera, ale może coś, co warto mieć.
Odpowiedz
Dojrzewa w okresie wrzesień/październik:)
Odpowiedz
Robiłeś wino z tej odmiany?
Jak smakują dojrzałe jagody?
Jakie są parametry moszczu po zbiorze (kwasy, Ph, cukier)? Mierzyłeś? Jeżeli nie, to jak wygląda to organoleptycznie (mocno słodkie, kwaśne)?

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Bardzo dobre pytanie na które ciężko mi odpowiedzieć, robiłem już raz z nich wino jednak teraz wiem ze za wcześnie zebrałem jagody a wino zrobiłem na 6blg wiec bardziej cukier w nim dominuje jak smak winogron, ale są one tak średnio kwaśne a blg w zeszłym roku miały 13 ale zbierałem początkiem września
Odpowiedz
Skoro na początku września pomiar wyniósł 13Blg, to raczej z tej odmiany, dobrego wina nie zrobisz.

Odpowiedz
[url=http://wino.org.pl/forum/User-maciek19660714][/url]

Maciej: rozumiem, ale z czystej ciekawości chciałbym określić odmianę :)
Odpowiedz
Henryk79, przeniosłem Twoje pytanie do wątku z podobnymi zagadnieniami. Może w poprzednio identyfikowanych odmianach, znajdziesz jakieś podobieństwo.

Skocz do: