Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogrona - przechowywanie
Witam serdecznie winiarzy,

macie jakieś sprawdzone sposoby na przechowanie winogron? Nie długo jadę je zbierać, tylko przez nastepne kilka dni będą musiały poleżeć. Niestety  nie jestem w stanie nic zrobić i inaczej zagospodarować czasu, dlatego potrzebuję porady co zrobić i jak przechować owoc przez jakieś trzy do czterech dni.

Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Kamil
Odpowiedz
Najlepiej w lodówce a jeszcze lepiej w lodówce "no frost".
Odpowiedz
Niestety prawdopodobnie nie będę miał dostępu do lodówki, a przynajmniej do magazynowania takiej ilości owoców (planuje zebrać pełne dwa 30 litrowe pojemniki fermentacyjne).
Są jakieś zabiegi pozwalające na wydłużenie czasu przechowywania owoców "tak o"?
Odpowiedz
Nie mam pojęcia o winogronach ale coś czytałem o zasiarkowaniu i przeleżeniu jakiś czas - a także o wstępnej fermentacji (padła na forum propozycja przetransportowania beczki wiśni: zgnieść i zaszczepić drożdżami :)
Odpowiedz
A masz dostęp do jakiejś zimnej piwnicy?
Odpowiedz
Jeśli zerwane grona są zdrowe bez oznak ataku szarej pleśni to bez obawy mogą przeleżeć kilka dni bez jakichkolwiek strat na ich wartości.
Ważne aby były w chłodnym miejscu o pewnej cyrkulacji powietrza.

Również ważne aby były ułożone w pojemnikach w małych warstwach,w tak dużych wiadrach fermentacyjnych to ulegną zgniotowi i będzie prawdopodobieństwo infekcji pleśniowej.

Jeśli masz jakąś gęstą siatkę (może być stara firanka) to okryj szczelnie aby utrudnić dostęp muchom a szczególnie przed muszkami kwasówkami.
Powodzenia. :)
Odpowiedz
(28-09-2016, 14:41)vanKlomp napisał(a): A masz dostęp do jakiejś zimnej piwnicy?

Nie bardzo. Mam piwnicę, ale leci przez nią rura z wodą (chyba ciepłą) i temperatura raczej jest pokojowa, więc z tym może być problem.

Rozwiązaniem może być lodówka którą wygrzebalem z tejże piwnicy. Niestety niedziałająca. Myślę o tym, żeby władować doń owoce i lód - dużo lodu. Lodówka działa jak termos, więc może lód odbierajac ciepło obniży wystarczająco temperaturę. 

Apropos piwnicy, mam zamiar w niej trzymać wino w trakcie fermentacji, a także po niej i zastanawiam się nad zapewnieniem odpowiednich warunków. Czy spryskanie zakamarków piwnicy roztworem piro miałoby sens? Zabiloby część bakterii i grzybów czy to raczej walka z wiatrakami? Jakieś porady?
Odpowiedz
Ja jak muszę przechować zostawiam w zimnym garażu, tam muszki raczej nie grasują.
Na 1-2 dni max.

Najdłużej trzymałem w drewnianej altanie deserówki zawieszone na sznurku.
Oczywiście pleśń się pojawila, ale 80% winogron (nie zjedzonych w trakcie ;) ) przetrwało do końca grudnia.
*****\\\\   ///*************l***********§*********[]
*****(  @ @ )***********oooooo*****(bul,bul)*****[%%]
--oOOo-(_)-oOOo----->****grono*****(ooooooo)****[%%]
------O-----O--------********ooo******(ooooooo)****[%%]
pozdrawia Castleman*******o********(ossad)*****[%%]
Odpowiedz
Przy obecnych nocnych spadkach temp. to właśnie trzymanie winogron w tego typu pomieszczeniach jak altanki i przy braku nasłonecznienia to jest optymalny klimat na czasowe przetrzymanie naszych gronek.
A co do spryskiwania kątów piwniczki roztworem pirosiarczynu potasu to może być to tylko działanie dorażne. Sick
Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności piwniczki i walka z grzybami to jest temat dość złożony i warty dyskusji w oddzielnym wątku. :ksiazka:
Odpowiedz
Nie polecam używać SO2 w powietrzu, jeśli gdziekolwiek są metalowe elementy. Wszystko w chwilę zardzewieje.
Knoty siarkowe tak samo zjedzą każdy element z czarnej stali.

Skocz do: