Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino krok po kroku
Siarkując.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Zależy jakie to drożdże, i jaki % alkoholu ma to wino, jeśli to bayanusy i % niewielki to tylko młotek ci pozostaje:diabelek:, siarkowania pewności nie da.
Lech
Odpowiedz
Drożdże firmy cobra typu burgund. Ma mieć ~14% alkoholu.
Odpowiedz
Jeżeli to drożdże z tolerancja do 14% , to faktycznie tak jak pisał @TEQUILA - zlewaj, siaruj i dosładzaj, powinno być OK.
Dawka piro 0,8g/10l.
Lech
Odpowiedz
Witam,
To moja pierwsza przygoda z winem ale kiedyś w domach robili i wydawało mi się banalni prostę... a teraz zaczynam sie zastanawiać czy wszystko jest OK
01.10.2018 zerwałem winogrona ciemne 25kg zgnoitłem podzieliłem na dwa balony:

1 balon 19 litrów = dałem 11kg winogron  + 2,5 litra wody + 3 kg cukru + 1/6 op. pożywki BROWIN + 1/2 op. drożdży BROWIN 16% założyłem rurkę zaczeło chodzić. Po 4 dniach dodałem 1,5 l wody + 1kg cukru + 1/6 opakowania pożywki.

2 balon 25 litrów = 13kg winogron + 5 litrów wody + 4,5 kg cukru 1/6 op. pożywki i 1/2 op. drożdży. Ten 19 litrowy ruszył a ten 25 litrowy nie dlatego po 24 godz wyrzuciłem 3 kg skórek ( do 3 małego balonu ) a do tego 25l dolałem 2 litry wody + dodałem pozywki i drożdży ( co potem się okazało to ten 25 litrowy tez ruszył po prostu nowy balon ale z zkrętką nieszczelną ) uszczelniłem i ruszył ( rurka puka ) 4 dnia dodałem 1,5 l wody + 1kg cukru + trochę pożywki wszystko pracowało.

A do 3 balonu co wrzuciłem 3 kg skórek wlałem 1l wody i też pracowało.

8 dnia oddzieliłem sok od skórek i pestek wszystko razem zmieszałem wyszło mi 33,5 litra. Podzieliłem na dwa balony zostawiając tak ok 1/5 wolnej przestrzeni, załozyłem rurki i sobie pracuje.

Wyliczyłem że dodałem 13,5 litra wody + 9 kg cukru ( co dało 5,4 płynu ) zatem z wody i cukru wyliczyłem że miałem 14,6 litrów soku
33,5 - 13,5 - 5,4 =  14,6   ( winogron było 25 kg ) tylko trochę mi się wylało drugiego dnia więc zapewne proporcje się trochę nie zgadzają i soku mogło być więcej np. 15 litrów ale tego nie zbadam już teraz :)

Nie miałem cukromierza na początku ale przyjmuje że winogrona miały 10 Blg czyli po dodaniu wody i cukru nastaw miał ok 25 Blg ( wyliczyłem że w winogronach było ok 2 kg cukru ) cukier był w dwóch ratach tylko że druga rata po 4 dniach 2 kg
8 dnia już miałem cukromierz i jak mierzyłem wyszło mi 10 Blg ( cos pewnie źle zmierzyłem bo tak szybko cukier by spadł ? )
Chce zrobić wino 16% słodkie lub półsłodkie.
Nastaw w tej chwili chodzi rurka puka 10-15 sekund (9 dzień ) na powierzchni robi się coś w stylu gotowania pęcherzyki powietrza, trochę się kręci samo.
Mam takie pytanie co z ta fermentacją burzliwą ? Czy teraz jest ? czy była ? czy będzie ? Czytałem ze po 2-3 dniach powinna być ale ja burzliwej nie widziałem i nie widzę... czy była po dwóch dniach jak skórki poszły do góry i widoczne nie było ? I teraz nadal trwa ale piana się nie robi wcale... ale chodzi :) rurka puka 10-15 sekund.
Czy nie dałem za dużo wody i cukru do nastawu ? Wyszło że 4 dnia dałemm już max cukru a nawet przekroczyłem chyba trochę...
bo ze wzoru wychodzi : 17gram cukru x 33,5 litra nastawu x 16% alkohol = 9112 cukru ( dałem 9kg cukru nie licząć cukru z owoców )
Też teraz sadzę że i wody dałem za dużo... chciałem zrobić dobre wino a żeby nie wyszła mi brejka.
Jeżeli coś ktoś możę podpowiedzieć, skorykować było by fajnie... i o tej fermetacji burzliwej ? Czy on jest teraz ?
Odpowiedz
Cześć. 
Robię swoje pierwsze wino. Zacząłem 24 września, białe winogrona, nie wiem jakie ale raczej coś deserowego. Ile czego dałem (woda, owoce, cukier) dokładnie nie pamiętam, w każdym razie po dodaniu cukru startowałem fermentację z 24 blg. Dodałem Uniwersalny zestaw Spiritferm Aromatic Wine Complex. Tolerancja tych drożdży 15-16%. Temperatura ok 21 stopni. Już po tygodniu było 0 blg, co wydawało mi się bardzo szybko. Dodałem więc cukier, uzyskując 15 blg. Po kolejnym tygodniu wyrzuciłem skórki (tak, już teraz wiem, że białe robi się bez owoców) i przy okazji zmierzyłem blg 11. po 3-4- dniach od wyrzucenia owoców przestało bulkać w rurce, co nie znaczy, że fermentacja się zatrzymała, bo cały czas jakieś niewielkie bąbelki gazu odrywają się od dna i lecą na powierzchnię. Pojawia się też od kilku dni osad z drożdży, wcześniej był tylko osad z miąższu, teraz pod nim tworzy się co raz większa warstwa drożdży, więc pewnie zbliżam się do 15-16%, a wino powoli zaczyna się robić przejrzyste i osad gromadzi się też na ściankach fermentatora (robię w pojemniku fermentacyjnym, więc pewnie też stąd brak bulkania bo są jakieś nieszczelności). Jakie blg, nie wiem, zmierzę przy okazji przelewania do balonu, ponieważ i tak chcę prowadzić fermentację do końca, bez siarkowania, co wyjdzie to wyjdzie, miało być słodkie i chyba będzie :) 

Pytanie jest takie:  
Czy powinienem już zlać znad osadu i przelać do balonu? Wydaje mi się za wcześnie, w weekend będzie 3 tygodnie od rozpoczęcia... ale drożdży będzie już sporo na dnie pojemnika, alkohol już w granicach 15% zapewne. W dodatku nie chcę przesadzić z trzymaniem w pojemniku, ponieważ raczej nie jest idealnie szczelny, a wina jest ok 1/2 pojemnika. W balonie będzie bezpieczniejsze jak zaleję pod korek.
Odpowiedz
Mam pewien problem z ustawieniem lodówki do wina, otóż posiadam bardzo specyficzne wino, które było moim eksperymentem tego sezonu. Połączenie cabernet z merlotem z domieszką owoców (czereśnia i odrobina śliwki). Bardzo specyficzny smak ogółem, więc polecam. Wino jest półwytrawne z wyśmienitymi, słodkimi nutami. Problemem jest dla mnie uzyskanie odpowiedniej temperatury. Lubuje się raczej w białych winach, a więc nie mam za bardzo doświadczenia. Oczywiście jest to wino młode, jednak myślę, że jakość jest na bardzo wysokim poziomie. Dlatego waham się czy mocno schłodzić czy nie. Wino ma być przechowywane w taki sposób, aby zawsze było gotowe do spożycia (w restauracji). Ktoś jest w stanie polecić jakieś rozwiązanie? Bo ciężko mi jest je dopasować.
Odpowiedz
Witam wszystkich, 
Jestem nowy  jednak chce się nauczyć co i jak
Pozdrawiam

Ja mam pytanie odnośnie wina z ryżu  Nastawilem wino z jakiegoś przepisu. Dałem 13,5 l wody 4 kg ryżu, 800 gram rodzynek jakieś przyprawy, trochę kwasu cytrynowego. Do tego syrop 3 kg cukru i 4 l wody. Po 5 dniach dodałem 2 kg cukru i 3 l wody. Wino pracuje jak oszalale, tylko teraz mam pytanie bo Nastawilem
 2  10.2018r teraz jak otworzyłem pojemnik frermentacyjne to rodzynki są na górze napuchniete a całość ma ostry zapach. Kiedy powinienem zalać wino znad osadu i wyjąć rodzynki? 
I czy ten zapach i dziwny wygląd ma taki być  
Bo na razie smaku to nie ma
Odpowiedz
(11-10-2018, 11:55)Paweł74 napisał(a): Mam pewien problem z ustawieniem lodówki do wina, otóż posiadam bardzo specyficzne wino, które było moim eksperymentem tego sezonu. Połączenie cabernet z merlotem z domieszką owoców (czereśnia i odrobina śliwki). Bardzo specyficzny smak ogółem, więc polecam. Wino jest półwytrawne z wyśmienitymi, słodkimi nutami. Problemem jest dla mnie uzyskanie odpowiedniej temperatury. Lubuje się raczej w białych winach, a więc nie mam za bardzo doświadczenia. Oczywiście jest to wino młode, jednak myślę, że jakość jest na bardzo wysokim poziomie. Dlatego waham się czy mocno schłodzić czy nie. Wino ma być przechowywane w taki sposób, aby zawsze było gotowe do spożycia (w restauracji). Ktoś jest w stanie polecić jakieś rozwiązanie? Bo ciężko mi jest je dopasować.

Ja bym w tej sytuacji trzymał w 12 stopniach. W zwykłej lodówce trudne do osiągnięcia. Jeśli nie masz piwnicy to na rynku jest cała masa lodówek do wina (wystarczy Google: i "lodówki do wina"). Nie bierz tych najtańszych bo one nie mają regulacji temperatury tylko regulację mocy chłodzenia. Ja w takiej lodówce wyjmuje wszystkie półki i wstawiam balon żeby fermentować białe wina w niskich temperaturach.  To jesienią a pozostałą część sezonu wykorzystuję zwyczajnie do przechowywania bardziej wartościowych butelek.
Pozdrawiam, Grzegorz
Odpowiedz
Zrobiłem nastaw z ciemnych winogron. W środę dodałem piro i pektoenzym, w czwartek około 17 dodałęm drożdyży enovini ws. Dzisiaj dodaje cukru, ale fermentacja się jeszcze nie zaczęła. Nastawu mam około 25l
Odpowiedz
A ile piro dałeś.
Lech
Odpowiedz
Na cały nastaw mniej więcej 3g, biorę błąd techniczny tego 1 grama
Odpowiedz
PAnowie , dzęki wielkie za pomoc i forum , winka zrobione i się powoli klarują w balonach , w smaku oki nawet kobita smakowała :) , wiec nabrane nowe chęci i za rok , będzie robione wg inwentarza :)
/thx
Odpowiedz
Witam

Jestem tu nowy,
owoce z mojej działki pracowniczej przerabiam (bo nie da się przejeść) od czasu kiedy jeszcze nie było komputerów. Przez ten czas dopracowałem się dobrze działającego sposobu który zaczerpnąłem z książki o domowym wyrobie win.

Przeglądając to forum znalazłem post (Wina owocowe/Porzeczki barw wszelkich – Obliczenia do wina z czarnej porzeczki, kromoni83 z dnia 26-06-2012)  w którym szczegółowo opisano sposób jaki ja również od lat stosuje.
Opisany sposób dotyczy czarnej porzeczki i ilości wody oraz cukru jaki należy dodać do nastawu.
Sposób ten jest słuszny także dla innych owoców oraz ich mieszanin. Inne są jedynie wartości początkowe tzn zawartość kwasów oraz cukrów własnych w owocowym soku.
We wspomnianej książce znalazłem dane zawartości kwasów w kilku innych sokach owocowych.  Dane te należy traktować orientacyjnie i do obliczeń stosować dane zweryfikowane zgodnie z własną wiedzą i rozsądkiem. Np. dla jabłek wartość 9 gr kwasu/1 litr soku należy skorygować zależnie od odmiany, dojrzałości i soczystości jabłek. I tak należy postępować w przypadku innych owoców.
Co do cukrów - korzystam z cukromierza (stopnie Blg) i na tej podstawie orientacyjnie określam procentową zawartość alkoholu w nastawie gdyby nie został tam dodany cukier.
Dla różnych owoców różnie to bywa, np. dla winogron dobrze dojrzałych przyjmuje zawartość kwasu w litrze 6 – 9 gr/litr i cukru na poziomie 16 Blg co po przefermentowaniu daje ok 7% alkoholu w nastawie. Dla osiągnięcia większej mocy należy dodać i przefermentować odpowiednio obliczoną ilość cukru (i wody). Jeśli to możliwe na wstępie mierzę zawartość cukru w soku owocowym.
Przelicznik stopni Blg i % alkoholu to:   1 stopień Blg daje ok. 0,55% alkoholu.
Uwaga dla tych bardziej dokładnych: ta charakterystyka jest dla niskich wartość zawartości cukru płaska, a podana wartość (0,55) jest słuszna dla BLG > 3.

Przez te lata dopracowałem się prostego algorytmu w arkuszu kalkulacyjnym Excela obliczającego ilość wody i cukru do nastawu. Ponieważ nie umiem zamieszczać tego rodzaju załączników poniżej przedstawię go w formie tekstowej z opisem użytych formuł.

Algorytm oblicza ile wina otrzyma się z zadanej ilości różnych owoców oraz ile wody i cukru należy dodać aby otrzymać oczekiwany efekt.

W kolumnie 4 (średnia kwasowość soku) podano średnie wartości podawane w literaturze. Wielkości te należy zmodyfikować zależnie od dojrzałości owoców (owoce bardziej dojrzałe mają mniej kwasu ale więcej cukru np. wiśnie mają od 8 do 14 gramów kwasu zależnie od gatunku i dojrzałości)

W kolumnie 5 (ilość soku z 1 kg owoców) podano średnie wartości podawane w literaturze. Wielkości te należy zmodyfikować zależnie od dojrzałości owoców (owoce bardziej dojrzałe dają więcej soku)

W rubryce "Alkohol z cukrów własnych owoców" należy wpisać wartość jaką można uzyskać fermentując naturalny sok znajdujący się w owocach. Zwykle jest to wartość od 1% nawet do 8% w zależności jak słodkie są owoce.

Lp        Owoce                   Ilość [kg]      średnia              ilość soku z 1 kg              ilość soku     ilość kwasu
                                                                kwasowość        owoców (litr)                   (litry)             (gramy)
                                                                soku (gram) 

1           2                                   3             4                             5                                   6                    7

1           Agrest                                          19                            0,5                      

2           czereśnie                                       4                            0,7                      
3           Jeżyny                                          11                           0,7                      
4           Maliny                                         15                            0,7                      
5           porzeczka biała            2,00         24                           0,68                              1,36                 32,64
6           porzeczka czarna         7,00         34                           0,58                              4,06                138,04
7           porzeczka czerwona                    26                           0,68 
8           Śliwki                                             8                           0,6
9           truskawki                                     10                           0,8
10         winogrona                                      9                           0,75
11         Wiśnie                                          10                           0,7

suma:         5,42                 170,68

Alkohol z cukrów własnych owoców [%]            2

Planowana zawartość alkoholu [%]                    18
             Planowana kwasowość wina [g/litr]                     7

Ilość wina [litr]                                              24,38

Dodać wody [litr]                                          14,60
             Dodać cukru [kg]                                             7,28

1.      W kolumnie 6 to zamiana kg na litry, czyli mnożenie wartości z kolumny 3 i kolumny 5.
2.      W kolumnie 7 to obliczenie ilości kwasu w użytej ilości owoców
3.      Ilość kwasu i objętość soków jest sumowana.
4.      Ponieważ ilości kwasu w nastawie nie da się zmienić wartość ta decyduje o ilości otrzymanego wina przy zadanej jego kwasowości . Zwykle wartość tą przyjmuje się w zakresie 3 – 10  (należy przyjętą wartość wstawić do rubryki). Tak więc ilość możliwego do uzyskani wina wynika z podzielenia sumarycznej ilości kwasu przez żądaną wartość kwasowości wina.
5.      Następny krok to obliczenie ilości potrzebnego do dodania cukru. Ilość ta zależna jest od ilości wina, ilości cukru zawartego w soku i wartości planowanej mocy. Największa trudność nastręcza określenie ilości cukru w użytym soku. Wartość tą można próbować wyznaczyć pomiarem Blg, co nie zawsze jest możliwe. Ja zazwyczaj mierzę Blg po kilkunastogodzinnej fermentacji, zmieniam stopnie Blg na % alkoholu (patrz wyżej: 1 stopień Blg= 0,55 % alkoholu) dodaje poprawkę (na te kilkanaście godzin fermentacji), uwzględniam rozcieńczenie soku dodaną w pierwszym etapie wodą i wpisuje ją do rubryki „alkohol z cukrów własnych” .
Wiadomo że po to aby podwyższyć o 1% alkoholu w jednym litrze nastawu potrzeba 17 g cukru, łatwo obliczyć że potrzebna ilość cukru w gramach jest wynikiem mnożenia tych (17 gramów) * (ilość wina) * (planowana zawartość alkoholu) pomniejszona o cukier zawarty w soku (czyli 17 * ilość soku x przyjęta wstępna wartość alkoholu wynikająca z cukrów własnych).
Wiem że to są obliczenia przybliżone, ale czy to ważne że będziesz pił wino nie o mocy 18% a o 17,3% ?. 
6.      Ostatnim krokiem jest obliczenie ilości dodawanej wody. Nastaw zawiera w sobie sok, cukier i wodę. Ilość soku jest znana. Ilość cukru także. Objętość cukru w roztworze to: 1 kg cukru = 0,6 litra. Tak więc ilość dodawanej wody wynika z ilości wina, odjąć objętość soku, odjąć objętość cukru.

Cukier dodaję w 2 - 3 ratach, pierwsza rata to około połowy potrzebnej wody i około 1/3 potrzebnego cukru, tak aby pomiar stopnia Blg nie przekroczył wartości 15. Jest to początkowy okres fermentacji w którym gwałtownie następuje przyrost drożdży. Będzie to decydowało o szybkości dalszej fermentacji. W drugiej racie, po pomiarze Blg i korekcie obliczeń ilości wody i cukru, wraz z resztą wody dodaje całą lub prawie całą ilość reszty cukru. ale tak aby nastaw nie był za słodki (Blg < 22) bo fermentacja zachodzi słabo (nadmiar cukru nie fermentuje tylko konserwuje nastaw) i aby znajdował się w optymalnym do fermentacji zakresie tzn  10 < Blg <15 stopni. Wtedy też następuje najszybsze namnażanie drożdży i najszybsza fermentacja.

Wodę zwykle dodaję w 2 - 3 ratach, w pierwszej do miazgi dodaję wody i cukru aby rozgęścić sok pamiętając o tym co wyżej. Druga rata, po odjęciu części stałych (przecedzeniu) i po korekcie obliczeń.

Reszta to już doświadczenie.

Ciekawy jestem opinii forumowiczów.
Także będę wdzięczny za uzupełnianie tabeli o inne owoce. Jestem zainteresowany danymi o kwasowości i wydajności (ile soku z kg owoców) dla takich owoców jak czarny bez czy aronia.  

Pozdrawiam.

Odpowiedz
Witaj.

Zerknij tu: http://wino.org.pl/forum/Thread-Ile-soku-uzyskamy-z-1kg
Odpowiedz
Dzień dobry. Serdecznie witam wszystkich miłośników wina.
Zacząłem z nim swoją przygodę 4 miesiące temu. Zrobiłem 2 rodzaje wina wg receptury mojego szwagra, wyszło, moim zdaniem doskonałe.
Od tego czasu zacząłem sam przygotowywać nastawy. Ostatnio wpadłem na pomysł zrobienia wina śliwkowego. Kupiłem 15 litrów soku tłoczonego ze śliwki łąckiej (tłocznia bodajże Maurera), zrobiłem obliczenia i nastawiłem wino. Ale - uwaga - nie stosowałem dodatku wody. I tutaj naszły mnie wątpliwości, które wzięły się z zauważonych przeze mnie napisów na fermentatorze z Browin-a. A tam stoi przepis na wino ze śliwek - 11 litrów soku, ileś tam wody, cukier itd. I tu pytanie do Fachowców: czy dodawanie wody do uzyskanego soku jest spowodowane ekonomią czy też wynika z innych przyczyn? Czy jeżeli dla przykładu zrobię nastaw z wytłoczonych soków z różnych owoców to powinienem stosować wodę, czy też może - z korzyścią dla wina - zrezygnować z niej? Będę wdzięczny za podpowiedź - mój nastaw już b. mocno pracuje od 3 dni.
Odpowiedz
Ilość wody jest uzależniona od kwasowości. Oblicza się taką jej ilość aby uzyskać kwasowość na wymaganym poziomie dla wybranego wina.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Paweł ma rację. Ale ja bym tą wypowiedź zmodyfikował. Nie jest uzależniona ale BYŁA UZALEŻNIONA. Lata temu, gdy nie było drożdży metabolizujących kwas jabłkowy. Obecnie tego typu drożdże pozwalają wyeliminować konieczność dodatku wody albo przynajmniej znacznie go ograniczyć. Każdy dodatek wody to jednak po prostu rozwodnienie, które osłabia intensywność smaku.

Od tego też są oczywiście wyjątki, jak np. owoce które praktycznie nie dają soku (głóg, dzika róża itp.).
Pozdrawiam, Grzegorz
Odpowiedz
Witam,
jestem nowa, jestem Asia.
Robię wino z winogron ciemnych, "pracowało" intensywnie przez ok. 6 tygodni i nagle przestało.
Co to oznacza? Dziś spróbowałam troszkę - smak normalny, znaczy bardzo dobre czerwone wino.
Czemu nie robi?
Odpowiedz
(23-11-2018, 18:26)asia82 napisał(a): ...
Czemu nie robi?

Bo strajkuje, pewnie mu się papu skończyło.
Pozdrawiam zbyszek
Odpowiedz
Coś napisz więcej jak je robiłaś, bo może tylko pozostaje leżakowanie, co jakiś czas zlewanie z nad osadu.
Czy dodawałeś cukier, wodę, no i może posiadasz cukromierz, bo znajomość blg też sporo mówi o winie.
Lech
Odpowiedz
(23-11-2018, 18:26)asia82 napisał(a): Witam,
jestem nowa, jestem Asia.
Robię wino z winogron ciemnych, "pracowało" intensywnie przez ok. 6 tygodni i nagle przestało.
Co to oznacza? Dziś spróbowałam troszkę - smak normalny, znaczy bardzo dobre czerwone wino.
Czemu nie robi?

Po ilu dniach oddzieliłaś owoce?
Odpowiedz
Witam ponownie tym razem mam pytanie związane z winami z winopaka .Mianowicie zrobiłem wszystko według instrukcji i moje blg początkowe soku ma 16  .Ile procent będzie miało wino (fachowym słownictwem celuje w 10% ),czy muszę dodać jakiś cukier jeszcze ni i ile.Poproszę o odpowiedz i dziękuje.
Odpowiedz
To był sok ? 16 Blg wychodzi około 7,3 % . To zależy ile masz litrów , wtedy można powiedzieć ile cukru .
Odpowiedz
Zagęszczony sok z winogron La Mancha 5 litrów rozcieńcza się w 16 litrach wody i po tym blg wyszło 17 blg przy soku z białych winogron a 16 blg(drugi nastaw)przy czerwonych winogronach.Dzisiaj nastawione i teraz pytanie kiedy i ile trzeba by było dodać cukru żeby końcowo wino miało koło 10 -11 %
Odpowiedz

Skocz do: