Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogronowe - CZERW (Dziennik produkcji, co dalej z kwasowością)
Witam wszystkich,

jak zapewne widać, jest to mój pierwszy post, choć korzystam z porad tego forum od ponad roku. Postanowiłem założyć nowy temat, gdyż nie widzę nigdzie podobnego do mojego - tzn dla tak niskiej kwasowości oraz gdzieś się spotkałem, że pożywki do miazgi nie daje się jak do nastawu właściwego, za to nie mogę tego znaleźć i stąd moje pytania.

Postanowiłem zrobić wino gronowe, jednak nie zmieszczę się w normach, więc temat zakładam tutaj - potrzebuję porady co do kwasowości oraz ilości pożywki + weryfikację, czy dobrze myślę z całym procesem.

Zaczynamy:

Założenia: wino winogronowe, czerwone, półsłodkie [sam preferuję wytrawne, ale rodzina już nie bardzo...], alk. 13-14%.

Z wyliczeń cukru wychodzi, że będę musiał dołożyć 1234g [dla założeń 20l wina, ale wyjdzie mniej, więc i to się zmieni]

Opis:

Winogrona: 23kg odmiany nieznanej
Miazga: 21,5L

BLG: 18
Kwasowość: 5,5-6

Drożdże: Fermivin [ w posiadaniu także Fermivin PDM oraz Enowini ]
Pożywka: Pożywka B z Browinu

Winogrona [niestety!] po zerwaniu przeleżały w wiaderku 2 dni w temp. około 8 stopni. :glowa_w_mur:

[1 dzień - 13-10-15] 2 dnia od zerwania odszypułkowane, zmiażdżone ręcznie oraz zasiarkowane 50mg piro na każdy kg miazgi. Wsadzone do 3 wiaderek [fermentatorów], każde o pojemności 12,5L - w każdym około 7L miazgi,
przechowywane w pomieszczeniu z temp. ok 8-10 stopni

[2 dzień - 14-10-15] Dodany pektoenzym do wiaderek, bo ciężko sok się wydobywał

[3 dzień - 15-10-15] Dodane drożdże oraz 4g pożywki [1g na 5l miazgi] oraz przestawione w cieplejsze miejsce

[9 dzień - 21-10-15] Nadal fermentacja w miazdze - jutro zmierzone zostanie blg i pojutrze wyciśnięcie soku oraz przelanie do balona - jeśli warunki na to pozwolą :)

I teraz tak: czy będzie potrzeba to dokwaszać?

Czekam na sugestie oraz podpowiedzi, jeżeli robię coś źle.

Pozdrawiam,
Dominik

Odpowiedz
Nie wiem czy przy takim kwasie Fermivin to dobry wybór bo one obniżają jeszcze poziom kwasów.
Odpowiedz
Jeszcze je mogę zmienić, bo dopiero się przygotowuję do dodania. Czy któreś z tych powyższych się lepiej nadadzą? Czy i tak czeka mnie dokwaszanie?
Odpowiedz
To zależy jaki % chcesz uzyskać. Te pozostałe albo bayanusy (Fermivin PDM), albo mieszanka z bayanusami (Enovini). One potrafią dociągnąć do 18%. Trudno je ubić. jeśli chcesz z mniejszym % to Enovini WS. Niestety chyba będziesz musiał dokwasić. A może udało by Ci się gdzieś zdobyć winogrono z większą kwasowością (może na rynku)? Wtedy byś pomieszał i było by ok.
Odpowiedz
Tak jak pisałem - 13-14% - na razie wczoraj dodałem drożdże Fermivin i czekam co się stanie - mieszam to 2 razy dziennie, ale jeszcze nie zaczęło pracować...
Odpowiedz
Zaktualizowany dziennik - "...już za dzień, za dni parę, wezmę balon swój i gitarę(...)" - zobaczymy, co wyjdzie jak fermentacja spadnie...

Skocz do: