Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zapach drożdży
Absolutny n00b się odzywa - robię pierwszą w życiu MD na SHERRY z biowinu. Otwieram paczuszkę i.. czuję zapach jakby octu, albo mocno zbliżony do octu. Smak cieczy - kwaśny (odważyłem się). Czy tak ma być czy coś nie tak?
Odpowiedz
Octu raczej nie powinno być.

Ale ja bym jednak robił z nich MD i co dzień sprawdzał zapach.

arek
Odpowiedz
powąchałem teraz (ok. 1h po zrobieniu) i obecnie zapach ma... ładny. Taki podchodzący pod słodki, powiedziałbym "winny", ale przyjemny (i w miarę wyraźny, aczkolwiek delikatny). Przyznam się, że robię to w butelce... po piwie. Umytej, wyparzonej. Napełniona do tak powiedzmy więcej jak 3/4 (but. 0.5), 2 łyżeczki cukru + troszeczkę pożywki. Jak wrzucałem drożdże to woda była ciepła, ale nie gorąca. Stoi przytulona do ciepłego parownika za lodówką.

Moje pierwsze wino, moja pierwsza MD... :eyes:
Odpowiedz
Nigdy nie kosztowałem tego i tylko raz udało mi się uzyskać poprawną MD z Biowinu na kilka prób jakie czyniłem. Jednak nastaw, jak już kupiłeś to nie ma nic do stracenia. Zalecam asekuracje w postaci drugiej MD innego producenta.
Wojtek
Odpowiedz
Nastawu jeszcze nie mam - robię ryżowe. Za 3 dni zrobię nastaw - jak mi wyjdzie MD. W asekuracji mam ALWIDO - trzymam w lodówce :)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez orzeszko
Jak wrzucałem drożdże to woda była ciepła, ale nie gorąca.
Ciepła czyli temp. wyższa od temp. ciała - powyżej 36*C a to dla drożdzy raczej temp. graniczna. Postaraj sie nastepnym razem w okolichach 25.

arek
Odpowiedz
Może jestem zboczuch, ale zawszę biorę na łyżeczkę trochę MD (czy to z aktywnych czy z suszu) i próbuję. Po smaku można idealnie rozpoznać czy to będzie coś z tego. Drożdże są zdrowe. :D
Odpowiedz
no a jak smakują (powinny smakować)?

Skocz do: