Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino rodzynkowo ryżowe (basic lvl)
Przeczytaj:

http://www.winiarze.pl/artykuly/pozostal...zu-i-winie
Odpowiedz
@Piotr.C czyli pierwsze zlanie powinno odbyć się przy udziale sitka i ewentualnie jakiegoś filtra? W efekcie powinienem otrzymać sam płyn oddzielony od części stałych.

Etap po zlaniu (termin końcówka czerwca) w moim przypadku będzie filtrowaniem? Wtedy też wino powinno być zalane "pod korek", a na górze powinna znajdować się rurka fermentacyjna? Pytam ponieważ nie wiem ile czasu mam na znalezienie balonu o pojemności 15 L, a jak widzę ceny tychże pojemników są dosyć znaczne.

@adar dzięki za link, bardzo przydatny :)

Zauważyłem ze teraz wino bulgocze mniej żwawo niż było to w chwili gdy tylko je wstawiłem, ale składam to na ilość alkoholu w roztworze przez co drożdże pracują wolniej.

Odpowiedz
Bez przesady z tym pod korek, wino ryżowe to nie owocowe. Mocne wino się tak szybko nie psuje. Jak zaczynałem swoją przygodę to w balonie 15l trzymałem 10l wina ryżowego i nic się nie popsuło. Ja zawsze trzymam balon z rurką.
Odpowiedz
Właśnie otrzymałem nową probówkę do mojego cukromierza :) mam nadzieję, że ta posłuży mi dłużej niż ostatnia :D

Teraz krótki raport na temat mojego wina. Mój rodzykowiec przestał bulkać z rurki fermentacyjnej, natomiast na powierzchni cieczy widok można porównać do otwartego napoju gazowanego (bąbelki :)). Tak jak zostało mi polecone staram się raz dziennie ruszać balonem.
Teraz tak, z racji tego że mam już sprawny cukromierz czy mam zmierzyć poziom cukru i monitorować go co jakiś czas czy teraz jest to zupełnie bez sensu? W sumie i tak dodałem już odpowiednią ilość cukru i otrzymałem informację jaki czas zostawić wino w gąsiorze.

Update z dnia 01-06-2015
Sytuacja uległa delikatnej zmianie ponieważ poziom blg w winie wynosi aktualnie 2, a wino przestało bulkać.
Na "smaka" winko jest już całkiem dobre - delikatny kwasek z przeważającą słodyczą.
Co robić teraz? Czekać czy może zabrać się za zlewanie znad osadu?
Odpowiedz
Poczekać. Jak się osad ustabilizuje na dnie to zlewając będziesz mógł większość osadu drożdżowego zostawić na dnie butli.
Odpowiedz
Spoooookooooojnieeeeee :diabelek: niech se trochę postoi, niech se drożdżaki spokojnie na dno opadną :chytry:

A w międzyczasie poszukaj w domu jakiegoś dużego słoja, skombinuj jakieś wiaderko z atestem na kontakt z żywnością i nastaw jakiś mały eksperyment :sloik:.
Będziesz mógł zająć się nowym winkiem, a to będzie się spokojnie klarować. Masz kilka nastwów, masz się czym zająć, a tak to siedzisz i patrzysz się tylko na jedno winko :chytry: i korci Cię ono niesamowicie :slinka:
Odpowiedz
No to prawda, chciałbym żeby było już gotowe :D

Czyli teraz tylko czekam i czekam :) poinformuje dalej jak coś się zmieni, a tymczasem zaczynam przybierać się do akacjowego :)
Odpowiedz
Zbliża się czas kiedy będę zlewał wino i oddzielał od niego rodzynki i ryż. Problem jest taki, że nie posiadam dodatkowego balonu w którym będę mógł trzymać wino. Zupełnie nie wiem jak sobie z tym poradzić w miarę sprawnie :( Pomysł jest taki żeby kupić butelki z wodą 5 litrów i tam to trzymać tylko czy to zda rezultat? (do każdej z takich butelek będę potrzebował rurkę fermentacyjną do zabezpieczenia czy zwykły plastikowy korek wystarczy?
Odpowiedz
Butelki plastikowe na leżakowanie odradzam, ile litrów masz wina w ilu litrowym balonie ?
Odpowiedz
Rurka jest wymagana bo wino dalej będzie odgazowywać. Jeśli chodzi o plastikowe butelki po wodzie, to ja bym odradzał raczej i nie dzielił na porcje mimo wszystko. Ale jeśli mus to mus przynajmniej jedną weź damkę 5l :)
Odpowiedz
Przepis na początku tematu - 20 litrów wody + do tego części stałe takie jak ryż. Wszystko znajduje się w balonie około 50 litrów.
Ale ok 10 litrów z tego co mam w baniaku pójdzie na przepędzenie ;) więc tak naprawdę muszę gdzieś przechować 10 litrów.

Skocz do: