Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino z ciemnych winogron
Dzień dobry, potrzebuję pomocy ponieważ chciałabym zrobić wino i będzie to mój pierwszy raz. Mam na działce ciemne winogrona, dojrzałe są słodkie. Chciałabym zrobić wino półsłodkie. Mam już gąsior 15l. Ile potrzebuję owoców? I ile powinnam dać cukru? Czy lepiej cukier rozpuścić w wodzie czy w soku z tych winogron? Jakie drożdże najlepiej użyć?

Bardzo dziękuję za każdą radę.
Odpowiedz
Nie wiem co to za odmiana ale mam wątpliwości czy winogrono o tej porze roku jest już w pełni dojrzałe.
Proponuję na początek:
- zerwać kilka jagód, ścisnąć z palcach i sprawdzić jak wygląda pestka (może też zrobić zdjęcie i zamieścić na forum)
- kupić winomierz (nie myl z alkoholomierzem) i zmierz Blg (mówi o zawartości cukru) - zerwij kiść wynogrona, oberwij jagody, pognieć je np widelcem, odciśnij sok i zmierz Blg wg załączonej instrukcji
Po wykonaniu w/w będzie można powiedzieć mniej więcej czy już można robić wino
Jak byś jeszcze była w stanie kupić zestaw do pomiaru kwasowości i zmierzyć kwasowość soku to by było super. Jak nie to choć zmierzyć pH (pH metr, papierek). Ale jak nie to trudno.
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
Winogrono nie jest jeszcze dojrzałe. Będę robić jak dojrzeje, teraz tylko czytam i zbieram cenne rady :)
Odpowiedz
(18-08-2019, 06:46)Karolina-kar napisał(a): Winogrono nie jest jeszcze dojrzałe. Będę robić jak dojrzeje, teraz tylko czytam i zbieram cenne rady :)

Bardzo mądra decyzja, wielu winiarzy rozrobi wino i dopiero zaczyna pytać, często jest już za późno na korektę.
Cierpliwie poczekaj na dojrzałość technologiczną, poczytaj trochę i jeśli to możliwe wrzuć zdjęcia winorośli.
Jest wielu winiarzy doświadczonych, znając odmianę celnie podadzą wskazówki jak przeprowadzić winifikację.
Pozdrawiam Mirek.
Odpowiedz
Post tak napisany, że można różnie interpretować.
Do zbioru masz jeszcze czas. Poczytaj na forum o wyrobie wina. Masz odpowiedzi na zadane pytania oraz na wiele innych.

PS W większości przypadków tzw. winorośl działkowa nie nadaje się do zrobienia dobrego wina. Jedyne co można zrobić to wino pijalne. Ale to można powiedzieć po ocenie co masz za odmianę. Wrzuć zdjęcie gron oraz liści.
Krzysztof

Zapraszam na stronę:Piwo
i na tę stronę:Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych
Odpowiedz
Oto moje winogrona ;)

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Ponawiam pytanie ;)
Odpowiedz
(17-08-2019, 22:22)krzysztof1970 napisał(a): .....
- kupić winomierz (nie myl z alkoholomierzem) i zmierz Blg (mówi o zawartości cukru) - zerwij kiść wynogrona, oberwij jagody, pognieć je np widelcem, odciśnij sok i zmierz Blg wg załączonej instrukcji
Po wykonaniu w/w będzie można powiedzieć mniej więcej czy już można robić wino
Jak byś jeszcze była w stanie kupić zestaw do pomiaru kwasowości i zmierzyć kwasowość soku to by było super. Jak nie to choć zmierzyć pH (pH metr, papierek). Ale jak nie to trudno.

Bez podstawowych danych (ilość cukru w soku i kwasowości) nikt nie jest w stanie podać Ci konkretnej odpowiedzi. Raczej nie myślisz, że ze zdjęcia wywnioskujemy jak słodkie są winogrona?
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.

Skocz do: