Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino bananowe
Ale akurat z tego przepisu...
Odpowiedz
Z szybkich pobieżnych obliczeń wychodzi, że cukru jest stanowczo za dużo nawet na wino o zawartości alkoholu 18%.
Odpowiedz
Czytałem przepis i dodatkowo się doczepię do 30min gotowania bananów.
Wg mnie to niepotrzebne, wystarczy sparzyć wrzątkiem.

Rodzynki też bym odpuścił, to ma być wino bananowe (taki jest temat),
nie rodzynkowo-bananowe. :jezor:
Odpowiedz
A można zamiast gotowania bananów zrobić moszcz? Trzymać około tygodnia i do balona?
Odpowiedz
Chyba można. Chyba sama tak robiłam, dodając banany do labruski... a może i ten ostatni bananowiec nie był gotowany... cholera, nie pamiętam i odmawiam zasuwania na dół i sprawdzania w kajeciku.
Odpowiedz
A więc zrobię sobie w damie próbę :)
według przepisu w/w tj. (przepis po lekkich modyfikacjach)

Cytat:Przepis na około 4l wina:

około 2kg bananów (posiekanych razem ze skórką)
0,950 kg cukru
15g kwasu cytrynowego lub winnego
2g pożywki do drożdży
wywar z zielonej herbaty
opakowanie drożdży winnych
dopełnić wodą do 4 litrów

Tyle, że zrobię w moszczu.
Pokrojone bez skórki, dodam 2l wody z 0,5 cukru. Wygniotę wszystko tłuczkiem do ziemniaków. Po tym dodam dokładnie umyte pokrojone skórki.
Dodam pożywkę+ drożdże i odstawić moszcz na około 7 dni.
Później odcisnąć i do damy. Jak blg będzie w granicy 2-3 dodam syrop z 1l+0,25 kg cukru. Ostatnią porcję dam przy 0 blg.
Drożdże zapewne fermivin.
Cukier może ulec zmianie przy pierwszym pomiarze blg moszczu.
Celuję na 14% półsłodkiego, po od-fermentowaniu dosłodzę na 4,5blg.
Odpowiedz
Witam.
Moje winko bananowe próbuję zrobić w następujący sposób:
9kg bananów gotowanych przez 30 min.
1kg rodzynek
200g żurawiny suszonej
200g moreli suszonych
2 kg cukru do tej pory.
Drożdże aroma white.
Mam pytanie. Jak długo trzymać owoce w nastawie?
Odpowiedz
@KurekKurek
TUTAJ masz wyczerpujący opis jak zrobić wino bananowe.
Odpowiedz
Dzięki Krzysztofie.
Dodam, iż do swojego winka dodałem sok z czterech limonek oraz dwóch pomarańczy.
Owoce planuje trzymać w nastawie do trzech tygodni.
Będzie to moje pierwsze wino bananowe. :)
Odpowiedz

Zastanawiam się czy nie wyrzucić już owoców (z żurawiny oraz moreli została tylko skórka). Jak znajdę trochę czasu mogę wstawić zdjęcie.
Wino przestało prawie całkiem pracować po 12 dniach. Blg 2 , osadu jest już 4-5 cm.
Po pozbyciu się owoców i osadu wygląda na to, iż zostanie wina ok 9 litrów ( dymion 15). Czy uzupełniać wodą do 14? Czy może ponownie ugotować 6 litrów "wody bananowej"?
Czy trzymać do 3 tygodni owoce?

Pozdrawiam Adam
Odpowiedz
Hej mam pytanko do was doświadczeni koledzy. Nastawiłem winko bananowe według przepisu tutaj z forum. Winko nastawione 05.04.13 BLG 22. Dzisiaj sprawzałem BLG spadło do 0 z rurki sobie bulgocze co ok. 3min czy to oznacza już koiec burzliwej fermentacji i czas na zlanie? Osad opadł na górze tylko rodzynki się unoszą.
Odpowiedz
To oznacza że drożdże przejadły cały cukier. Teraz możesz dodać kolejną partię cukru.
Odpowiedz
Tylko nie wiem jaką ilość cukru narazie dodałem tak jak w przepisie na 5 l. I teraz nie wiem jaką drugą ilość dodać winko jak próbowałem jest typowo wytrawne

Skocz do: