Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogronowe - CZERW, Labruska (Dziennik produkcji)
Kiedy wino już nie pracuje (nie jest produkowany nowy CO2), należy je trzymać wlane pod korek i szczelnie zamknięte (litym korkiem), gdyż nie jest chronione przed tlenem przez stale i dość intensywnie wydzielający się CO2.

Kiedy wino wydziela CO2, więc jest jeszcze chronione, to można zostawić więcej miejsca w butli, a korek nie może być szczelny, gdyż ciśnienie gazu (CO2) by go wypchnęło, więc używa się rurki z wodą. Na tym etapie wyrobu wina, wydzielanie CO2 jednak nie powinno być już tak wysokie, aby trzeba było zostawiać wolne miejsce na pianę nad winem w butli.

Nie będąc pewnym, można przez kilka dni potrzymać butlę, wypełnioną winem do pełna, zamkniętą rurką z wodą. Jeśli nie będzie śladów produkcji CO2, zamknąć ją szczelnym korkiem.

Uwaga, rurka z wodą nie chroni wina przed utlenieniem - tlen z powietrza przedostaje się do wina poprzez wodę w rurce (rozpuszcza się w tej wodzie, a następnie uwalnia się tam gdzie jest go mniej, czyli w środku butli z winem).
Odpowiedz
U mnie wina z ubiegłego sezonu cały czas w balonach z rurka fermentacyjną i tak sobie będa stały do zlania w buteleczki
Dobrze jest przy planowaniu docelowej objętości brać pod uwagę objętość balonów jakie się posiada,tak ,zeby wina było" pod korek "Ja zawsze planuję ok.litra więcej i ten nadmiar dolewam po zlaniu z nad osadu.
Odpowiedz
Witam,
wino zlane do mniejszego balona pod korek ponad miesiąc temu - i pytanie: jak długo należy przechowywać w tej postaci wino zanim będę przelewał do butelek?
Następne pytanie: ponieważ wino jak próbowałem w trakcie przelewania wyszło dosyć mocne, to czy przy przelewaniu do butelek mogę jakoś w to zaingerować, aby było delikatniejsze?

pozdrawiam
Odpowiedz
Tak długo aż przestaniu zrzucać osad i będzie klarowne. Raz na miesiąc jak będzie osad to zlewać znad niego.
Odpowiedz
Będziesz musiał jeszcze zlewać bo osad będzie się wytrącał. Dopiero jak nie będzie przez 2 miesiące osadu to możesz zlewać do butelek. Co do mocy wina trzeba było zaplanować wcześniej. Zrobić obliczenia, dać odpowiednie drożdże. Teraz już nic nie zrobisz chyba, że masz wino słabsze i zrobisz kupaż.

Skocz do: