Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogronowe - BIAŁE (Wytrawne, czy półsłodkie)
Witam serdecznie.

Ponieważ pierwszy raz robię wino z białych winogron,prosiłbym bardzo kolegów o sprawdzenie moich obliczeń, ewentualnie o skorygowanie jeśli jest źle.
Zrobiłem 9l miazgi(tyle było owoców) z czego po sedymentacji wyszło 6l moszczu-Blg 19. Miazga zasiarkowana 0,8g na 9l, kwasów - nie mierzyłem.

Planuję zrobić wino 13 % bez dodatku wody. Podług moich wyliczeń wyszło, że muszę dodać 228g cukru, nie wiem czy dobrze.

Wino nastawiłem 03.10. Dałem drożdże UCLM S325 i już pięknie pracuje. Po 3 dniach, w 1 litrze, soku z nastawu i rozpuściłem 250g cukru. Pozostało mi jeszcze dodać 38g do obliczonego procentu (jeśli dobrze wyliczone).

Pokierujcie co mogę z tego zrobić czy wytrawne czy półsłodkie.Dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
Czy 19Blg to z uwzględnieniem poprawki na niecukry czy bez?
Odpowiedz
Jak dodałeś cukier to chyba już nie gronowe?
Odpowiedz
19 Blg bez poprawki a jeśli chodzi o dodany cukier to wyczytałem że można dodać chyba do 50g/l tylko nie wie czy taka porcja wystarczy.
Odpowiedz
Gronowe dalej będzie gronowe jak się cukier doda tylko nie wiem ile dopuszczalne jest.

Dobrze będzie, daj 40g/l nie baw się w skrupulatność co do grama. Ważniejsze od tego żeby sprawdzić kwasowość tego wina żeby wiedzieć czy trzeba dosładzać (albo po prostu po fermentacji ostrożnie do smaku sam dosłódź).
Odpowiedz
Panowie, podaję kolejny raz:

Szaptalizacja jest dozwolona w strefie A ale jedynie, podnosząca o 3% poziom potencjalnego alkoholu, poprzez dodanie max 50,5 g/l cukru. Ponadto, tylko i wyłącznie, do 11,5% alkoholu.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
maciek ,a czy możesz rzucić okiem na te moje wyliczenia z pierwszego postu to będę ci bardzo wdzięczny.Wzorowałem się na twoich wyliczeniach ale pierwszy raz to wiesz jak to jes
Odpowiedz
Mi wyszło tak:

Kod:
15blg - 160g/l
6*160= 960 - tyle masz
1326 - cukier do dodania
1326- 960= 366
Odpowiedz
Goger Ja liczyłem na niecukry 3/20 ale skoro nie będzie to czysto gronowe to ty odjąłeś 4 .Czyli jak już dodałem do moszczu 250g to muszę jeszcze dodać
336-250=86 czy tak.
Odpowiedz
Obliczanie ilości cukru w moszczu:

- 19Blg = 190g (ekstraktu) x 0,625 litra (obj. 1kg cukru) = 119ml, a 810g wody ma objętość 810ml
- więc 1kg moszczu ma objętość 119+810=929ml, a 1 litr tegoż moszczu waży 1/0,929kg = 1,076kg
- stąd też, w jego 1L jest (19%) 190 x 1,076kg = 204g ekstraktu (w tym 17/20 to cukier)
- odejmując od całości ekstraktu 3/20 niecukrów (204x17)/20 = 173g/L cukru.

Obliczanie ilości cukru do dodania:

- (skoro na 1% alk potrzeba16,83g cukru w litrze) 13% x 16,83g = 219g cukru/litr,
- ale w moszczu jest już 173g/L cukru więc 219g - 173g = 46g/L do dosypania
- ponieważ cukier zwiększa obj. nastawu to: 46g + 17% = 54g/L, Do nastawu 54 x 6L = 324g cukru

Edit: poprawiłem błąd.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Dzięki Maciek za wyczerpującą odpowiedź(co prawda w obliczeniach końcowych wkradł się mały błąd 54razy6=324 a nie 270 ale wszystko jest jasne)
Odpowiedz
Mam jeszcze zapytanie odnośnie mojego pierwszego winka ,które nastawiłem 3.10.(opisałem w pierwszym poście).Mianowicie wtedy nie zmierzyłem kwasowości bo nie miałem czym,dzisiaj doszedł z Biowinu iwyszło 11g/l.Kupiłem węglan wapnia i chce trochę zredukować o te 2g/l.Czy na tym etapie (fermentuje 10 dni-blg 0 dzisiaj) mogę jeszcze do moszczu dosypać tego węglanu wapnia(ile) czy czekać aż się wino wyklaruje i dopiero dać

Skocz do: