Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winko Zielona herbata - Czerwony Kapturek
teraz trzeba czekać:)
blg wynosi 14
nastawu jest 15,2 litry
wody było 14 litrów
Odpowiedz
Hycel dobrze Ci radzi, dałeś za mało herbaty, jak wrzuciłeś fusy, będziesz miał gorzkie winko. Poza tym proporcje wg mnie są ok, kwasku daj 20g
Odpowiedz
fusy odcedziłem
Miałem dać 150g. Ale herbata była za mocna to zmniejszyłem.

/3 godzinki i nie ruszyło:D wiem że za wczesnie ale czekam:D na razie wciąga powietrze ale chyba dlatego że temperatura nastawu się obniża.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
A jaką miało temperature jak dodałeś drożdże? Niestety ja Ci z tym winem nie pomogę za bardzo. Nie mam żadnego doświadczenia z takimi winami. Pewnie próbowałbym zbić nadmiar garbników z tego wina np. odrobiną żalatyny dodanej w czasie fermentacji. No ale to trzeba by było spróbowac. Poza tym wydaje mi sie, że rzeczywiste walory wina herbacianego moga wyjsć przy chłodnej fermentacji - jak napisał Maciej - i przy lekkim, najwyżej półwytrawnym winie. Smak z burakow cukrowych rektyfikowanych nie może dominować .
Odpowiedz
już wszystko ok bulka po mału.
Odpowiedz
Kolorek ma miły, dałeś pożywkę ? Jeśli wszystko ok, to zestaw powinien spokojnie w ciągu 12 godz ruszyć. Pamiętaj aby mieszać baniakiem, drożdże zaczną żwawiej biegać
Odpowiedz
dlatego nie dawałem więcej herbaty. . . mocna ;) pożywke dałem.. powinno być wszystko okej;)
Odpowiedz
kiedy sprawdzać poziom blg?

Odpowiedz
możesz sprawdzać codziennie jeśli chcesz :) ale po co?
raz na tydzień wystarczy lub jeśli zauważysz, że fermentacja bardzo zwolniła (zwalnia bulkanie :) )
Jeżeli Blg spadnie do 3-0* to dodaj kolejną porcję cukru(syropu)
Odpowiedz
Czy Ty do rurki też herbatę wlałeś :podstep: ?
Odpowiedz
Kiedyś na jakimś forum czytałem że można mocnej herbaty wlać. Lepiej widać jak sobie pracuje . . . A działa tak sobie uspokajająco i miło się na to patrzy:)
Odpowiedz
to się dziś trochę zawiodłem. 3 dni i tylko 3 blg spadło:)
Odpowiedz
(31-12-2009, 13:28)vabank2 napisał(a): to się dziś trochę zawiodłem. 3 dni i tylko 3 blg spadło:)
I jest taka szansa,że bllg w twoim nastawie,właśnie tak powoli będzie spadać,bo to wino herbaciane i drożdże powoli będą przerabiać cukier :tuptup:
Odpowiedz
dobrze wiedzieć:) .. Bulka bardzo dobrze . . . ale to blg mnie zastanawiało czemu tak wolno schodzi.
Odpowiedz
mierzyłem dziś zawartość cukru i BLG=6
Za dwa dni dosypie 2kg cukru.
I zobaczymy co będzie dalej.
Nastaw trochę zmienił kolor (kolor jest jaśniejszy). . Nie wiem czy to dobrze czy źle, czy średnio:)
Odpowiedz
Nie spiesz się. Zaczekaj do zera i nie dosładzaj więcej niż do 5 blg. Ten nastaw i tak od początku jakiś leniwy jest, nie utrudniaj mu dodatkowo. Im więcej % tym drożdżom ciężej pracować.
Odpowiedz
ale z racji ze jest to zielona herbata i to jeszcze owocowa nie wierze by jego barwa mimo wszystko nie rozjasniala z tej czarnej, pewien tego nie jestem, jednakze wiem ze herbaty, szczegolnie owocowe latwiej traca barwniki antocyjanowe ;)
Odpowiedz
wczoraj zmierzyłem blg i wyszło 3
dodałem kg cukru po dolewce blg = 10
teraz poczekam az spadnie blg do 3 i znowu kg cukru.
Odpowiedz
Cóż, zrobisz jak zechcesz, ale uważam, że mój post wyżej zawiera dużo słuszności, wziętej z doświadczenia. Oby ci cukier przerobiło w całości.
Odpowiedz
wiem Megan, tylko że nie będę miał możliwości zająć się winkiem w tym tygodniu.
Odpowiedz
I co z tego? Nastaw nie zając, poczeka.
Odpowiedz
Dziś wyjazd. . . powrót za ty dzień może dwa.
Zdjęcie robione dziś.

Odpowiedz
troszeczkę mnie tu nie było. W międzyczasie dodałem 2x po pół kg. Kiepsko tu z przerabianiem:/ cały czas pod górkę.
Z braku czasu nawet nie miałem kiedy zlać. Wino było nastawione 28 grudnia 2009r. a jest kwiecień i jeszcze nie zlałem. jutro będę zlewał. Teraz po 4 kg cukru blg wynosi 2.
Mam nadzieje że 4 miesiące bez zlania nie zepsuję całkiem wina:/.

Skocz do: