Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winogronowe - FERMENTACJA NIE RUSZA (Za dużo cukru)
(08-10-2013, 10:41)Polman napisał(a): 16 kg owoców to około 11 litrów soku.
6,85 kg cukru to około 4,3 litrów.
Dodałeś jeszcze 9,2 litrów wody.
Razem 24,5 lirów nastawu.
6850 * 1000/ 24500 = około 28 Blg

Nie uwzględniam tutaj cukru z owoców!
Powiedzmy, że dodasz 7,5 litra wody.
6850 * 1000/ 32000 = około 21,5 Blg
(08-10-2013, 13:18)MTAsuple napisał(a): otrzymamy 40 l gdzie cukier wyniesie ok 10 000g.
Blg 25 wiec powinno ruszyć i otrzymasz ok 15% winko...
6850g/24,5l = 280g/l, tj ok. 25,3 Blg, a nie 28.
6850g/32l = 214g/l, tj ok. 19,8 Blg, a nie 21,5.
10 000g/40l = 250g/l, tj ok. 22,8 Blg, a nie 25.
Polecam poczytać co to jest Blg.

(08-10-2013, 07:43)mepo napisał(a): Z proporcji wyszło mi 9.2L wody i 6.85kg cukru / 16kg owoców.
(...)
W przepisie nie ma drożdży, ani żadnych wspomagaczy.
Tak jak @Polman mogę przyjąć, że masz 11l moszczu. Mogę też przyjąć, że masz tam 130g/l cukru, czyli
11l moszczu = 1430g cukru
9,2l wody = 0g
4,25l cukru = 6850g
8280g/24,45l= 338g/l = 30 Blg - za dużo.
Żeby obniżyć Blg do sensownych wartości musisz dolać 6-7l wody, wtedy Bayanusy może to ruszą lub
podobnie jak radził @edd - odlać z butli z 5l przesłodzonego nastawu, dodać 3l wody i uwodnione drożdże Bayanusy, jak Blg spadnie do 0, to dodać jeszcze 1-2 litry, jak znowu spadnie to wszystko połączyć. Jak zapewnisz drożdżom odpowiednie warunki to szybko się z tym uwiną.
Do reszty miazgi dodaj piro 1g/10l, wstaw do zimnego to powinna wytrzymać te kilka dni.
Drożdże winiarskie (w tym przypadku aktywne), pożywka i cukromierz to podstawa do każdego wina, a nie żadne wspomagacze.
Ps. Wujka więcej nie słuchaj.
Odpowiedz
Lukihah święta racja, dobrze że zwróciłeś mi uwagę. Zapomniałem, że liczę g/l a nie g/kg. Głupi ja :glupek:
Odpowiedz
Panowie i Panie winko ruszyło, wczoraj około 17 wlałem do gąsiora 5L przegotowanej, ostudzonej wody i dzisiejszy efekt mnie zadziwił :)
Rano tj.: 7.30 sprawdziłem co z tym moim cudem sie dzieje i doznałem szoku :O pyrka 1 raz na 5-7 sekund :)
Dzisiaj wieczorem albo jutro rano napisze czy zwalnia czy przyśpiesza, ale jestem dobrej myśli, wyglada, że się rozkreca :)
Odpowiedz
Bardzo ładnie :)

Dałeś samą wodę bez drożdży?
Odpowiedz
Sama woda :) myślisz, że wystarczy ? Czy będzie potrzeba dodania drożdzy w niedalekim przedziale czasowym?
Odpowiedz
Skoro dodałeś samą wodę to znaczy, że dzikusy pracują, a one raczej mają niską tolerancję na alkohol.

Czytałem na forum że dochodzą do 7-8%. Więc myślę że otrzymasz słabe i bardzo słodkie wino.
Odpowiedz
No prosze...my tu liczy z mniejszym lub większym błędem, sugerujemy co i jak, kombinujemy a tu ciach, 5l wody i śmiga. :big: Ale tak jak mówi Polman, na dzikich nie pochodzi długo bo obumierają przy stosunkowo niskim stężeniu alko, dlatego stosuje się szlachetne.
Odpowiedz
Czyli Jak przestanie pracować na dzikusach to dodać szlachetne czy dodać odrazu, tzn. dzisiaj? :)
Odpowiedz
Szczerze powiem, że sam nie wiem.

Sprawdź ten, ten i ten wątek.
Odpowiedz
hmmm... Sam nie wiem jak mam zrobić. Jedni piszą o dodaniu piro i zabiciu dzikusów, a u innych dzikusy potraktowały zamoyskie jak swoje :)

Może ktoś jeszcze podpowie :)
Odpowiedz
Nie ma się nad czym zastanawiać.
Szybciej dodasz - mniej alkoholu w środowisku,
lepsze warunki dla adaptacji drożdży szlachetnych.
Później, gdy poziom alkoholu się zwiększy, może być problem.
Odpowiedz
troche przekoloryzowałem z tym dzisiaj :) bo drożdze dopiero o 17 dzisiaj beda miały 24h. niestety nigdzie nie znalazłem aktywnych wiec musiałem zostac przy zwyklym suszu.
Odpowiedz
Wino pracuje pełną parą rozkreca się z godziny na godzine jak przyszedłem z pracy to był bombel na 2-3 sec ale juz rano jest bombel na 1-2sec :)
W najbliższych dniach chce nastawić jeszcze jeden baniak ale tym razem zrobie z samego soku, dodam drożdzy i zobaczymy co bedzie :)

Miał bym jeszcze prośbę do was, w związku z tym nowym winkiem :) podpowiedzcie jaki przepis wybrać, na forum jest ich masa i po przeczytaniu 2-3 zgłupiałem. Ma ktoś sprawdzony, prosty przepis ?
Odpowiedz
Panowie, winko zwalnia :(
ratujcie :)
teraz pyrka tak co 5-6 sec czasem sie wydluzy o pare sekund do 8
Co do mojego winka :P Taki ze mnie winiarz, ze nie wiedziałem iż moje winogrona są białe a nie czerwone to po 1 :P wyczytałem, że do białych używa sie Tokay'a
Podpowiedzcie mi co z tym zrobić, jak zrobić porządny "zacier" co by pracowało dłużej :)

Chyba, że tak ma być

winko nastawiłem 12.10.2013r.
Odpowiedz
Może ktoś mądrzejszy podpowie jak poruszyć winko :)
Odpowiedz
Za mało informacji, za dużo wymagań. Drożdże tokay płynne z biowinu? Przygotowałeś wcześniej matkę drożdżową wg instrukcji? Pal licho że winogrona czerwone, a drożdże do białych - tym się najmniej przejmuj. Te akurat nie mają wysokiej tolerancji na alkohol więc nie licz na mózgotrzepa.

Dodajesz jakiś cukier lub syrop cukrowy do wina? A drożdże to żyją na wodę i powietrze? Brak Ci podstawowej wiedzy winiarskiej, a tym bardziej jak i co napisać w poście żebyśmy pomogli.
Odpowiedz
Czytaj ze zrozumieniem... we wcześniejszych postach masz wszystko opisane...
Odpowiedz
A ja Ci napiszę, kup cukromierz i podaj blg, bez tego nawet nie pytaj o nic.
Odpowiedz
Mepo, żebyś osiągnął 12% alkoholu, to czym prędzej dodawaj MD. Przed dodaniem MD odlej z 2-3 l wina i rozpuść 1 kg cukru po czym wlej z powrotem do balona i dodaj MD, i czekaj na reakcję. Tyle możesz zrobić. Zachowaj cierpliwości i nie wpadaj w panikę.

Pozdrawiam Janusz
W wodzie widzisz odbicie własnej twarzy, w winie - serce drugiego człowieka.
Odpowiedz
Dobra Janku, tak zrobię :)
Odpowiedz
Witam wam ponownie :)
Przyznam się wam, że nie zrobiłem tego o czym pisał Janusz i pozostawiłem wszystko w rekach tego na górze :)
W trakcie procesu ani razu nie sprawdziłem jak smakuje wino i bałem się, że wyjdzie KWAS :(

Na całe szczęście nie ma kwasu, a winko wyszło półsłodkie. Po zmierzeniu alkometrem wyszło śr. 9.5%

Całość zlałem do garnków i czego jeszcze mogłem wymyłem baniak i wlałem wszystko jeszcze raz.

Mam małe pytanie: Co ile mam zlewać wino znad osadu ? Kiedy zakorkować moje maleństwo ? :)

Z góry dziękuje za odpowiedz.
Odpowiedz
Alkoholomierzem nie sprawdzisz mocy, trzeba ją obliczyć.

Wino zlej ok 3-4tyg po pierwszym zlewaniu po zakończeniu fermentacji. Potem coraz rzadziej, co 2-3-4 miesiące w zależności od ilości osadu.
Butelkować gdy przez 2 miesiące od ostatniego zlania na dnie butli nie pojawi się choć minimalna ilość osadu.
Odpowiedz
Witam. Jestem tu nowy i mocno zielony:-) Żeby nie przedłużać. Chce zrobić wino z ciemnych winogron o nazwie mi nieznanej. Mam ich 14 kg już leża pogniecione w dużym garnku. Blg w tej chwili jest 18. Moc wina jakie chciałbym uzyskac to nie mniej niż 15%. Wg miliona przepisów od których mam pustke w głowie to 280-180=100g/l.... no i tutaj stanąłem. Wiem tylko tyle ze chodzi o cukier tak? 14kg to jeśli dobrze obliczyłem to ok 12.2 litra. MOje pytanie: ile teraz cukru dodać żeby mieć ta moc wina i kiedy. 1.2 kg ? Aha... czekają na użycie Pirosiarczyn potasu, pożywka kombi Drożdze Ferivin PDM. Od wczoraj tylko mieszam i mieszam i patrze i czekam co się dalej stanie. NIE wiem kiedy dodać tej wody i ile i to samo z cukrem. Podpowie ktoś? Troche szkoda żeby tyle winogron się zmarnowało.
NIe wiem czy dobrze robie pisząc sam do siebie tutaj:-) "Materiał" leży w garnku i czeka. Zatem ryzykuje i dodaje drożdźy i pożywke. Zobaczymy co się stanie. MOże nic nie zepsuje. Dziś jest w wtorek. Nadal sisza w baniaku mimo tych drożdży i 2.5 cukru którego dodałem wczoraj chyba zbyt dużo na raz. Dlatego też dziś dodałem nową porcje pożywki i tych samych drożdży. Zobaczymy co teraz. Dziś jest środa i nic a nic nie ruszyło. Pozdrawiam
Odpowiedz
Za dużo cukru na raz. Oraz nie wiadomo ile dałeś piro.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Pożywka kombi jest syfem, Biovin wypuścił drożdże piekarnicze nadające się do śmieci. Stają nawet wina pracujące. Świeżaki nie ruszają w ogóle, bo galareta. Pozdrawiam.
Odpowiedz

Skocz do: