Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zbliża się zima !!! Prosze o pomoc winiarzy widzacy ten temat !!!!
Zrobiłem swoje pierwsze winko:D, rozlałem je do butelek ale już niedługo zima !!!
Butelki będe pewnie trzymał w szopie czy nic im sie nie stanie czy nie rozsadzi butelek albo korków(o korki pytam sie na zas bo narazie wino mam w butelkach po wódce. Powód: brak kasy na korki i korkownice) czy nie trzeba zimą butelek w cos opatulic np koc ?
Za pomoc z góry wszystkim serdecznie dziękuje !!! :cool:
Odpowiedz
No wiesz butelki na pewno Ci rozwali jak plyn w srodku zamarznie... Czyli jak bedzie ponizej 0 stopni bedziesz mial po butelkach... a wino najlepiej przez zime trzymaj gdzies w domu zamiast w tej Twojej nieszczesnej szopie... juz lepiej zeby sie znalazly sie chociaz na korytarzu...
Odpowiedz
Dik napisz co ta za szopa i jakie to wino. Nie chodzi mi wcale o adres tej szopy i z czego winko to winko jest :D tylko czy ta twoja szopa to zwykła buda z desek - bez obrazy, czy może murowany czy jakos tam ocieplony budynek. Przede wszystkim jaka tam panuje temperatura w zimie gdy na polu spada do np - 20 to ile jest w srodku? Pytając o to jakie to wino mam na mysli ile ma % jeżeli ok 15 to przymrozki rzędu do -5 nie powinny go ruszyc.
Z drugiej strony chłopie gdzie ty mieszkasz i dlaczego własne dziecko (winko) wywaliłes do szopy. niektórzy z nas otulają kocami chowają pod pierzynę czy do szafy a ty na dwór go wywalasz. Zobaczysz jak się sąsiad dowie wtedy będziesz maił problem nie z tym że ci butelki popękają ale że znikają:D
Odpowiedz
Olej szopę. Nawet jak będzie ocieplona to skoki temperatury mogą byc zabójcze dla winka.
Wstaw nawet do ciepłego (20stopni ) domu, ale o stałej temp, niż do szopy. Nie mówię już o fakcie mrozu, bo rozwali ci wszystko, a nawet jak nie rozwali to skoki temp noc/dzień rzędu kilkunastu stopni załatwią ci winko.
STAŁOsc temp to ważan sprawa. Może byc, ciepło, może byc zimno, ale żeby była stała temp
Odpowiedz
Ta stalosc temp. to najwazniejsze. Jak bylem w PASIECE pod Tomaszowem, tez mi radzili dojrzewac miody wlasnie w stalej temp..

Wracajac do przedmkiotowej dyskusji - trzymanie w temp. rzedu kilku stopni chyba nie ma sensu i lepiej po prostu w domu w jakims ciemnym kacie.
Odpowiedz
Moze masz tam jeszcze jakas piwniczke?
Jesli tak to umiesc je wlasnie tam...
Odpowiedz
Dzięki za rady i porady stego co widziałem to zdecydowanie winko mam trzymac w domciu gdzie niemam skoków temp. bo w tej szopie (jest to szopa solidnie murowana połączona z dwoma gararzami) mimo wszystko są jakies skoki temp.
Czyli będe trzymał w domciu tylko musze to zrobic tak rzeby starzy nie wiedzieli albo ich o to poprosze poniewarz są zdania "nie trzymaj wina w domu bo butelka pęknie itd. itp." bleble bleble
Dzięki za wszystkie rady i pozdrawiam :cool: !!!
Odpowiedz
Butelki same nie pękają więc looozik
Poza tym tylko w sytuacjach ekstremalnych rozwali butelkę, tak więc uspokój starszych. No chyba że robisz winko MUSUJĄCE:D

Skocz do: