Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogronowe - BIAŁE (Zbierać czy czekać?)
Dzień dobry,
Wpadło mi trochę białych winogron odmiany zupełnie nieznanej. Krzaki rosły od kilku lat jak chciały (kilka kiści wisi na wysokości 3 m na orzechu włoskim). Owoce wyglądaja na dojrzałe, w smaku niezłe, choć małe. Zmierzyłem cukier 15 blg. O gronowym zapominam, ale czy może z tego wyjść sensowne winogronowe? A może warto jeszcze czekać i zawartość cukru będzie większa?
Kwasowość zmierzę, jak będę się zabierał do roboty.
Odpowiedz
Dopiero połowa września jeszcze cukier powinien chociażby trochę podnieść się: )
Odpowiedz
Robiłem kilka razy winogronowe białe. Rozcieńczałem sok dwukrotnie wodą z cukrem i było całkiem smaczne. W miarę lekkie robiłem, koło 12% alkoholu.
Odpowiedz
Ja narwalem prawie pełny balonik poj. 5 l. Izy, dałem cukru z 3/4 kilo, MD chyba zamojscy. Winogrona od razu puściły sok, wszystko pięknie fermentuje.
Odpowiedz
Ale czemu przy tym płakałes, tego nie rozumiem.:diabelek:

Lech:)
Odpowiedz
On nie płakał.:lol: To chodziło o dmianę Iza Zaliwska.
Odpowiedz
(18-09-2015, 08:49)vanKlomp napisał(a): On nie płakał.:lol: To chodziło o dmianę Iza Zaliwska.

O to, to..:polewam:
Odpowiedz
Witam ponownie.
Minęły dwa tygodnie i zebrałem te winogrona, bo bałem się pierwszych przymrozków, poza tym niektóre jagody zaczęły opadać. Blg doszło do 17 (wzrost z 15), kwasowość wynosiła 12g/l. Robi się winogronowe. Podsumowując: tak jak napisał wodzulol, cukier w ostatnich dniach dniach września podnosi się, ale raczej symbolicznie.
Odpowiedz
Symbolicznie, ponieważ, obciążenie było za duże. W przyszłym roku zredukuj plon w sierpniu.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Wydaje mi się, że trzeba też je jakoś umiejętnie przyciąć, bo ich obecny wygląd odbiega od standardów. Sporo nauki jeszcze przede mną.

Odpowiedz
No, oczywiście. Jedno z drugim jest ściśle powiązane...
Zrób zdjęcia i otwórz temat w dziale uprawy. Coś tam podpowiemy.

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Ale to zimą/późną jesienią oczywiście jak już liście opadną? Teraz to chyba niewiele da się zobqaczyć
Odpowiedz
Tak

Odpowiedz
Minęło trochę czasu, więc czas się pochwalić. Zrobiłem wino na drożdżach Fermivin. Dodałem sporo wody i cukru(mniejsza i dokładne ilości) - z kwasowościa zszedłem do 8g/l a cukru dodałem na ok 13,5%. Fermentacja trwała ok. 2 tygodnie i skończył się cukier. Pierwsze zlanie, siarkowanie i po dwóch tygodniach jest już zupełnie klarowne. Zlałem drugi raz i efekt przerósł moje oczekiwania - jest bardzo smaczne, choć pewnie to nie arcydzieło.
Podsumowując: da się zrobić coś dobrego nawet jeśli 1/3 moszczu do woda z cukrem(tak jak pisał Zbyszek).

Teraz pytanie: Jak długo go trzymać w balonie? Mogę butelkować jak już się zupełnie odgazuje?
Odpowiedz
Nie, butelkowanie jak co najmniej przez 3 miesiące nie wytrąci się osad z wina.

Skocz do: