Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WIOSNA... JESIEŃ - OPRYSKI (środki, karencje)
Odnośnie Miedzianu.
Jest to środek kontaktowy, działający m. in na mączniaka rzekomego, który pojawia się na spodzie liści.
Zatem pytanie, czy pryskanie winogron Miedzianem tylko z wierzchu liści daje jakiś skutek na mączniaka rzekomego, który siedzi na spodzie liści??
Swoje krzewy pryskacie tylko po wierzchu liści, czy jakoś wciskacie lancę między liście w środek krzewów i od wewnątrz też pryskacie? Czy uda się popryskać 100 % liści od spodu? Bo jak dla mnie to raczej nie.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Spód liścia jest najważniejszy. Ogólnie przy kontaktowych trzeba pokryć 100% powierzchni krzewu.
Może zamiast miedzianu daj Galaktico (Tanos + Folpan).
Odpowiedz
Ale Galactico, czy Universalis to muszę sobie sam skomponować, bo jako gotowego produktu nie da się kupić?

Wesoły-świetna winnica. GRATULACJE!!:)
Odpowiedz
W PL nie kupisz ale można sobie skomponować :)
Instrukcja na winogrona.org
Odpowiedz
Boję się trochę, że szara pleść zaatakuje grona w taką niekorzystną pogodę.
W zeszłym roku miałem około 15-20 % owoców porażonych przez szarą pleśń podczas zbiorów.
Odpowiedz
Można prysnąc piro (po gronach) jakby rzeczywiście trgedia była.
Odpowiedz
Tym samym piro, którym odkażacie moszcz?
Ktoś praktykował?
Odpowiedz
Tak jak praktykowałem w zeszłym roku, bo była jeszcze gorsza pogoda. Całkiem ładnie działa interwencyjnie, tylko potrzebne jest mocne stężenie :) W razie czego jest jeszcze Teldor 14-21 dni karencji. Oczywiście to wszystko na własną odpowiedzialność i jeżeli mieszkasz za granicą :chytry:
Odpowiedz
Jest jeszcze Switch!!!
Odpowiedz
Karencja 30 dni. Jest jeszcze Boni Protect Forte - bez karencji. Jest jeszcze piro...:nie_powiem:
Odpowiedz
Switch to chyba ze 35, Teldor 21, Mythos 28. Piro ze 12% roztwór, karencja pewnie po paru dniach można zebrać. Liście jak dostaną to zasychają.

Paweł
Odpowiedz
Piro w 12 % stężeniu, tj. 120 g piro na 1000 ml wody.
A czy dla Piro wyznacza się karencję, czy nie?
Ile działa mniej więcej na gronach?
Odpowiedz
Boni Protect Forte z tego co pamiętam musi być pryskany 3 razy od czasu kwitnienia żeby był skuteczny, więc teraz raczej odpada. Co do piro, to nie ma danych o karencji, bo nie jest to standardowy środek dopuszczony na szarą pleśń. Na chłopski rozum w zależności od pogody te min. 7-14 dni bym odczekał
Odpowiedz
Podłączę się pod temat. Czy profilaktyka w pierwszych dwóch latach powinna być inna? Czy stosowanie któryś z tych wyśnionych środków nie powiino mieć miejsca w wypadku młodych roślin?
Odpowiedz
Wszystko zależy od odmiany i miejsca uprawy. Jesli masz odmiany zupełnie pancerne jak Bianca to pryskać nie trzeba, jeśli cherlaki jak Ortega to oczywiście trzeba. Jeśli wokół nie ma winorośli to i prawdopodobieństwo infekcji mączniakiem rzekomym małe (ale m. prawdziwy może być już na sadzonkach bo zimuje w pąkach a szara pleśń nie jest selektywna - atakuje i winorośla i truskawki i maliny i szczaw).
Generalnie - profilaktyka młodych upraw rożni się tylko ilością użytego środka - no i jesli to profilaktyka to z głową - zawczasu, ale rzadziej i mniej agresywnymi środkami.
Odpowiedz
Regenty tegoroczne. W okolicy mam winorośla, ale pancerne. De facto pryskam je tylko na mszyce. Zauważyłem w okolicy przędziorki, więc podejrzewam, że mogą być problemem. Rzuciłem okiem na stronę PIORIN'u. Ostrzegają przed m.p. w powiecie. A teraz pytanie co uważasz za środki mniej agresywne? Myślałem żeby może spróbować od czegoś w stylu Biosept, Timorex, Biosept. Teoretycznie bez karencji, więc może są lżejsze?
A może powinienem pójść w Siarkol, Tiotar, Amistar albo "Universalis"? Szczerze mówiąc nie łapie jeszcze, które z tych substancji to ciężka chemia.
Odpowiedz
Mało agresywny jest siarkol/tiotar. Biosept, Timorex - no może - jeśli jesteś bogaty :). Miedzian na rzekomego - ale to po kwitnieniu. Regent bardzo podatny nie jest - myślę, z jeśli chodzi o choroby grzybowe to wystarczyłby teraz siarkol+dithane neo tec oraz miedzian w lipcu. Od początku sierpnia można stosować Alkalin potasowo-krzemowy z borem jako nawóz dolistny - ogranicza m. prawdziwego, wzmacnia rośline.
Co do owadów i przędziorków to tu już trzeba interwencyjnie. Profilaktyka to tylko wczesnowiosenne mycie siarkolem i preparaty olejowe przed pękaniem pąków.
Odpowiedz
Czy na posadzonych w tym roku Regentach należy już wykonać oprysk przeciwko mączniakom? Moje sadzonki mają od 3 do 6 liści. I jeszcze jedno pytanie: Czy to nie za słaby wzrost jak na sadzonki posadzone 20 kwietnia?
Odpowiedz
Jeśli padało niedawno - to trzeba opryskać jak najszybciej (siarkol 0,2% + Dithane Neo Tec 0,2% + zwilżacz).
Wzrost może taki być na posadzonych miesiąc temu sadzonkach.
Odpowiedz
Padać za bardzo nie padało, ale oprysk dla pewności wykonam tylko nie mam zwilżacza. Słyszałem, że w zamian można dodać do oprysku np. płyn do mycia naczyń czy coś tego typu. Stosował ktoś coś takiego?
Odpowiedz
W związku z pogorszeniem pogody, trwającym nawet 10 dni, częstymi chmurami i opadami, zamierzacie pryskać swoje winnice? I na co?
Bo ja biorę pod uwagę szarą pleśń i MRZ.
Odpowiedz
Na szarą pleśń Switch (chociaż jeśli pryskało się na botrytis pod koniec kwitnienia, to teraz jeszcze nie ma potrzeby). Na rzekomego, prawdziwego i szarą pleśń można Uniwersalis (sen nocy letniej) jeśli ktoś nie pryskał już 2x Azoxystrobiną (Amistar) lub Ridomil Gold Combi. To ze względu na nadchodzące deszcze - bo środki kontaktowe szybko się zmyją.
Osobiście zamierzam dziś wieczorem prysnąć przeciw m. rzekomemu czymś w rodzaju Mildicut ;)
Odpowiedz
Czy pryskając Amistarem, należy dokładnie (starannie), opryskać rośliny, czy wystarczy opryskać dobrze, ale bez zbędnych ceregieli?
Czy stężenie 6 ml/10 litrów wody będzie ok, czy za mocne?
Odpowiedz
Mógłbym prosić starszych kolegów o pomoc przy doborze środków ochrony?

Nasadzenie tegoroczne, jak się rozwiną pąki to profilaktycznie 3% siarkolu, tak?
Ogólnie powinienem jeszcze kupić coś z tych: Topsin (MP), Dithane (MRz), coś na szarą pleśń?

W uprawie głównie Seyval Blanc, Leon Millot, Regent i Solaris, ale spróbowałem też po 1 sztuce PNP czy Dornfeldera.
Odpowiedz
3% siarkol to przed rozwinięciem pąków. Jak byś prysnął na rozwinięte pąki to byś popalił. Później tuż przed kwitnieniem Sen nocy letniej , po kwitnieniu coś na szarą pleśń. Może być ponownie folpan. Później miedzian.
Odpowiedz

Skocz do: