Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wielki Test Pigwówek
Witam,
Chciałbym na swoim blogu http://blog.czajkus.com/ przeprowadzić wielki ślepy test pigwówek (za pigwówki rozumiem nalewki, wódki z pigwy lub pigwowca) i kupuję lub dostaję w tym celu pigwówki, sklepowe lub domowe. Póki co mam 28 sztuk.
[URL=http://imgupload.pl/viewer.php?file=17459539749203529131.jpg][/URL]

Jeżeli ktoś z kolegów winiarzy chciałby przesłać swoją nalewkę z pigwy lub pigwowca do mojego testu w ilości 100 ml to prosze o kontakt na pw

Pozdrawiam
Czajkus

Odpowiedz
Tak na marginesie, to dwa różne owoce.
Odpowiedz
Witam,
Jeszcze co do mojego testu. Jak na razie mam zgromadzonych 28 pigwówek. Za pigwówki uznaję nalewki, wódki, likiery z pigwy lub pigwowca.

Najpierw kupiłem te co były dostępne w sklepach o poj. 100 ml, czyli popularne: Soplicę, Krupnik, Extra Żytnią, Alaskę. Potem kilka trochę lepszych jak: Nalewki i Inne Pigwową, Krakowski Kredens, z Produktów Benedyktyńskich. Plus inne czasem w 0,5 l. Stumbras Quince. Toorank, Toruńską, Złotą Polską, Złotą Pigwę, Ułańską.

Z domowych miałem swoją i mamy. Dostałem też 2 ze sklepu Boreas,pl (jedna z nich to Nalewka Staropolska z dzikiego pigwowca).

Następnie poszukałem w internecie kto jeszcze robi pigwówki i napisałem do producentów, czy nie dałoby się od nich kupić 100 ml. I Pan Zdzisław Wilk z Kopnicy, Nalewki Kresowe i Nalewki Wawelskie przesłały mi ich pigwówki do testu gratis. Ze 2 firmy nic nie napisały i 3 zaproponowały mi zakup dużych (ale np. zakup od 90 do 170 zł za butelkę średnio mi się widział). Dokupiłem jeszcze Pigwówkę Polską, Etiudę Pigwową i ze sklepu Szambelan. Dostałem też pigwówki od kolegów z for internetowych: Lucia, radiusa, Grzegorza oraz 2 od kolegów mojego kolegi pollabela.

Czekam jeszcze na pigwówkę na życie z warszawskiej firmy Hulaj Duszo Warszawskie Tradycje, 2 (z pigwy i pigwowca) od kol. panta_rei i podobnie od kol. Wojta z facebooka.

Test będę przeprowadzał Ja, mój kolega Zbych i Łukasz Gołębiewski (ma też jeszcze przywieść 2 pigwówki).
Kupię też chyba Barmańską Pigwową - wiem, że pewnie zajmie ostatnie miejsce ale 134 tyś fanów na facebooku ma.
Mam kupionych 150 plastikowych przezroczystych kieliszków. Na blogu będzie relacja. Ocena pewnie będzie że każdy z nas będzie oceniał osobno według skali 10 punktowej według forum bestofwhisky.pl i na tej podstawie wytypujemy zwycięzców.

Nie spodziewałem się, że tyle ich uzbieram i test zapewne przeprowadzimy w 3-4 turach. 40 pigwówek nie chciałbym przekraczać, myślę, że i tak dużo zgromadziłem. Gdyby ktoś z kolegów winiarzy zechciał mi jeszcze wysłać s100 ml swojej pigwówki to chętnie przyjmę do testu. :)

Test będzie zapewne w 2 połowie kwietnia.

Tak to wygląda.

Pozdrawiam
Czajkus
Odpowiedz
(12-03-2015, 19:05)drajla napisał(a): Tak na marginesie, to dwa różne owoce.

Wiem
Ale zdecydowana większość społeczeństwa uważa, że pigwowiec to pigwa i nie jest łatwo do końca dociec czy jak ktoś pisze pigwa to czy to jest pigwa czy pigwowiec - szczególnie w domowych nalewkach.

Próbuję też znaleźć informacje od kiedy się rozróżnia pigwę od pigwowca?

Pozdrawiam
Czajkus
Odpowiedz
Potocznie, to faktycznie wszystko, to jest "pigwa",chociaż ludzie robią z pigwowca. Chyba dlatego, że łatwiej się wymawia słowo pigwa, z pigwy, niż słowo pigwowiec i do tego japoński.

Ale różnica w smaku i aromacie jest taka, jak między koniakiem, a wódką - czyli zupełnie coś innego, chociaż i jedno i drugie, to alkohol.

Odpowiedz
Ja z chęcią prześlę jakąś swoja "pigwówke" do oceny, ale ciągły brak czasu powoduje niepewność w dotrzymaniu terminu.Niemniej jednak postaram się i proszę o podanie adresu na PW.
Odpowiedz

Test będę przeprowadzał Ja, mój kolega Zbych i Łukasz Gołębiewski (ma też jeszcze przywieść 2 pigwówki).

--------------------------------------------

Może niech lepiej przywiezie 3 - koleżanki?
Bo się tam jeszcze "na smutno" zatestujecie - z taka ilością pigwówek... :D
Odpowiedz
Przyłączam się :spoko:
Odpowiedz
Witam,
Dziękuję forumowiczom @Drajla, @Zołza i @Kargulena, którzy zaoferowali wysyłkę ich wyrobów. Czekam z niecierpliwością :)

Gdy wszystkie pigwówki przyjdą, będę ich miał 40 a to oznacza, że wypijając każdej po 20 ml łącznie wyjdzie 0,8 l na głowę :uff:
Ale testując w 4 turach po 10 pigwówek i przy 2 godzinach na turę - wychodzi 0,1 l na godzinę, także myślę, że jest to do zrobienia.

Tym niemniej kończę zbieranie eksponatów.

Liczę się ze zdaniem @Drajla co do dużych różnic w smaku.
Zastanowię się z kolegami czy lepiej nam będzie zupełnie losowo dobierać pigwówki do danej tury czy też ustawiać je według zbliżonej barwy czy też podzielić na pigwówki, pigwowcówki, niepewne. Zobaczymy.

Pozdrawiam
Czajkus
Odpowiedz
Pare lat temu robiłem z pigwowca wspaniałego .Niestety od tego czasu nie miałem wystarczająco dużo owoców na nastepne próby .Smak jest niesamowity, coś pomiedzy kawą a czekoladą , w zaężnosci od proporcji.
Odpowiedz
Wysłane :D
Odpowiedz
(12-03-2015, 19:29)Czajkus napisał(a):
(12-03-2015, 19:05)drajla napisał(a): Tak na marginesie, to dwa różne owoce.

Wiem
Ale zdecydowana większość społeczeństwa uważa, że pigwowiec to pigwa i nie jest łatwo do końca dociec czy jak ktoś pisze pigwa to czy to jest pigwa czy pigwowiec - szczególnie w domowych nalewkach.

Próbuję też znaleźć informacje od kiedy się rozróżnia pigwę od pigwowca?

Czajkus

Pigwę i pigwowca od zawsze się rozróżniało. Są to dwa różne gatunki roślin.
Powinieneś rozdzielić test na dwie grupy:
-pigwa
-pigwowiec.
Trudno porównywać te dwa tak różne smaki i aromaty.
Wtedy test będzie bardziej obiektywny.
Miłej zabawy.

Odpowiedz
(12-03-2015, 23:01)Kargulena napisał(a): Ja z chęcią prześlę jakąś swoja "pigwówke" do oceny, ale ciągły brak czasu powoduje niepewność w dotrzymaniu terminu.Niemniej jednak postaram się i proszę o podanie adresu na PW.

No i się zebrałem, paczuszka spakowana. Jedna nalewka z pigwy, jedna z pigwowca i ciekawostka do spróbowania. :D
Odpowiedz
Dzięki,

Cytat:Pigwę i pigwowca od zawsze się rozróżniało. Są to dwa różne gatunki roślin.

No właśnie, że nie od zawsze a zaledwie od kilkudziesięciu lat.
J. R. Czerwiakowski w 1863 r. w "Opisaniu roślin dwulistniowych lekarskich i przemysłowych" wymienia 3 gatunki pigwy:
Gat. 1. pigwa pospolita
Gat. 2. pigwa japońska - obecnie pigwowiec
Gat. 3. pigwa chińska - też pigwowiec

Co najmniej do czasów II wojny - współczesny pigwowiec był nazywany pigwą japońską i zaliczany do rodziny cydonia. Czegoś takiego jak "pigwowiec" nie było.

Czerwiakowski jeszcze pisze, że owoce jej zwane pigwami i koktanami.

Pozdrawiam
Czajkus
Odpowiedz
Mam już 50 Pigwówek do testu, ale kilka jeszcze jest w drodze :)
Poniżej link przedstawiający konkurentów
http://blog.czajkus.com/blog/2015/04/03/...k-czesc-1/
Odpowiedz
Witam,
Wielki Test Pigwówek ma się odbyć w tą niedzielę.
W teście weźmie udział ok. 64-65 Pigwówek, w tym 31 sklepowych i reszta domowych. W podziale pigwa, pigwowiec mam wrażenie, że jest mniej więcej po równo, ale co do kilku nie jestem pewien co do użytego owocu.

Więcej informacji i zdjęcia Pigwówek u mnie na blogu
http://blog.czajkus.com/blog/2015/04/03/...k-czesc-1/
http://blog.czajkus.com/blog/2015/04/22/...k-czesc-2/

Pozdrawiam
Czajkus
Odpowiedz
Kilka podstawowych różnic: pigwa - pigwowiec
nie ma kolców - ma kolce
drzewko 4-6m - krzew do 1m
kwiaty białe lub lekko różowe - intensywne kolory
owoce wielkości pięści - wielkość śliwki
Najlepsza nalewka jest z pigwowca!!!!!!:pijemy::slinka::slinka:!!!
Odpowiedz
Witam,
Test Pigwówek odbył się w Niedzielę :)

Nalewka z Pigwowca 2014 r. @Zołzy zajęła w teście drugie miejsce :brawo:

Poniżej link do relacji i wyników
http://blog.czajkus.com/blog/2015/04/29/...-3-wyniki/

Zapraszam
Czajkus
Odpowiedz
Zołza :brawo::brawo::brawo::brawo::brawo::brawo::brawo::brawo:
Odpowiedz
Brawo @Zołza i brawa dla @Drajli - Pawła :) :pijemy:
Odpowiedz

Pięknie dziękuję :) Znalazłam się w zacnym gronie !
Miód na moje serce.
Wychodzi na to ,że rok 2014 był łaskawy dla moich poczynań :D

Skocz do: