Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogronowe - CZERW (Ile wody? Ile cukru?)
Witam, wczoraj zerwalem swoje czerwone winogrona, lambruska. Po oddzieleniu jagod od szypulek wyszlo mi 28 kg moszczu,
Zawartosc cukru to okolo 140-150 g/L
Kwasowos wyszla 20g/L
Mam do dyspozycji baniak 40L
Chce dodac rodzynek, mysle ze z 2 kg
Wody przegotowanej doleje ile sie zmiesci w bance
Chcialbym aby wino wyszlo slodkie 16%
Narazie moszcz stoi od wczoraj 23:00 z dodatkiem 3g piro.
Drożdże jakie posiadam to BAYANUS G995, z tolerancja na 16%, plus pozywka tej samej firmy.
Potrzebuje pomocy w obliczeniu cukru i uwagi odnosnie moich zamiarow, kwasowosc duza wyszla czy nie dodac wiecej rodzynek?
Odpowiedz
Przy takiej kwasowości powinieneś mimo dolania wody dać drożdże redukujące kwas np MaurivinB. Bayanusy oprócz nabijania % ( nawet do 18) nic sobą nie reprezentują. Rodzynkami nie zamaskujesz kwasowości. Spróbuj miazgę odkwasić węglanem wapnia.
Odpowiedz
Nie maam weglanu wapnia i drozdzy innych tez juz nie zdolam kupic. Przymrozki zmusily mnie do szybszego dzialania. Ile cukru teraz dodac mam i wody zeby zmiescilo sie w bance.
Odpowiedz
Fermentator wypełniasz w 3/4 objętości, aby na spacer nie wyszło.
Odpowiedz
Wstepne obliczenia
28 kg zamieniam na 21 Litrow.
16x17=272g/L potrzebnego cukru.
Licze ze dodam 12 L wody za tydzien wlewajac sok z moszczu do banki (czy wlac wszystko z kawalkami winogron?)
Takze na moszcz potrzebuje 272 - 140= 132g na litr dodac
21x132=2772g cukru.
Zamierzam dodac do moszczu 2kg rodzynek, czyli 1200g cukru, i 1000g cukru, lacznie 2200. Co powinno podnoesc blg do ponad 21. Zostanie 572 g. Na nastepna porcje ktora dodam razem z woda za tydzien wlewajac do banki.
12L wody plus 12x272g= 3264g cukru. Po okolo tygodniu doloze 572g cukru ktorych nie dodalem do moszczu wczesniej. Prosze o komentaze. Wino ze wzgledu na khwasowosc wiem juz ze nie wyjdzie mi super :/

Odpowiedz
Proste odkwaszanie kredą (węglanem wapnia) nic tu nie pomoże - tam za dużo jest różnych kwasów, z których tylko winowy daje z kredą nierozpuszczalną sól. Wszystkie inne (w szczególności jabłkowy) przejdą do postaci rozpuszczalnych soli wapniowych. Efekt - OBRZYDLISTWO.
Kwas jabłkowy wraz z winowym można usunąć tylko w procesie odkwaszania metodą soli podwójnych, którą akurat na labrusce testuję.

Pozdrawiam
C.

edit
Po rozcieńczeniu zredukujesz kwasowość, ale rozwodnisz też wszystkie inne składniki wina, więc będzie cieniutkie (rodzynki na pewno je trochę podratują). Jak nastaną chłody możesz wystawić winko na mróz, wytrąci się kamień winny (spadnie kwas winowy). No i oczywiście w odwodzie zostaje kreda.
Odpowiedz
@solvafeali, Ty to chyba masz 21L miazgi (czyli sok z farfoclami owocowymi), a nie moszcz (czyli wyciśnięty sok) :)

Kwasowość 20g/l to bardzo dużo. Trzeba rozcieńczać wodą, żeby wyszło coś pijalnego. Jak rozcieńczysz "pół na pół" to byś miał cały balon 40L wypełniony i nastawu Ci "wyskoczy". Trzeba fermentować na raty - przynajmniej taki jest plan.

Chcesz uzyskać wino słodkie o mocy 16%; kwasowość wina słodkiego mogła by być na poziomie 10g/l. Proponuje rozcieńczyć moszcz syropem cukrowym by uzyskać kwasowość 12g/l. Potem obniżysz kwasowość do poziomu 10g/l za pomocą węglanu wapnia - jak radził @vanKlomp.

@solvafeali - zadanie dla Ciebie - ile (średnio) soku winogronowego uzyskamy z 10kg Twoich winogron?

c.d.n.

Odpowiedz
Możesz użyć jeszcze drożdże obniżające poziom kawau, mniej wody będziesz musiał dodać - np. MYCOFERM CRU 05.

Jeśli zdecydował bys się na słabsze wino np. ~14% to jeszcze mógłbyś użyć LALVIN 71B lub MYCOFRM IT FRUIT FLAVOUR.

LECH:)
Odpowiedz
Lechu Lalvin 71B są do win białych. Do czerwonych to Maurivin B.
Odpowiedz
A to nie jest tak, że drożdże mogą produkować mniej kwasów podczas fermentacji ale już istniejących w kwaśnych owocach kwasów nie obniżają przez przerobienie/zjedzenie.
Odpowiedz
vanKlomp - masz rację, do win białych i różowych. Te pozostałe które podałem są do czerwonych.

Abi - właśnie zjadają kwas jabłkowy i mówią mniam mniam:jezor:

Lech:)
Odpowiedz
Mniej więcej pół godziny temu czytałam ,że drożdże nie konsumują kwasów zawartych w owocach. Strony źródłowej znaleźć nie mogę.
Odpowiedz

Abi - właśnie zjadają kwas jabłkowy i mówią mniam mniam:jezor:

Lech:)[/rquote]
hehe skoro tak piszesz to pewnie tak jest :)
Odpowiedz
Abi - na stronie Janlubera poczytaj sobie charakterystyki drożdży, także tych co obniżają poziom kwasu jabłkowego w moszczu.

Użyłem drożdży LALVIN 71B w winie jabłkowym, zabiły mi kwasy z 12% do 9% .

Odpowiedz
Winko pracowalo elegancko, gdy czestotliwosc wypuszczania babelka spadla do jednego na ponad minute zlalem je z nad osadu do drugiej banki fermentacyjnej 40l. Wino wypelnilo mi lekko ponad polowe banki,puszcza babelki raz na 1,5 -2 min.
Pytanie ile czasu teraz ma stac w bance i czy moze stac w temp do 21 stopni.
Odpowiedz
W wyższej temperaturze wino szybciej odgazowuje się, teoretycznie klaruje szybciej ale w smaku może tracić bo wino, żeby się ułożyło potrzebuje też czasu, więc ja proponuję wynieść do ciemnego chłodnego 15stC miejsca. Przy następnym zlewaniu zlać pod korek bo jednak pół baniaka to szybka droga do utlenienia.
Odpowiedz
A jak dlugo trzymac je teraz przed zlaniem jeszcze raz? Wlasie tez sie balem o utlenienie ale pomyslalem ze skoro jeszcze pyrka mi w rurce to wypchnie mi to powietrze
Odpowiedz
Skoro "pyrka" to jeszcze masz czas - wciąż trwa fermentacja burzliwa i nic winu się nie powinno stać.
Jeżeli cały cukier został dodany, to poczekaj aż fermentacja wyraźnie zwolni i dopiero zlej z nad osadu do balonu pod korek.

Odpowiedz
(07-11-2015, 20:12)lech.kuba napisał(a): Skoro "pyrka" to jeszcze masz czas - wciąż trwa fermentacja burzliwa i nic winu się nie powinno stać.

Nie burzliwa tylko cicha.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Pierwsze zlanie z nad osadu już było, fermentacja zwolniła to po co czekać i trzymać w cieple.
Następne zlanie będzie dopiero za miesiąc a nawet dwa.

Skocz do: