Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino gronowe z koncentratu (nie wine-kit)
Dzień dobry,

Postanowiłem zrobić wino gronowe z koncentratu. Ale nie z wine-kita. Mam koncentrat soku z czerwonych winogron i sprzęt. Nie mam natomiast receptury ani doświadczenia z winami gronowymi (z owocowymi też nie za duże).

Na forum są relacje z produkcji win z wine-kitów oraz opinie (głównie niepochlebne) z degustacji. Nikt jednak nie opisał produkcji z "niegotowca". Czyżby nikt tego nie robił? A może nikt nie opisał, bo to głupota?
Zamierzam spróbować.

Koncentrat soku pochodzi od polskiego, nowoczesnego, wiarygodnie wyglądającego producenta (nie podaję nazwy, by nie być podejrzanym o kryptoreklamę). Jest teoretycznie bez dodatków, pasteryzowany. Praktycznie zawiera SO2 w nieznanej ilości. Ale producent twierdzi, że można z tego zrobić wino - mam nadzieję, że nie oszukuje. Szczep winogron nie został podany, czyli pewnie jest to mieszanka wszystkiego, co udało się znaleźć.
Zawartość węglowodanów 69 g/100 ml w tym cukry 65 g.
Cena na Allegro ok. 20 zł/kg.

Cytat z opisu: Z jednego zestawu 3 x 1 kg możesz wyprodukować w zależności od receptury od 10 do 15 litrów wina gronowego. Czerwone wytrawne - z 3 kg powstaje 15 litrów wina wytrawnego o mocy ok. 11,5% alk.

15 litrów super taniego sikacza sobie odpuszczam, ale za 60 zł (z drożdżami i amortyzacją sprzętu pewnie 70) może da się zrobić 10 litrów pijalnego wina gronowego. Ok. 5 zł za butelkę. Warte spróbowania! Ale nie wiem, jak się zabrać.

Operując ilością wody, mogę uzyskać dowolne Blg. Nie ma więc potrzeby dodawania cukru. Jakie Blg powinienem zrobić?
Jakie wybrać drożdże?
Pożywka?
Może można zaadaptować jakąś recepturę, by początkujący wiedział, co i jak?

Cel to wino wytrawne o mocy 12-13 %. Nie wodniste (chcę przez to powiedzieć, że zależy mi na smaku i aromacie, nie na wydajności).

Będę wdzięczny za sugestie.
Odpowiedz
Robiłem swego czasu taką zabawę. Rezultaty niezbyt pomyślne ale nauka przednia!

Może Tobie się uda... Życzę powodzenia!
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Skocz do: