Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wznawianie fermentacji
Dzikie drożdże zaprzestały "produkcji" ponieważ stężenie alkoholu osiągnęło dla nich wartość graniczną.
Proponuję restart z użyciem posiadanych drożdży aktywnych (poczytaj na forum o restartach i hartowaniu drożdży) i będzie ok.
Odpowiedz
Witam nie chcę tworzyć kolejnego podobnego postu jakich jest juz sporo na tym forum wiec podepne się pod ten temat:
Witam serdecznie mam na imię Paweł.
Na początku września założyłem swoje pierwsze wino z czerwonych
winogron.
Były to 2 baniaki po 10 litrów każdy.
Do obu baniaków dałem jednakowe proporcje. Wsypałem pogniecione umyte
jagódki winogrona ok 3,5 kg i zalałem to syropem (woda+cukier)3l wody +
3,5 kg cukru. Otrzymałem na starcie 24-25 blg. Drożdży użyłem z
biowinu aktywne. (tylko takie dostępne mam na miejscu).Wszystko ruszyło
niemal od razu i ładnie pracowało po 15 dniach usunąłem owoce z
balonów i tu zaczęły się problemy. fermentacja strasznie zwolnił aż w
końcu stanęła na 17blg oraz 19 blg w drugim balonie.
Po 2 nieudanych restartach na drożdżach aktywnych z biowinu dzisiaj
kupiłem z aukcji allegro bayanusy.
Proszę o pomoc jak przygotować matkę z tych drożdży do restartu oraz
jak je zahartować żeby restary ruszyły.
Dziękuje z góry za pomoc.
PS.
Czytałem już naprawdę sporo na różnych forach internetowych o
restartach i o hartowaniu drożdży ale wolałbym jeszcze otrzymać od pana
jakieś wskazówki, żeby nie zabić kolejnej partii drożdży.
Odpowiedz
Paweł - nie ma pośpiechu. Poczytaj o obliczeniach na tym forum. Zrób bilans i postaraj się obliczyć uzyskaną moc winka. Być może żaden restart nie pomoże bo zawartość alkoholu nie pozwoli ruszyć żadnym drożdżom.
Wiemy na razie, że dałeś (liczymy dla jednego balona):
- 3 l wody,
- 3.5 kg cukru (3.5*0.6=2.1l płynu).
Nie wiemy ile soku doszło z winogron - zmierz całość i odejmij 5.1l.
Uzyskasz podstawy do obliczeń blg na starcie a więc i mocy winka.

Podałem Ci wędkę - rybki łów sam. Przynajmniej próbuj.

PS. Żeby wszyscy użytkownicy myśleli jak Ty w kwestii zakładania (niezakładania) nowych wątków... tak sobie marzę.
Odpowiedz
Coś mi nie pasuje. Albo ja nie umiem liczyć albo Ty mierzyć poziom cukru.

3,5 kg (około 2,5 l soku) + 3 l wody + 3,5 kg (2,1 l) cukru daje 7,7 l powiedzmy 8 litrów, w którym jest 3,75 kg cukru, to daje prawie 470 g/l czyli Bllg około 44 (nie chce mi się przeliczać) a nie 25.
Jeśli drożdże ruszyły i obecnie masz 17 (obyś nie mierzył jak na starcie) czyli przerobiły 27 Bllg co z grubsza daje 16-17 % .

:pytajnik::pytajnik::pytajnik:
Odpowiedz
Właśnie spuściłem winko z pierwszego baniaka mam w nim ogółem 8 l młodego winka. jeszcze raz przejrzałem zapiski. Wszystko sobie notowałem. na starcie było na pewno 25 blg bo mierzyłem zaraz na drugi dzień. może pomyliłem się przy zapisywaniu. Winko w smaku jest słabe i może nie mocno slodkie ale mimo wszystko jest za słodkie jeszcze. Miał ktoś z was styczność z tymi drożdżami (przy restarcie??) Mam w domu wino które ma 10% i jest na prawdę dużo mocniejsze od mojego. w porównaniu do niego mojemu winku dał bym nie więcej jak 7-8 % więc pewnie skopałem coś przy zapisywaniu.
Odpowiedz
Gonzo, uwierz Boullemu, że wino jest mocne i np. odczekaj chwilkę po spróbowaniu. Winko jest b. słodkie a cukier dość skutecznie maskuje alkohol w smaku. Tutaj musi być przeprowadzona próba na zasadzie "pizga w beret" czy też nie.
Oczywiście jak masz mocne postanowienie zrobienia restartu to i tak nic Cię nie powstrzyma. Nawet informacje, że być może zyskasz 1% lub w nie wiem jakich porywach może nawet 2%. Tylko czy warto?
Słyszałeś coś może o tzw. cichej fermentacji. Z tego co widzę to nawet jeszcze nie winko więc może postaw go w kącie na np. 2 miesiące.
Odpowiedz
Koledzy tata i boulli pewnie macie racje z ta mocą winka i prawdopodobnie zabije kolejna porcję drożdży ale mimo wszystko chcę spróbować wznowić fermentacje. Więc załóżmy chociaż przez małą chwilkę że winko ma około 7-8%. jest go około po 8 litrów w baniaku. jak przygotować bayanusy do walki z tym specyfikiem. Jeśli mi pomożecie i mimo waszych wskazówek restart się nie uda to przyznam się tutaj publicznie do tego że ubiłem kolejne drożdże i zostawie winko juz w spokoju na dojrzewanie.
Jeśli restart się nie powiedzie to winko stoji do Bożego Narodzenia nietykane.
Odpowiedz
A to akurat nie jest tajemnicą narodową.

http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=8430
Odpowiedz
Tak się nieśmiało przypomnę z tamtego roku.
Winko wyszło podobno świetne, przynajmniej wszyscy chwalą :) (choć dla mnie za słodkie)

gonzo2804 - może poczekaj trochę dłużej przed włożeniem przygotowywanych drożdży do baniaka ? Za 3 razem chyba wznowiłem fermentację gdy już raczej zrezygnowany zostawiłem drożdże na dłużej w spokoju aż zaczęły pracować i dopiero wtedy poszły do baniaka. Jeżeli dobrze pamiętam był to tydzień, może dwa nawet. Co jakiś czas dolewałem im coraz więcej z baniaczka żeby wiedziały co je czeka :]
Możesz tez dać komuś do spróbowania, bo samemu jest się najsurowszym recenzentem.
Odpowiedz
Dzisiaj dotarły do mnie bayanusy i od razu restart poszedł od ręki. spuściłem z baniaka 250 ml młodego winka i dodałem szczyptę fosforanu dwuamonowego oraz szczyptę pożywki activit oraz 5 g bayanusów na próbę po około 30 min drożdże ruszyły. Po 1 h dodałem wszystko do baniaka i teraz już winko pracuje i zaczyna przyspieszać, po pierwszej godzinie bulka co 3 min po 2 godzinie przyspieszyło do bąbla co 2 min, resztę sprawdzę jutro. A w poniedziałek sprawdzę poziom blg po prawie 4 dobach od dodania bayanusów. Bayanusy startowały z 17 blg.
Odpowiedz
Witam, zrobilem wino chyba z lambruski (ciemna skórka , zielony miązsz), wyszlo rózowe. Po 8 tygodniach jest sklarowane i ma 9,5% i 9 blg, pracuje 1 na 20 minut. Mysle o restart z Fermivin aktywne do 14 %. Jaki spadek blg po tygodniu powinien skłonic do proby wznowienia fermentacji?
Odpowiedz
Napisz coś więcej. Jakich drożdży użyłeś, jakie było blg na początku a jakie jest teraz. Czy dosładzałeś. Jaka kwasowość.
Odpowiedz
Nie dosładzałem. Drożdze Burgund w płynie biowinu, pozywka kombi do nastawu, piro do fermantacji w miazdze i po pierwszym zlaniu wedle instrukcji.
Owoce nie były kwaśne w tym roku i bez pestek urosly. Miały 18 Blg. Wino w smaku jest lekko kwaskowe, uwazam ze takie powinno być finalnie. BLg wynosi 9. Chce uzyskać ok 3. Kalkulator w Excelu pokazał 9,5% alkoholu czyli pijalne ale dla mnie mało % i po za tym troche za słodkie.
Odpowiedz
Czy moge spróbowac ze zwyklymi aktywnymi Fermivin a jak nie ruszy to PDM?
Odpowiedz
Witam wszystkich serdecznie.

Ostatni post dość stary, ale mam nadzieję, że temat nie jest martwy i ktoś o dobrym sercu dopomoże w potrzebie :)

Pozwólcie, że najpierw przedstawię swój wyrób:

jest to nastaw przygotowany z tzw "gotowca" - gotowy koncentrat na wino "None Noir - Merlot"

- nastawiony 03.08.2014

- 23 litry bez objętości cukru (5 litrów koncentratu i 18 litrów wody)

- dodałem 2,6 kg cukru

- drożdże były w zestawie (nie wiem w jakiej dawce)

- obecnie z obliczeń wino ma około 5%

- skala ballinga na pozczątku pokazywała 22 blg wtedy na start dorzuciłem 1,3 kg cukru, następnie 10 sierpnia blg wynosiło 8 a po dodaniu 0,6 kg cukru podskoczyło do 10. Następnie 16 sierpnia dodałem kolejne 0,7 kg cukru. Blg przed dodaniem wynosiło 3 a po dodaniu 6. Dziś jest to 4 i stoi w miejscu.

- temperatura wina to ok. 22 stopnie

- wino skończyło już fermentację i było przelewane tylko raz na końcu

Wino w smaku jest słodkawe lecz zbyt słabe, chciałbym trochę je wzmocnić. Jak najlepiej wznowić fermentację i ile proponujecie dodać cukru, aby uzyskać wyrób na poziomie ok. 12%
Odpowiedz
Dziękuję za wszystkie przydatne porady z innego wątku - zatrzymał się proces fermentacji. Przypomnę, winko 50 l czerwone winogrona z ogrodu. Spieprzyłem sprawę dosypując omyłkowo "piro" - proces zatrzymał się.., oprócz tego nalałem za dużo wody. Dzięki poradzie zacnego Grona wino przewietrzyłem, wczoraj dodałem jeszcze około 3-4 l świeżego, wyciśniętego soku z resztek winogron i co? Dzisiaj delikatnie ruszyła ponownie fermentacja, choć bardzo słabo. Rano zrobiłem pomiar jest 8 BLG i 13 % alkoholu. Pytanie czy należy jeszcze dodać drożdży i pożywki czy czekać, co dalej? Będę bardzo wdzięczny za wskazania - to moje I wino.
Odpowiedz
Skoro ruszyło - poczekaj. Na pożywkę przy tym stężeniu alkoholu to już za późno.
Odpowiedz
A skąd wiadomo że 13% alkoholu.:pytajnik:

Lech
Odpowiedz
Zgaduję, że ma alkoholomierz. Chociaż mógł też policzyć.

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
Alkoholomierz:pytajnik:, a jaki:niewiem:.

Lech
Odpowiedz
Sprecyzuję - wg wskazań winomierza - wartość 13. Będę wdzięczny za pomoc lub wskazania. Dzisiaj jest nadal lekka fermentacja a pytanie czy dodawać drożdży lub inaczej?
Odpowiedz
Winomierz nie wskazuje zawartości alkoholu tylko zawartość cukru. Musisz policzyć ile cukru dotychczas przerobiły drożdże i podzielić to przez 17 i wielkość nastawu.
Odpowiedz
Rozumiem że Blg=8, a 13% to wyliczona wartość alkoholu.

Moim zdaniem nic nie należy dodawać bo po pierwsze wino pracuje, a po drugie przy takim % drożdże nie ruszą.

13% - to całkiem zacny % jak na wino winogronowe.

Lech
Odpowiedz
Jeśli dobrze pamiętam, to na cukromierzu 8 Blg nie jest na równi z 13%. W każdym razie u mnie.

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
@grzechu - zerknij na wcześniejsze wpisy @macki, to się zorietujesz że nie chodzi o to że 8blg = 13%.

Lech
Odpowiedz

Skocz do: