Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino z czarnych winogron-debiut
Witam, 

Wstawiłem swoje pierwsze wino i prosiłbym aby ktoś ocenił mój plan działania. Każda porada będzie mile widziana.e

Celuje w wino wytrawne czerwone 11%-12%

To już wykonałem:

Dzień 1 (23.10.2016) - obskubałem winogrona(odmiana nieznana z działki) i przerobiłem na miazgę bez mycia. Miazgi wyszło 27 kg o blg=17. Dodałem 2 g pirosiarczanu oraz 6 ml pektoenzymu.

Dzień 2 (24.10.2016) -Powtórzyłem dla pewności badanie cukromierzem i wynik był ten sam=17 blg. Odlałem trochę soku z miazgi ponieważ czekam na roztwór K do pomiaru kwasowości. Dodałem drożdże ENARTIS Ferm RedFruit 5 g oraz pożywke spiritferm.  

Dzień 3 (25.10.2016)- Fermentacja w kuble ruszyła bardzo ładnie.

To co planuje w najbliższym czasi:

Dzień 10 (01.11.2016)- Rozdzielam owoce od moszczu przez sito i pieluchę tetrowa. Dodaje wodę (ilość oblicze jak dostane roztwór K i zmierzę kwasowość) oraz cukier  (oblicze jak bedę znał ilość uzyskanego moszczu)

Mam jeszcze parę pytań:
1. Czy w trakcie fementacji burzliwej od dnia 3 do 10 otwierać codziennie kubeł i mieszać go zdezynfekowaną łyżka? czy wystarczy mieszać samym kubłem?
2. Czy na razie mój plan działania jest dobry? Proszę o porady/opinie
Odpowiedz
Plan masz dobry. Kubeł otwieraj i zatapiaj kożuch rano i wieczorem, można też i w południe. Jaki masz ten zamykany kubeł?

Pozdrawiam Janusz.
W wodzie widzisz odbicie własnej twarzy, w winie - serce drugiego człowieka.
Odpowiedz
(25-10-2016, 19:53)JanuszJ49 napisał(a): Plan masz dobry. Kubeł otwieraj i zatapiaj kożuch rano i wieczorem, można też i w południe. Jaki masz ten zamykany kubeł?

Pozdrawiam Janusz.

Dzieki. W południe nie dam rady niestety. A kubeł Biowinu 30 litrów i zamontowana rurka do fermentacji. 
Czy w 10 dniu po oddzieleniu owoców przelewam do balonu? czy to zależy od tego ile będzie blg lub czy fermentacja bedzie burzliwa?
Odpowiedz
Dzień 4 (26.10.2016) - fermentacja zwolniła bardzo. pyknięcia co 4 sekundy. Na cukromierzu pokazała 2blg.

Pytanie co robić. Nie wiem ile z miazgi wyjdzie moszczu. Na razie jak w kuble rozwarstwi się moszcz od owoców pokazuje 17 litrów. Nie dostałem jeszcze roztworu K do badania kwasu więc nie wiem ile wody dodać. Pare moich pomysłów
1.Dodać teraz trochę cukru rozpuszczonego w moszczu?
2. Poczezkać aż BLG zjedzie do minimum (pewnie jutro) i oddzielić już owoce od moszczu (czy to będzie za szybko?)
3. Przyjąć ze moszczu będzie 0,7 x kg miazgi czyli 18,9 litra i dla tej wartości policzyć ilość cukru i rozpuścić go w paru litrach moszczu a wodę dodać jak będę znał kwasowość?

Czy może nie potrzebnie się martwię?

Proszę o pomoc!! 
Odpowiedz
Według mnie dobrze. Te parę litrów wody to trochę przesady, możesz skorzystać z kalkulatora winiarza, http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...kalkulator
Ściągnij ostatnią wersję 5 i jak wpiszesz 18 litrów soku, wskazanie cukromierza 17 BLG to wychodzi 2,28 kg cukru dla 14%
A kwasowość przyjmując teoretycznie 8g to wody 2,57 litra, ale możesz to skorygować gdy zmierzysz dokładnie kwasy.
Odpowiedz
Kolejne partie cukru dodaje się zasadniczo, jak blg. zjedzie do zera ...

Cukier dodawaj partiami, żeby nie przedobrzyć ...

Pozdrawiam
MILBAS
Oto jest cały splendor: Móc i mieć prawo do siebie uśmiechnąć się.

http://www.pomocdlakrzysia.pl/
Zajrzałem i nie mogę się uwolnić - pomóżcie !!!!

Odpowiedz
Dosatałem kwasomierz więc przedstawiam dane. Proszę o weryfikacje obliczeń.

Planuje Wino półwytrawne 13%, kwasowość w granicach 8 g/L

Pomiary początkowe: 27 kg miazgi, Blg 17, Kwasowość 13 g/L, Nastaw 27[kg]x0,7=18,9 litra

1. Obliczenia ilość objętość wody z cukrem jaką musze dodać by osiągnąć kwasowość 10 g/L. Pozostałe 2 g/L chce zbić węglanem wapnia lub wodorotlenkiem potasu by za bardzo nie rozcieńczyć nastawu.

Ilość kwasu w moszczu- 13[g/L]x18,9[L]=245,7[g]
Ilość roztworu wody z cukrem do dolania - 18,9[L]+245,7[g]/10[g/L]=5,7 L
Docelowa ilość nastawu - 18,9[L]+5,7[L]=24,6[L]

2. Obliczenia ilości cukru potrzebne do uzyskania mocy 13%

Pomiar - BLG 17
Niecukry - 17[blg]x3/20=2,6[blg]
ilość cukru w 1 litrze moszczu- 17[blg]-2,6[blg]=14,4[blg]=144[g]
Ilość cukru w całym moszczu - 144[g]x18,9[L]=2722[g]

Ilość cukru potrzebna do uzyskania 13% w 1 litrze - 13x17=221[g]
Docelowa ilość cukru w nastawie - 24,6[L]x221[g]=5437[g]
Brakująca ilość cukru - 5437[g]-2722[g]=2715[g]

3. Obliczenia ilości wody do dodania

Objętość cukru - 2,715[kg]x0,62=1,68[L]
Ilość wody - 5,7[L]-1,68[l]=4,06 [L]

Proszę o rzucenie okiem bardziej doświadczonych winiarzy. Możę  wino docelowo zrobić na kwasowość 9 g/l. Przy założeniu ze zbije 2 g/l węglanem wapnia wyjdą następujące wyniki:
-cukier - 2206 g
-woda - 2,03 L
-woda +cukier - 3,4 L
Nie wiem czy warto mieć wyższą kwasowość 9 g/l ale dolać tylko 2,03 litra wody(3,4 Litra razem z cukrem) czy mniejsza kwasowośc 8 g/l ale dolać już 4,06 l (5,7 litra razem z cukrem)
Odpowiedz
Wszystko to możesz łatwo policzyć na tym kalkulatorze, który wcześniej pisałem.
Odpowiedz
Ten kalkulator zakłada kwasowość na poziomo 7 g/l oraz poprawkę na kwasowość 4 blg a nie wyliczaną [blg]x3/20
Odpowiedz
Dzień 5 (27.10.2016)-Zero "pyknięć" blg wynosiło -1. Dodałem 1400 gram cukru i 2 litry wody. Po dolaniu odczyt blg=5
Dzień 6 (28.10.2016)- rano miazga troche pykała. Teraz (wieczorem) zero pyknięć. Zmierzyłem BLG=1. Czy to możliwe? Dodać ostatnią partie cukru 800 gram?

P.S mógły ktoś sprawdzić moje obliczenia zamieszczone powyżej?

Skocz do: