Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zestaw startowy TERDENS
Hej. Znalazłem się w posiadaniu trzech takich zestawów - drożdże, pożywka i betonit. Druga połówka zakupiła je hmmmm....chyba w Castoramie (ale ręki nie dam sobie uciąć). Czy ktoś z Was tego używał? Albo chociaż wie cóż to za drożdże? Są tego trzy rodzaje: do win białych, czerwonych i uniwersalne......klarowin - wiadomo, pożywka - prawdopodobnie DAF, no ale te drożdże mnie zastanawiają bo na opakowaniu jest jedynie że są szlachetne i nie wymagają namnażania.
Odpowiedz
Nie wymagają sporządzania MD tak więc pewnie jakieś aktywne... Co do szczepu to strzelam że bayanusy
Odpowiedz
Ciekawe tylko czy wszystkie.......bo jeśli masz rację to licho:mad:. Raz - bo będą problemy z siarkowaniem. Dwa - strach użyć tego do miodów ( bo nie jestem pewien czy to one).
Odpowiedz
TERDENS:P Są w Castoramie, owszem. Na nich właśnie trwa fermentacja 3 miodów (trójniak, 2 półdwójniaki), jak na razie jestem bardzo zadowolony. Ruszają szybko, fermentację prowadzą ładnie, ja polecam.
Odpowiedz
Ale na jakich robiłeś? Na uniwersalnych? Ciekawi mnie czy te ich rodzaje różnią się szczepami drożdży
Odpowiedz
Tak, na uniwersalnych, w książeczce mają podane, że "również do trudnej fermentacji miodów pitnych..." Na pewno się różnią, bo były jeszcze drożdże do burgundów.
Odpowiedz
Ok. Dzięki Bogi. Dzisiaj wieczorem nastawię na nich trójniaka.
Odpowiedz
Wieści z frontu odnośnie działania tych drożdży.
Trójniak na wielokwiacie eksperymentalnym, start 30 blg, finisz 7 blg, 2 zlania znad osadu, pięknie klarowny.
Półdwójniak na wielokwiacie regionalnym, start 40 blg, aktualnie po jednym zlaniu ma już 20 blg, również klarowny, niewielki osad.
półdwójniak lipowy start 44 blg, cały czas pracuje i to nawet ostrzej niż jakby był na Fermivin PDM, sprawdzę go 21go grudnia, czyli z czystym sumieniem można drożdże polecić.

Skocz do: