Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino z ryżu VERMOUTH - Proszę o wyjaśnienie
Witam,

Przygotowuje sie do zrobienia winka z ryżu typu VERMOUTH, przeczytałem na ten temat wiele informacji na forum oraz w ebook'u Cieślaka. Jestem początkującym winiarzem, i dlatego mam kilka pytań na które nie odnalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Moja żonka postanowiła nie przeszkadzać mi w rozpoczynaniu przygody z domowymi alkoholami, pod warunkiem, że zrobie winko "ala" martini bianco, Jeżeli się nie mylę jest to wino typu vermouth. Na forum znajduje się wiele przepisów i sposobów przygotowania nastawu. Mam zamiar zaopatrzyć się w zioła na stronie http://www.adonisvernalis.pl/.

Bardzo proszę o odpowiedzi, jeżeli to możliwe - jasne i proste, jak wsponiałem wyżej, jestem zupełnym laikiem.

MOJE PYTANIA:

1. Który przepis podany na forum byłby najbardziej smakowo przypominający wspomniane MARTINI. Oczywiście przyjmujemy, że się uda i nic nie spartole :)

2. Jaki sposób przygotowania jest odpowiedni, ten w którym już do nastawu dodajemy wydzielone porcje ziół czy ten gdzie do gotowego wina dodajemy zioła na spirytusie. Rozumiem, że możecie odpowiedzieź "oba" ja pytam pod kontem prostoty wykonania.

Wspomniane tematy na których opieram swoją więdzę teoretyczną:

http://www.wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=2062
http://www.wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=7145

Dziękuję wszystkim, którzy w poprzednim temacie nakierowali mnie na odpowiednie tory.
Odpowiedz
ja właśnie robię wg przepisu Skrzycha - ze wszystkimi przez niego zalecanymi przyprawami. Posiadam także mieszankę ziół, którą należy macerować w spirytusie i się zastanawiam czy oprócz tych ziółek Skrzychowych jeszcze te wermutowe dodawać.
Odpowiedz
Uważam, że macerat jest o tyle lepszy, że możemy dosmaczać swoje wino małym kroczkami.
Przepisy gotowe - jak w moim przypadku - są wynikiem iluś tam prób i błędów w wyniku czego uzyskuje się produkt finalny odpowiadający smakowo jego autorowi. Nie jest to oczywiście równoznaczne z otrzymaniem dobrego wina :diabelek:

Krzysztof
Odpowiedz
Podjąłem decyzję. Wino ryżowe i tak nie da mi tego samego efektu co wino gronowe, dlatego skorzystam z przepisu skrzycha. Uważam, że dla początkujących lepszym rozwiązaniem jest wykonanie gotowego, sprawdzonego przepisu. Warto eksperymentować, ale na początku trzeba poznać podstawy.

Zrobię niewielką ilośc tylko 5 L i zobaczymy.

Pozdrawiam
Odpowiedz
Proces powstawania Martini bianco przedstawia się następująco:

W winie Moscato bianco maceruje się przez 15 dni takie składniki jak: laska wanilii, kwiaty piołunu, liście oregano kreteńskiego czy kora cynamonu.

Po maceracji wino jest dosładzane cukrem, następnie filtrowane i niekiedy zamrażane, żeby usunąć wszelkie osady, resztki ziół, itd.

Kolejnym krokiem jest dolanie alkoholu (brandy winogronowego), aby podnieść moc do 16%. Ostatni krok to leżakowanie w stalowych kadziach przez okres 6-8 miesięcy.

Tak to wygląda pokrótce, jakbyś chciał sprawić żonie coś naprawdę w stylu Martini bianco ;)
Odpowiedz
no toś mnie kolego zmartwił :(
Odpowiedz
Jest do zrobienia, więc aż tak bym się nie martwił. Wino z moscato bianco można łatwo dostać, pozostałe składniki również (oczywiście ziół ma być więcej, więc to zrobisz zgodnie z własnymi preferencjami), a proces jest długi, ale efekt na pewno przyjemny :jupi:
Odpowiedz
Napewno masz racjyję, odłożę to na później kiedy nauczę się z głową dobierać proporcje ziół, narazie jest to niemożliwe z powodu mojej znikomej wiedzy na ten temat.

Mam teraz większy problem ale to już nie na ten temat. Dziękuję za odpowiedź została wpisana w kajecik otworzę jak tylko będę gotowy do zrobienia Martini bianco.
Odpowiedz
I zobaczysz jaki wtedy będziesz zadowolony :lol: Najlepiej na początek zrób sobie coś bardzo łatwego, a to też będzie cieszyć.

Mam dwa przepisy na najprostsze wermuty, więc zawsze możesz skorzystać, przepisy są francuskie, dlatego jeśli chciałbyś je upgrade'ować na styl włoski, weź słodsze wino lub dodaj więcej cukru.

Vermouth rouge:

garść kwiatów piołunu wrzuć do litra czerwonego wina, trzymaj 5 dni, dolej szklankę alkoholu 70% i dosłódź szklanką cukru, na koniec wrzuć gwiazdkę badianu (anyżu gwiazdkowatego)

Vermouth blanc:

w litrze lub półtora białego wina stołowego przez 3 dni maceruj szczyptę:
cynamonu, goździków, piołunu, szałwii, kolendry, goryczki i skórkę z dwóch pomarańczy. Pon maceracji dosłódź cukrem (150g)

Vermouth blanc #2 (doux)

750ml wina białego gronowego słodkiego lub półsłodkiego

6g kwiatów piołunu
6g kolendry
2g majeranku
2g szałwii

Potem 200ml spirytusu i finał.

Mam jeszcze taki przepis, ale niestety nie wiem na ile wina, ale podam:

1g dyptamu
2g tymianku
1g rozmarynu
0.5g kardamonu
0.5g cynamonu
0.5g goździków
6g gałki muszkatołowej
2g hyzopu
2g lawendy
6g piołunu
Odpowiedz
Świetnie dzięki za przepisy, na pewno z nich skorzystam w drugiej kolejności.

Teraz już od jakiegoś czasu przygotowuję sie do zrobienia wina ryżowego na kształt VERMOUTH i tak sobie myślałem (kiedy rozpoczynałem ten temat), że VER. to to samo co Martini bianco :) teraz oczywistem jest, że jednak znacząco sobie to uogólniłem.

Zebrałem już wszystkie potrzebne zioła i składniki dzisiaj zabieram się za zrobienie MD, a następnie nastawu. Skorzystam z przepisu Skrzycha, łatwiej na początek bazować na czyimś doświadczeniu (nie ma co wyważać otwartych drzwi).

Dzisiaj wpadłem na pomysł czytając przepis na domową Żubrówkę, że na koniec tym winkiem zaleje Trawę Żubrówkę do poprawy aromatu oraz zamiast palonego cukru do zrobienia zielonkawej barwy wina ryżowego. Jeno gdzie jo na podhalu wyniuchom taką świeżusieńką trowecke :niewiem:

Skocz do: