Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogronowe - CZERW, Labruska (Jak dokończyć dzieło?)
No jak rozcieńczysz wodą to i kwasowość spada. Może rzeczywiście to rozcieńczenie wystarczyło.
Odpowiedz
zrobione przy świetle białym, z lampy diodowej :)

tym razem chyba już prawidłowy pomiar -
przy wskazaniu 15 - lekko błękitny
przy wskazaniu 17 - kolor ciemny

czyli jak rozumiem można przyjąć 16g/l kwasu...

Chyba dobrze to interpretuję...
Odpowiedz
To stanowczo za dużo. Optymalnie to 7-8 w gotowym winie. Musisz jeszcze trochę rozcieńczyć. Spróbuj też potraktować węglanem wapnia.
Odpowiedz
to co lepiej zrobić ?? Węglan czy woda ??
bo jak coś to węglan dokupię jeszcze dziś na dodanie...
a druga sprawa takie gęstawe jest, nie dokładnie odfiltrowane to samo powoli osiądzie czy lepiej przepuścić jeszcze raz przez worek filtrujący ??
Odpowiedz
Przepuścić możesz. Węglanem nie odkwasisz aż tyle. Dodać możesz i odfiltrujesz po dodaniu. A na przyszłość rób sam od początku i dodawaj drożdże zbijające kwas np MaurivinB
Odpowiedz
Dzięki wielkie... ok, to jutro dodam węglan i w piątek odfiltruję.
A co do wody to coś też dolewać czy tylko na tym etapie zostać ??
A z tym robieniem od początku to chciałem zrobić, ale to jest , można powiedzieć z darowanego i w takiej postaci...
Nie bardzo mi wypada narzucać komuś... robi sobie w ten sposób i mi też tak zrobił, chciał uprościć, a tylko kłopot jest wtedy...
Jak bym miał czysty owoc to napewno bym to zrobił tak jak się należy...

Odpowiedz
25 10 2014
Dziś, 25.10 po dodaniu węglanu wapnia wczoraj, przefiltrowaniu 24h później pomiary nastawu mają się następująco :
z 17l zostało 15,5l :) ( 1,5l to osad z resztek owoców )
- Blg 13
- kwas 12g/l

Pytanko moje tym razem - co dalej ?? czekać na dalszą pracę nastawu czy coś dodać jeszcze ??

Dziś, 27.10 pomiar Blg - 11
Co do kwasu, można zastosować jeszcze raz węglan wapnia aby obniżyć kwasowość do 7-8 g/l ??

Czy dodać wody aby rozwodnić troszkę ??

A co z Blg, jeszcze spadnie przy proporcjach zadanych przy nastawie, czy trzeba wspomóc drożdże ponownie ??
Jeżeli spadło o 11 Blg, to ma ok 11%, dobrze rozumuję ??

Dziś, 01.11 -
Blg - 10
kwas podniósł się na 15g/l... :mad:

01 11 2014
Witam.
Proszę o pomoc:

25.10 po dodaniu węglanu wapnia wczoraj, przefiltrowaniu 24h później pomiary nastawu mają się następująco :
z 17l zostało 15,5l :) ( 1,5l to osad z resztek owoców )
- Blg 13
- kwas 12g/l

Pytanko moje tym razem - co dalej ?? czekać na dalszą pracę nastawu czy coś dodać jeszcze ??

27.10 pomiar Blg - 11
Co do kwasu, można zastosować jeszcze raz węglan wapnia aby obniżyć kwasowość do 7-8 g/l czy dodać wody ??

01.11 pomiar Blg - 10
kwas 15g/l

05.11 pomiar Blg - 8
kwasu nie mierzyłem, ale b. kwaśne...

A co z Blg, jeszcze spadnie przy proporcjach zadanych przy nastawie, czy trzeba wspomóc drożdże ponownie ??
Jeżeli spadło o 14 Blg, to ma ok 14%, dobrze rozumuję ??

ps. Postaram się pamiętać o tym aby edytować...

Skocz do: