Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiercenie otworów w korku
#1
Mam trochę szkła gdzie fi otworu jest 60mm.
Nabyłem stosowny korek, niestety w wersji do samodzielnego wywiercania otworu na rurkę http://www.eurowin.pl/pl/p/Korek-z-korka-6053-mm/869

Są tzw. korkobory, ale to zbyt droga sprawa :(

Macie może jakieś rozwiązania zastępcze?
Wiem, że Polak potrafi ;)
Odpowiedz
#2
Korek, to bardzo miękki i kruchy materiał, więc jeśli zastosujesz zwykłe wiertło lub frez fi 8 możesz wyszczępić powierzchnię otworu. By uniknąć tego proponuję zastosować wiertło diamentowe fi 8, takie do wiercenia glazury, tylko często wyjmuj wióry z otworu wiertła, by go nie zatkać.
Odpowiedz
#3
(11-08-2015, 14:47)konserwatysta napisał(a): Korek, to bardzo miękki i kruchy materiał....
Wiem, stąd moje pytanie :)
Wierciłeś już w ten sposób?
Odpowiedz
#4
Wiertarka na bardzo małych obrotach musi być i, fajnie się wierci otwory w korkach. Ani jednego korka nie z niszczyłem. Wszystko zależy od struktury korka.

Pozdr... Eugen

Odpowiedz
#5
Nie wierciłem korka pod rurkę, ale w pracy wiercimy maty korkowe koronkowymi wiertłami diamentowymi o większych średnicach i jak powiedział gynek63 na małych obrotach.
Odpowiedz
#6
No to trzeba się będzie zmierzyć z tematem...
Dzięki
Odpowiedz
#7
Rozważ wywiercenie otworu np. 4 mm wiertłem, który później powiększysz prętem metalowym o średnicy, chyba 6.5 mm fabryczny, zaklepanym na końcu i rozgrzanym na gazie - czyli normalnie wypalisz. Ścianka po wypaleniu gładka i z 6.5 mm pręta spasujesz na 8mm rurkę jak "cza".
Odnośnie wiercenia to bym raczej na max obroty nastawił, ostre wiertło i bardzo minimalny "posuw".
Odpowiedz
#8
Przeprowadzanie doświadczeń na korku można wykonywać mając korkowe odpady, ale nasz kolega alskarus ma jeden nowy korek, którego nie może zepsuć, więc proponuję zastosować sprawdzoną metodę wiertlem diamentowym.
Odpowiedz
#9
Spróbuj wiertłem piórkowym do drewna.

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."
Skocz do: