Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zielony nalot - czwórniak 7-my miesiąc
#1
Witam, próbuję zrobić własnego czwórniaka niesycnego. 

Nastawiony w czerwcu 2018. Pojawił się zielony nalot (zauważony pierwszy raz 2 miesiące temu) - przelałem do nowego balonu, - znow ten nalot wraca.

Pytanie jak to odratować. Jeśli chodzi o smak - czwórniak jeszcze nie dojrzał, więc na siarkowanie chyba za wcześnie?

Jakaś lepsza metoda niż "odsysanie zielonego" co jakiś czas? :)
Odpowiedz
#2
Jeśli to faktycznie zielonkawy nalot, który się odnawia (odrasta) to zapewne jest to pleść i miodek nadaje się jedynie do wylania. Z mykotoksynami nie ma żartów.
Czwórniak powinien zakończyć fermentacje przy niesprzyjających wiatrach po miesiącu, półtorej (sierpień 2018) i wtedy należało zasiarkować.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
#3
Możesz coś więcej napisać na temat problemu. Miałem u siebie zielony odcień miodu widoczny przy szyjce gąsiorka, najbardziej pod światło. To był naturalny kolor miodu lipowo-spadziowego.
Nie wiem jak u Ciebie czy to zielone plamki, nalot czy odcień.
Jak chcesz mieć etykietę, mogę ją zrobić zgodnie z Twoim pomysłem. Wystarczy napisać wiadomość priv. 
To nie reklama, lecz propozycja całkowicie za darmo.
Odpowiedz
#4
Załączam 2 zdjęcia - jedno z fleszem, drugie bez. 

Nalot na powierzchni sugeruje, że jest to coś co potrzebuje tlenu aby się rozwijać. Pytanie co jeśli dosłodzę i dorzucę nowych drożdży - fermentacja powinna wyprzeć tlen - CO2 jest cięższy - wtedy może da się uratować?

https://imgur.com/a/umXfPhj

https://imgur.com/a/Gb14jJE
Odpowiedz
#5
Na zdjęciu ten czwórniak wydaje się mętny, jak na nastawiony w czerwcu mógłby być bardziej klarowny. Takie smugi na powierzchni mogą świadczyć o skwaszeniu, sprawdzałeś czy w smaku jest kwaśny i drapiący po gardle? Mój trojniak, który był skwaszony nie mógł się wyklarować i miał na powierzchni błonę widoczną przy ruszaniu balonem.
Myślę, że powinieneś ocenić smak.
"Artificem commendat opus"

Odpowiedz
#6
Smak jesk kwaskowaty, ale do zniesienia...

Czy w takim wypadku nadaje się tylko do destylacji na wyższe % ?

Mam jeszcze pytanie co do rady że po miesiącu się powinno siarkować, bo mam jeszcze drugi nastaw też z czerwca - tylko miód z innego okresu i ten drugi ma już przyjemny aromat - czy mimo to siarkować - czy to nie wpłynie na smak? Żadne pozytywne procesy biologiczne już w takim czwórniaku nie zachodzą?
Odpowiedz
#7
Przede wszystkim kup cukromierz i na podstawie tego określa się, czy dany nastaw pracuje lub nie. Po drugie poczytaj to http://www.klubwiniarzy.pl/index.php/mio...cji-miodow
Odpowiedz
#8
Dzięki za link - przyda się przy robieniu następnego nastawu.

Czym mierzyć ph ?
Odpowiedz
#9
Jak Cię stać to mozesz kupić http://www.projprzemeko.pl/sklep/366-lar...r-atc-.jpg od 50 paru złotych można już nabyć u nas. Ja mierze paskami kosztują klika złotych za 25 sztuk i przy moich nastawach w zupełności starczają na rok lub dłużej https://www.winoart.pl/pl/p/Papierki-wsk...o-wina/835Skocz do: