Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wielkość balonu na wino
Chciałbym zacząć przygodę z winem.
Mam w domu butel 40l i zastanawiam się czy kupić mniejszy czy to że jest duży, nie przeszkadza i można zrobić w nim 1/2 czy 1/3 wina? Następna kwestia, że nie mam pojęcie ile wina winogronowego wyjdzie przykładowo z butla 40l, 25 i 10 litrowego? Gotowego wina sookojnie wystarczylo by mi 5-10l
Odpowiedz
Trzy balony to minimum. Robiąc wino możesz mieć więcej wolnej przestrzeni, ale już do przetrzymywania powinieneś dążyć, aby pojemnik był napełniony  prawie do pełna. Chodzi o zabezpieczenie, brak dostępu powietrza nad winem.
Pozdrawiam Mirek.
Odpowiedz
Czyli mając jeden balon nie zrobię wina?
Możesz powiedzieć ile wychodzi wina z jakiego balonu?

Do przechowywania to będę butelkowal a nie w balonie.
Odpowiedz
Zanim dojdziesz do butelkowania to wino musi swoje "odleżakować" w balonie. Z 40-stki przy sprzyjających wiatrach możesz uzyskać około 30 l wina. Przy białych winogronach nie ma problemu bo fermentując sok. Przy ciemnych pozostaje kwestia czy miazgę odfermentujesz i odciśniesz przed wlaniem do balona czy miazgę będziesz fermentował w balonie.
Tak jak pisał jawormcz burzliwą fermentację możesz przeprowadzić z każdą ilością nastawu i balon nie musi być wypełniony.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.

Skocz do: