Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wydajność drożdży aktywnych w stosunku do pojemności nastawu
Witam.
Mam pytanie odnośnie wydajności drożdży.
Zazwyczaj do wyrobu wina używam aktywnych drożdży winiarskich Lalvin K1(tol. na alk.17%) ponieważ nigdy mnie nie zawiodły.
Kiedyś na tymże forum ktoś mi poradził że jeżeli nastawiam ten sam rodzaj wina na dwa nastawy (2 x 25 litrów)
to wystarczy że użyje tylko jednej paczki drożdży.
Robie to w ten sposób, że wsypuje drożdże do jednego z nastawu, czekam aż sie namnożą i wino zacznie fermentować.
Następnie(zazwyczaj następnego dnia) przelewam ten nastaw z namnożonymi drożdżami do tego nie zaszczepionego mieszając
obydwa nastawy pół na pół. W ten sposób nie tylko oszczędzam na drożdżach ale również drugi nastaw fermentuje momentalnie po zaszczepieniu ponieważ drożdże są na tym etapie silnie namnożone.
Nigdy nie miałem z tym żadnego problemu pomimo tego że na paczce drożdży jest napisane że można ich użyć na maksimum
25 litrów nastawu!
No i właśnie dziś zamierzam nastawić 4x25 litrów i zastanawiam sie czy moge do tak wielkiej ilości wina użyć tylko jednej paczki
Lalvin k1 mieszając wszystkie nastawy po namnożeniu ich w jednym z nich pomimo info na paczce aby nie przekraczać 25 litrów?
Co prawda nigdy nie miałem żadnych problemów przy 50 litrach ale obawiam sie troche przy 100.
Ciekaw jestem waszych opinii na ten temat.

Odpowiedz
Cena paczki drożdży to ile? 3-4 zł?
Koszt materiałów do planowanych nastawów?
Porównanie ceny i kosztów = odpowiedź.
Oczywiście jeśli planujesz w/w nastawy w celach eksperymentalnych lub związanych z reklamą jakichś drożdży to powyższe nie ma zastosowania.
Tak sobie jeszcze myślę, że przelewanie, poza potrzebą wykonania dodatkowej pracy, zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia młodych nastawów co moim zdaniem jest argumentem przeciw.
Prawdziwy mężczyzna nie je miodu... Prawdziwy mężczyzna żuje pszczoły!
Po pierwszym kieliszku wychodzi z nas drugi człowiek i on też chce się napić! (Wańkowicz)
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.

Jak by rządziły na świecie kobiety to nie było by wojen! Państwa by były co najwyżej poobrażane na siebie.

Odpowiedz
(14-02-2016, 12:36)tata1959 napisał(a): Cena paczki drożdży to ile? 3-4 zł?
Koszt materiałów do planowanych nastawów?
Porównanie ceny i kosztów = odpowiedź.
Oczywiście jeśli planujesz w/w nastawy w celach eksperymentalnych lub związanych z reklamą jakichś drożdży to powyższe nie ma zastosowania.
Tak sobie jeszcze myślę, że dodatkowe przelewanie, poza potrzebą wykonania dodatkowej pracy, zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia młodych nastawów co moim zdaniem jest dodatkowym argumentem przeciw.

Dzięki za odpowiedz.
Przy takich ilościach, które ja nastawiam cena ma znaczenie.
Jedna paczka kosztuje 1.45euro +5 euro dostawa =6.45 euro za paczke drożdży.
Staram sie zamawiać większą ilość ale ostatnio ich nie mieli i zwrócili mi kase po zamówieniu także zostało mi tylko kilka paczek
a nie chce składać drugiego zamówienia.
W każdym bądz razie to są szczegóły nie związane z tematem.
A więc piszesz,że postepując w ten sposób zwiększam ryzyko zakażenia nastawu.
W sumie to masz racje - im więcej przelewania oraz i ignerowania przy nastawie zwiększa takie ryzyko.
Zrobie tak jak zwykle i użyje jednej paczki na 50 litrów.

Skocz do: