Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogronowe - CZERW (Ile wody? Ile cukru?)
(20-10-2015, 20:25)DNBfun napisał(a): Swoje, na ROD rośnie sadzonka stara 25 m długa :D

Czyli na 99% labrucha.

(20-10-2015, 20:41)maciek19660714 napisał(a): W owocach z takiego krzewu rozbieżność, Blg może wynosić około dziesięciu.

Blg akurat bym się nie przejmował, i tak chodzi mu żeby na maksa miało %. Będzie się cukier sypało jak piasek do betoniarki. Kwasowością bym się przejmował bo wody chce dodawać minimalną ilość.
Chyba jednak będzie zdzierać stare lamperie ze ścian:diabelek:
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Ok . Dziś dojdzie co trzeba tylko nie mam kwasomierza. Czy mogę sprawdzić cukromierzem zawartość cukru w owocu tym w pojemniku fermentacji czy zerwać kilka i z nich sok zbadać ? Jak dziś złej moszcz do balona i dodam pirosiarczan to kiedy mogę dodawać cukier, drożdże, pozywke?
Z góry dziękuję dobrzy ludzie :)
Odpowiedz
A szkoda żeś kwasomierza nie kupił, na czuja możesz bardziej wodniaka zrobić bo kubki smakowe zdradliwe są w zabełtanym nastawie.
Cukier sprawdzić w owocach z krzaka jak najbardziej tak to obliczeń.
W pojemniku masz już cukier to możesz sprawdzić jak będziesz chciał dosłodzić czy cukier drożdże zjadły na 0blg.
Odcedza się moszcz od skórek po 7 dniach. Jak odcedzisz moszcz i chcesz karmić cukrem na procent to nie dodajesz piro. Piro dodaje się, żeby drożdże utłuc jak nie chcesz wyższego procentu lub po zakończeniu fermentacji dla zabezpieczenia przed utlenianiem. Pożywkę można dzielić na części i dodawać przed osiągnięciem nastawu do 7%alkoholu.

Drożdże, pożywka :chytry: ? Ty już ten nastaw w fermentatorze masz czy zamierzasz mieć?
Odpowiedz
Zlać sok/moszcz musze dziś bo w niedziele rano jadę tyrać dalej do Belgii. Dziś jeszcze spytam w jednym miejscu w czechowicach o ten kwasomierza zamówiłem w LM ale okazało się ze do tygodnia będzie dopiero. Te owoce fermentują juz 4 dzień , może być. Fajnie ze nie musze pirosiarczan dodawać (?) Ja drożdże do dawałem w tym z czereśni całe od razu a pozywke przy drugiej partii cukru.
Odpowiedz
Witam ponownie wyszło mi cukromierzem 19 jednostek. Czy jest to możliwe? Sok wycisnąć em przez włókninę i wyszedł ka mety nie wyklarowany. Proszę podpowiedzieć ile tego cukru mam dodać teraz i ile potem jak moszcz osiągnie 0?
Odpowiedz
(24-10-2015, 17:34)DNBfun napisał(a): Witam ponownie wyszło mi cukromierzem 19 jednostek.

W czym Ci wyszło 19blg? W owocach czy moszczu?

Dodałeś drożdże czy nie?
Jak nie dodałeś to drożdże dzikie nie miały siły przerobić cukru. Jak masz 19blg w MOSZCZU to cukru już nie dodawaj, dodaj drożdże szlachetne. Chyba w tym wypadku hartowania nie trzeba robić ale na wszelki wypadek dodawaj je pomału żeby temperatura była podobna jak śmietanę do zupy( jakoś tak tu czytałam o restarcie)
Moszcz jest mętny, na wyklarowany trzeba będzie sobie poczekać aż zrzuci osad cały.

Załóżmy, że blg początkowe miazgi wynosiło 17Blg( nie zmierzyłeś bo cukromierza nie miałeś) = 170g(ekstraktu) x 0,625 litra(obj. 1kg cukru) = 106ml, a 830g wody ma objętość 830ml
- więc 1kg moszczu ma objętość 106+830=936ml, a 1 litr tegoż moszczu waży 1/0,936kg = 1,068kg
- stąd też, w jego 1L jest (17%) 170 x 1,068kg = 182g ekstraktu (w tym 17/20 to cukier)
- odejmując od całości ekstraktu 3/20 niecukrów (182x17)/20 = 154g/L cukru

Obliczanie ilości cukru do dodania:

- (skoro na 1% alk potrzeba 16,83g cukru w litrze) 18 x 16,83g = 302,94g cukru/litr,
- ale w moszczu jest już 154g/l cukru więc 302,94g - 154g = 148,94g/l do dosypania,
- ponieważ cukier zwiększa obj. nastawu to: 148,94g + 18% = 175,75g/l,
- 35l miazgi x 71% = 24,85 l moszczu
- do całości nastawu należy dodać 175,75g x 24,85 l = 4367g cukru

(20-10-2015, 18:54)DNBfun napisał(a): Witam :) Proszę o pomoc. Ile litrów soku z winogron ciemnych potrzeba na balon 50 l oraz cukru na pół słodkie wino (nie za kwaśne nie za slodkie). W tym roku winogrona są wyjadą owo słodkie jak na tę małe ciemne odmiany. Pogniecione owoce juz są w pojemniku tak więc ciut mi się spieszy. Chcialem uzyskać 18%. Zgóry dziękuję :) Jak się nie zmieści soku do 50 l balona to resztę dam tez do 5 litrowego. Wstępnie obliczył em : 35 soku i 10 kg cukru, wody odrobinę byleby tylko rozpuścić cukier.

Jeżeli dobrze podstawiłam to dla osiągnięcia 18% potrzebowałeś dodać dla 35litrów nastawu 4367g cukru a nie 10kg . Ta odrobina wody dla rozpuszczenia 10kg cukru to pewnie parę litrów było? Co nastaw Ci powiększa i kwasowość zmniejsza. Kwasowości też nie znałeś.

Szerokiej drogi :)

Odpowiedz
W owocach 19 blg mam w moszcz zostało 16 blg. Uznałem ze wystarczy mi 15-16 % ( bardziej 16%) wino by dodać więcej wody żeby było więcej wina bo mam 19 l soku. Słuchajcie dziś musze wiedzieć ile czego dodać bo rano wyjeżdżam. Wystarczy mi ile cukru teraz i ile potem. Bardzo pilna sprawa bo w necie nie doszukać się proporcji odziwo. Drożdży jeszcze nie dodałem. Wiem ze namieszałem , myślałem ze będzie więcej soku :/
Odpowiedz
Chcesz 16%
Dodałeś 10kg cukru
Dodałeś wody- tak/nie ile?
Ruszyła Ci fermentacja na dzikusach burzliwa, stanęła, chodzi?
Masz 19l moszczu( sok odciśnięty z miazgi), w nim 16blg cukru

Odpowiedz
Do pojemnika dałem pogniecione owoce i tak sobie leżało 5 dni, nic nie dodawałem. Dziś wycisnąłem sok i wyszło 19 litrów. Zerwałem dziś kilka owoców i tez zmieżyłem cukromierzem i wyszło 19 blg, sok z miazgi tez zmierzyłem i wyszło ze zostało 16 blg. Teraz dopiero chce dodać drożdży, pożywki i cukru i ewentualnie wody.
Odpowiedz
Ale gmatwasz chłopie... Czy jest tak?

NASTAW 1

- cukier 19 Blg (na podstawie pomiaru nowej partii owoców)
- planowany alkohol 16%

- 20 10 2015 - Zbiór, odszypułkowanie, miażdżenie - miazga 35 litrów
- 24 10 2015 - Wyciskanie - moszcz 19 litrów, aktualnie 16 Blg

NASTAW 2

- 24 10 2015 - Pomiar cukru w owocach, które jeszcze wiszą 19 Blg
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Przyjmijmy średnią 17Blg = 170g(ekstraktu) x 0,625 litra(obj. 1kg cukru) = 106ml, a 830g wody ma objętość 830ml
- więc 1kg moszczu ma objętość 106+830=936ml, a 1 litr tegoż moszczu waży 1/0,936kg = 1,068kg
- stąd też, w jego 1L jest (17%) 170 x 1,068kg = 182g ekstraktu (w tym 17/20 to cukier)
- odejmując od całości ekstraktu 3/20 niecukrów (182x17)/20 = 154g/L cukru

Obliczanie ilości cukru do dodania:

- (skoro na 1% alk potrzeba 16,83g cukru w litrze) 16 x 16,83g = 269,29g cukru/litr,
- ale w moszczu jest już 154g/l cukru więc 269,29g - 154g = 115,28g/l do dosypania,
- ponieważ cukier zwiększa obj. nastawu to: 115,28g + 16% = 133,72g/l,
- 19 l moszczu
- do całości nastawu należy dodać 133,72g x 19 l = 2541g cukru

Dla uzyskania 16% powinieneś dodać 2541g cukru
Dodaj dziś drożdże suche (drożdże mają określoną tolerancję na alkohol). Nie wiem skąd wynika rozbieżność między 19 a 16blg czy drożdże dzikie zjadły 3 blg czy pomiar owoców jest nieobiektywny.
Dodaj pożywkę.
Rozpuść połowę cukru w soku. Może zdecydujesz się kwasy zmierzyć to i wodę zdążysz wlać. Jak ruszy fermentacja i blg spadnie do zera dodaj resztę rozpuszczonego w soku.
Odpowiedz
Abi, kolega zerwał próbkę owoców i zmierzył. Wyszło Blg 19
Można więc założyć, że te z pierwszego nastawu też tak miały.

Niepotrzebnie podajesz te przecinki. Zaokrąglaj - te drobnostki nie mają znaczenia.

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Tak ale w moszczu ma 16blg owoców zerwanych 20.10.2015 a 19blg zmierzył dziś w owocach wiszących bo cukromierza wcześniej nie miał, być może nawet z jednego grona a nie losowo wybrane owoce. Ja to rozumiem jako jeden nastaw, który poleżał sobie w fermentatorze bez drożdży, więc przyjęłam 17blg bo chciałam szybciej odpisać i nie przeliczać już na 19blg bo w sumie nie wiem czy jest sens.
Odpowiedz
No ale jak ten nastaw sobie stał, to dzikie ruszyły i coś tam alkoholu ukręciły...
Jeżeli policzysz od 16 Blg to go nie uwzględnisz .

Precyzja pobieranie próbek jagód z różnych gron, czy gron z różnych krzewów nie ma tu znaczenia...

Odpowiedz
Czyli na obecne 16blg się liczy czy na teoretyczne 19blg, które mogłoby być?
Odpowiedz
Czyli 1,25 kg cukru teraz, potem resztę. Czyli wody tez zero na 16% wino. Szkoda, nic będzie mniej niż chciałem ale będzie. Owoce zebrane dziś były z kilku kisci. 16 blg na pewno dlatego ze groźne zjadły trochę już cukru :) ok dziękuję wam bardzo za pomoc. Teraz wiem ze ma być 2,5 kg cukru a nie 4 czy 10 kg :) Zobaczymy co mi z tego wyjdzie za smakołyk ;) kwasy nie dam rady bo dopiero na boże narodzenie wracam.
Odpowiedz
Poczekaj gościu - jeszcze nie policzone. Na razie... próbujemy rozwikłać tą szaradę.
Ty weź, może i chociaż potwierdź, czy to co poniżej się zgadza...

Abi, tak jak w rozpisce - na teoretyczne 19 Blg, które najprawdopodobniej było.

NASTAW 1

- planowany alkohol 16%

NASTAW 2

Odpowiedz

:)
Odpowiedz
Chłopaki proszę
Ile cukru, ile wody ewentualnie na te 19 litrów soku/moszczu?
Odpowiedz
Chłopaki i dziewczyny!

NASTAW 1

- planowany alkohol 16%

- Obliczanie cukru w moszczu:
- 19Blg = 190g (ekstraktu) x 0,625 litra (obj. 1kg cukru) = 119ml, a 810g wody ma objętość 810ml
- więc 1kg moszczu ma objętość 119+810=929ml, a 1 litr tegoż moszczu waży 1/0,929kg = 1,076kg
- stąd też, w jego 1 litrze jest (19%) 190 x 1,076kg = 204g ekstraktu (w tym 17/20 to cukier)
- odejmując od całości ekstraktu 3/20 niecukrów (204x17)/20 = 173g/l cukru

-Obliczanie ilości cukru do dodania:
- (skoro na 1% alk potrzeba 16,83g cukru w litrze) 16% x 16,83g = 269g cukru/litr,
- ale w moszczu jest już 173g/l cukru więc 269g - 173g = 96g/l do dosypania,
- ponieważ cukier zwiększa obj. nastawu to: 96g + 16% = 111g/l,
- po oddzieleniu miazgi jest 19 litrów moszczu,
- do całości nastawu należy dodać 111g x 19 l = 2109g cukru

NASTAW 2

- Wnioskuję, że drugiego nastawu nie będzie, z powodu wyjazdu...

DNBfun, ALE UWAGA!

Teraz nie możesz dodać tych wyliczonych 2109g cukru. Dopiero kiedy Blg spadnie do zera.

Najpierw (dzisiaj) należy uwodnić drożdże szlachetne i dodać do nastawu. W tym wypadku, trzeba to jednak zrobić w SPECJALNY SPOSÓB - harując je powolutku. Do uwodnionych, pracujących drożdży, należy dodawać po około 100ml pracującego nastawu (moszczu), stopniowo zwiększając jego objętość do, powiedzmy około, półtora litra i wtedy dopiero dodać do butli.

Czyli plan powinien być taki:
- 24 10 2015 - Uwadnianie drożdży szlachetnych ( 100ml soku + 100ml wody + temp 25 stopni)
- 24 10 2015 - Dodanie drożdży do nastawu (po uprzednim hartowaniu)(temp nastawu powinna być podobna)

- Następnie pomiary Blg
- Po stwierdzeniu Blg 0 (słownie: zero) dodanie porcji cukru (1 porcja=1000g, kolejne dwie=550g)

Odpowiedz
Czyli teraz zachartowane drożdże i pozywke i to ma pracować aż zjedzą drożdże cały cukier. Potem jak zjedzą do zera ten cukier te około 2 kg cukru. Tak?
Odpowiedz
Co się może stać jeśli po prostu dodam drożdże do gasiora bez hartowania?
Odpowiedz
Tak, jak zjedzą cukier do zera.

W międzyczasie dopisałem wyżej, plan działań dla Ciebie.

W wypadku, gdy dodasz bez hartowania, będą miały kłopot z odpowiednio szybkim namnożeniem.
Jeżeli samochód już czeka to wrzucaj i jedź ale jeżeli jedziesz jutro to takie hartowanie zabierze godzinę. Nie dolewaj za szybko tych 100ml porcji, dopiero jak zobaczysz piankę.

Odpowiedz
Ok, to haruje, pierwsze 100 ml dodałem i powoli pojawia się piana i bombki :) jeszcze raz dzięki wielkie :)
Odpowiedz
Hehe czyli syrop z cukru przygotowany juz mogę sobie wypić :D
Odpowiedz

Skocz do: