Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino wciąga wodę z "rurki" ...
Witam wszystkich na tym forum . Jestem początkującym winiarzem i mam mały problem jeśli tak to można nazwać z moim drugim winem ( z wiśni ) . Winko ma już jakieś 4-5 miesięcy , zlewałem je znad osadu 2 , może 3 razy i jest już dosyć dobrze wyklarowane , moc jak i smak też wydaje mi się w porządku ,a ostatnio znów zaczęło fermentować jednak zauważyłem dwa razy że pobiera wodę z wężyka ( stosuję wężyk ze słoikiem napełnionym wodą zamiast rurki fermentacyjnej :eyes: ) co mnie zaniepokoiło . Gdzieś wyczytałem , że przyczyną takie sytuacji może być wahanie temperatury co miałoby sens ponieważ ostatnio zaczęło się u mnie palić w centralnym i w dzień jest nieco wyższa temperatura a w nocy niższa i z tego co kojarzę to właśnie rano woda była wessana do wężyka i być może część przedostała się do wina. Planuję właśnie przenieść wino w inne pomieszczenie jednak nie wiem czy zostawić jeszcze ten wężyk ze słoikiem czy zatkać już butel korkiem ? Nie chcę by więcej wody przedostało się do wina ale skoro znów zaczęło fermentować zatkanie korkiem też nie jest chyba najwłaściwszym krokiem . Myślicie że powodem takiej sytuacji są zmiany temperatury ? Mogą być jeszcze jakieś inne przyczyny wciągania wody do butla ? Co Wy byście mi radzili z tym zrobić ? Z góry dziękuję za odpowiedź .
Pozdrawiam
(10-11-2011, 16:41)jason0811 napisał(a): ...Co Wy byście mi radzili z tym zrobić ? ...
Kup rurkę fermentacyjną i więcej nie kombinuj.
Są dwie opcje - albo Smok Podsysacz , albo ... sam sobie już sprawę wytłumaczyłeś - na podstawie informacji znalezionych na forum :fajka:
To nie rozwiąże problemu . Co to za różnica że wciągnie wodę z rurki czy ze słoika ?
Jason0811 taki wątek już istnieje.
Zobacz co tam w Regulaminie jest napisane o zakładaniu nowych wątków i się zastosuj.
Ten wątek jako zdublowany zamykam.

Skocz do: