Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino z Dzikiej Róży. Technika wykonania w skrócie.
Witam.
W wielu przepisach na DR podane jest aby zalać owoce wrzątkiem ale nie chce tego robić bo "zabije" to witamine C w owocach.

W takim razie czy moge po prostu owoce DR po rozmrożeniu zalać letnią wodą dokładnie wymieszaną z cukrem tak aby końcowa temp. nastawu wynosiła 25stopni (wtedy moge od razu dodać MD) ?
Myśle że w tym wypadku dodawanie piro jest zbędne. Czyż nie ?

Czytałem w kilku przepisach że po dwóch dniach należy przecedzić do baniaka, owoce dobrze wygnieść i nalać na nie jeszcze 2 litry wody, po 1 dniu odcedzić i wytłoczyny odrzucić..ble ble

Czy zamiast tych przelewań i cudów moge po prostu trzymać te owoce w całości w nastawie przez około 6 tygodni i dodawać cukier partiami a po 6 tygodniach owoce odcedzić i nastaw uzupelnić resztą wody wg.własnych obliczeń?

Druga sprawa to kwasek cytrynowy.
Ja zazwyczaj dodaje ten w płynie taki sam jaki można do herbaty dodać.
Jeżeli w przepisie jest podane np. 10gr kwasku to ile to będzie mililitrów tego płynnego?

Odpowiedz
Tak (chociaż wcale nie tak łatwo rozmrozić DR)
Tak
Kup normalny kwasek "w torebce"
Odpowiedz
Tutaj jest długi wątek od DR - chyba wszystko tam zostało napisane.

Piro to ja bym dał - zabijesz wszystkie paskudztwa.
Odpowiedz
Ja kwasku do fermentacji nie daję. Na koniec przed zlaniem do butelek wykonuję ewentualną korektę kwasowości mieszaniną kwasów: winowego, cytrynowego i jabłkowego. Wcześniej oczywiście wykonuję pomiar kwasowości.
Odpowiedz
Czy taki kwasek w płynie w ogòle nie nadaje się do win ?
Tu, gdzie mieszkam nie dostane nigdzie tego w proszku. Czy lepiej zamiast tego w płynie dodać
Sok z cytryny?
Odpowiedz
Nie ma to znaczenia w jakiej jest postaci. Płynny jest OK. Sok z cytryny jest super:)
Ale tak jak napisałem ja nie daję kwasku do fermentacji. Większość owoców ma naturalną dużą lub nawet bardzo dużą kwasowość.
Odpowiedz
Witam.

Ja mam pytanie bardziej z drugiej strony, a mianowicie chodzi o oddzielenie owoców. Własnie dziś po kilku dniach od poczatku fermentacji odzieliłem owoce i się ich pozbyłem, ale w nastawie gdzie niegdzie pływały pestki, więc nie wiele myśląc postanowiłem przelac nastaw przez worek filtracyjny, ogólnie było by ok, ale w worku została duża ilość takiej gęstwy (miąższ z owoców i kilka pestek) i teraz mam pytanie czy jeśli teraz wyrzuce tą gestwę to nie stracę na smaku późniejszego wina? Czy może dodać do nastawu z powrotem tą gęstwe (a ewentualnie wyłowić pływające pestki) i zostawić tak do końca burzliwej fermentacji?
Odpowiedz
(15-09-2013, 10:45)Tomaszpol napisał(a): Czy taki kwasek w płynie w ogòle nie nadaje się do win ?
Tu, gdzie mieszkam nie dostane nigdzie tego w proszku. Czy lepiej zamiast tego w płynie dodać
Sok z cytryny?

sprawdz na ebay-u citirc acid
Odpowiedz
Zobacz w trzecim poście od góry jest link. Wątek spory, ale informacje przydatne są.
Owoców DR nie usuwa się po kilku dniach fermentacji. Skąd ten pomysł?
Odpowiedz

Cytat:Owoców DR nie usuwa się po kilku dniach fermentacji. Skąd ten pomysł?
Z tąd: http://www.old.wino.org.pl/frames/dzika_roza.html
Cytat:Po dwóch dniach przecedzić do baniaka, owoce dobrze wygnieść i nalać na nie jeszcze 2 litry wody, po 1 dniu odcedzić i wytłoczyny odrzucić.
Odpowiedz
Tomek, znajdz polski sklep, tam na pewno maja kwasek cytrynowy.
Odpowiedz
Do @A.H.W :

@tata1959 ma racje wejdz w ten wątek który ci zaproponował i zrób tak jak tam piszą.
Jest pełno przestarzałych przepisów na necie. Bardzo często te nowsze są prostsze w wykonaniu i praktyczniejsze.

@robinson0126
Jak następnym razem będe w mieście to pójde do polskiego sklepu i zapytam. Dzięki.
EDIT :
Przed chwilą moja dziewczyna powiedziała mi że moge dostać kwasek cytrynowy w proszku w aptece.
Odpowiedz
Może regulator kwasowości?

http://www.biowin.pl/biowin/wino-piwo-de...okwaszanie
Odpowiedz
mrx, to bardzo praktyczna rzecz, ale z pewnością nie ma tego w Anglii :(

Czy można to zamówić online z dostawą?
Odpowiedz
BIOWIN wysyła też paczki za granicę, trzeba się skontaktować ze sklepem i indywidualnie omówić warunki wysyłki.
Wiem, że bez sensu kupować sam regulator, ale może przy zamówieniu poważniejszym...

edit:
Może takie gotowe regulatory są do kupienia w Anglii ?
Fajna rzecz, bo dokwaszasz 3 rodzajami kwasów co symuluje ich obecność w owocach.
Odpowiedz
(18-09-2013, 20:51)mrX napisał(a): BIOWIN wysyła też paczki za granicę, trzeba się skontaktować ze sklepem i indywidualnie omówić warunki wysyłki.

Tak, racja. Można zamówić również w sklepie eurowin i skontkatować sie co do przesyłki za granice.
Ja chce sprowadzić z Polski książke "Jan Cieślak- Domowy wyrób win".
Musze sie rozejrzeć w końcu bo to odkładam z dnia na dzień a taką pozycje winiarz w domu powinien mieć :)
Ściągnąłem ją z neta w postaci pliku PDF ale to nie to samo co prawdziwa książka.
Gorżej sie czyta i przegląda.
Odpowiedz
(18-09-2013, 20:56)Tomaszpol napisał(a):
(18-09-2013, 20:51)mrX napisał(a): BIOWIN wysyła też paczki za granicę, trzeba się skontaktować ze sklepem i indywidualnie omówić warunki wysyłki.

Tak, racja. Można zamówić również w sklepie eurowin i skontkatować sie co do przesyłki za granice.
Ja chce sprowadzić z Polski książke "Jan Cieślak- Domowy wyrób win".
Musze sie rozejrzeć w końcu bo to odkładam z dnia na dzień a taką pozycje winiarz w domu powinien mieć :)
Ściągnąłem ją z neta w postaci pliku PDF ale to nie to samo co prawdziwa książka.
Gorżej sie czyta i przegląda.

Kupilem Cieslaka za kilka funtow na http://www.ksiazka.co.uk
Odpowiedz

Cytat:@tata1959 ma racje wejdz w ten wątek który ci zaproponował i zrób tak jak tam piszą.
No, teraz to sobie mogę zrobić tak za rok, przecież pisałem, że owoce wyrzuciłem :kwasny:
Pytałem o gęstwę która została w worku i choć odpowiedzi nie dostałem to i tak dziękuję za podjęcie tematu...

Pozdrawiam.
Odpowiedz
Na jedno by wyszło, ten wątek czytałbyś 3 tygodnie - ma około ponad 1700 postów.

Postapiłeś wg przepisu, który wisi na old.wino.org.pl - nie twoja wina.
Dozbieraj owoców i dorzuć do nastawu, miesiąc przynajmniej niech się macerują. Jeśli nie masz DR, dorzuć coś innego.
Odpowiedz
(18-09-2013, 22:32)A.H.W napisał(a): No, teraz to sobie mogę zrobić tak za rok, przecież pisałem, że owoce wyrzuciłem :kwasny:

Sory @A.H.W - czytałem twój post w pośpiechu i nie załapałem.
Owoce DR powinno sie fermentować w miazdze nawet do 6- ciu tygodni.
W twojej obecnej sytuacji rozwiązanie zaproponowane przez Mr.x byłoby najrozsądniejszą opcją.
Odpowiedz
Wątek o tym gdzie i jaki kupić kwasek cytrynowy do wina z DR, a w 90% w ogóle nie trzeba go używać przy winie z DR, bo owoce mają sporo kwasu, o czym wspomniał krzysztof1970:nie:
Odpowiedz
Witam.Czy ktoś poda mi sprawdzony przepis na wino DR?Czy można połączyć głóg z DR
Odpowiedz
A czy pektopol dodajemy do wina z DR ?
Odpowiedz
(19-09-2013, 09:13)arek kandula napisał(a): Witam.Czy ktoś poda mi sprawdzony przepis na wino DR?Czy można połączyć głóg z DR

Tutaj jest długi wątek od DR - chyba wszystko tam zostało napisane.

Głóg można spokojnie łączyć z DR.
Odpowiedz
(18-09-2013, 21:28)edd napisał(a): Kupilem Cieslaka za kilka funtow na http://www.ksiazka.co.uk

Fajnie tylko że ja nie mieszkam w Anglii a za granice nie wysyłają.
Musze sprowadzić z PL.

Skocz do: