Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zimowe nalewkowanie
Koleżanki i Koledzy!

Wpisujcie jakie owoce zostawiliscie sobie na nalewki , które będziecie robić w długie zimowe dni.

Moje zapasy to:
Dereń -suszony
Tarnina-mrożona
Zurawina-mrożona
Pigwa-mrożona
Sliwka-suszona
Odpowiedz
Owoc anyżu, owoc kopru, owoc kolendry-tych owoców mi właśnie dziś zabrakło i trzeba będzie zrobić duuuuże zapasy. Dereniówki już porobione, suszonych mam na kolejne dwa nastawy na następny rok.
Odpowiedz
To ja spróbuję zrobić na pałatkach śniegu, a do tego szronową, gołoledziową, gwiazdkową i wisielca na mikołaju :P
.
.
.
( czekoladowym oczywiście )
Odpowiedz
Zamroziłem 5 kg żurawiny zbieranej w Kaszubskich lasach
W ubiegłym roku robiłem żurawinówkę i wszyscy moi degustatorzy uważają żurawinówkę za najlepszą z moich nalewek
Teraz zbieramna spirytus :(
Odpowiedz
No ja mam 2 kg DR ale za bardzo nie wim co z tym zrobić...miałem plan na wino z całych owoców..ale pewnie zamroże... na jaką żenichę...
Odpowiedz
To co ukradnę u zony z zamrażarki - to rozpuszczę w spirytusie.
Odpowiedz
Ja zimą robie obowiązkowo kawowo-pomarańczową i likier angielski według Robcia. Który, nota bene odszedł był na inne fora... a szkoda.
Robcio zostawił też przepis na likier kokosowy, jakże odpowiedni na zimowe wieczory... A, no wszak jest jeszcze bananówka do popełnienia i nalewka z suszonej dr. Wszystko sprawdzone... :spoko:
Odpowiedz
Nalewka na platkach sniegu :rotfl::rotfl::rotfl::rotfl::rotfl:

Jeszcze nie mam nazbierane ale w planach mam: Kalina, Pigwowiec, Jarzebina, Krupnik, i kilka innych zimowych, tylko najpierw alkohol trzeba "zrobic".
Odpowiedz
DR suszona bez pestek - ok. 2 kg
DR suszona w połówkach - ok. 2 kg
DR w zamrażalniku - ok 5 kg
Głóg suszony - ok. 2,5 kg
Jarzębinka w zamrażalniku - 0.25 kg
Tarnina wzamrażalniku - 0.25 kg
Aronia w zamrażalniku - 2 kg
Liście z wiśni zamrożone - ok. 200 szt.
Kilkanaście różnych ziół w szafce (w tym suszona śliwka i żurawina)
4 słoiki po 0.9l miodku (gryka, lipa, wielokwiat las, wielolwiat)
Jak starczy kaski na % to do wiosny (czyt. pierwszych owocków) jest co robić

Plan? - nalewki i winka, a pozostałe "końcówki" na wiosnę do jednego słoja i albo nalewka albo winko typu "międzynarodówka".

Ponadto ogródek zasilony nowymi nasadzeniami z myślą o przyszłych zimach i latach:
- jagoda kamczacka (4),
- cytryniec chiński (1),
- świdośliwa (1),
- dereń (2),
- aronia (3),
- pigwowiec (3),
- pigwa (1),
- czerwone porzeczki (3),
- czarne porzeczki (4 - uzupełnienie na listówki).
Odpowiedz
.. tata1959 no i to jest zapasy,ja za późno zlokalizowałem źródełko,co nie co posiadam w zamrażalniku (przezimujemy),może spróbuje z dostępnych na dzień dzisiejszy darów puszczy (podgrzybki,opieńki) na resztę nie czas,a no i miodku rożnego mam zapas 10L,ziółek i owocków zamówiłem w aptece.Nadrobię to.Mozę co -nie co upoluję na targu.
Odpowiedz
tata1959
Cytat:- jagoda kamczacka (4), - cytryniec chiński (1), - świdośliwa (1), - dereń (2),

A skąd masz sadzonki? Tzn. Czy masz jakieś godne polecenia miejsce sprzedaży w sieci?
Czy może kupiłeś u siebie na miejscu/dostałeś od znajomych?
Odpowiedz
Sev - sadzonki mam z Allegro ( http://www.allegro.pl/show_user_auctions...id=4196368 ), z wyjątkiem derenia (jagodę musisz kupić w 2 odmianach - zapylanie krzyżowe). Dereń z Arboretum w Bolestraszycach, chyba po 15 zeta, ale prosto z ziemi i taki do 2,5 m wysoki i solidnie ukorzeniony (jeden przyciąłem na taki niby krzew, drugi niech idzie w górę). Aronia i porzeczki na targu - gościu mi na zamówienie wykombinował takie krzaczory, że jak się przyjmą to mam szansę na własną aronię już w przyszłym roku.

Avok - dzika róża i głóg jeszcze do wzięcia na polach, albo jest do nabycia na forum u naszego kolegi - Winnygrzemek ( http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=0 )..
Odpowiedz
Megan pisząc Robcio to chodziło Ci o twórce przepisu na porto czyli Robkiza?
Odpowiedz
Cytat:Sev - sadzonki mam z Allegro ( http://www.allegro.pl/show_user_auctions...id=4196368 )

Dzięki...pewnie coś posadzę, ale raczej na wiosnę...
i koniecznie się musze tego derenia mieć...
Odpowiedz
Sev - podzwoń po szkółkach, albo do arboretum do Bolestraszyc - może jeszcze mają. Lepiej sadzić jesienią.

Nooooo! Właśnie wróciłem z wycieczki rowerowej (taki ladny dzień - nie mogłem odpuścić) i wzbogaciłem swoje zapasy o dobre 2 kg tarniny (owocki bardzo lekko podwiędnięte), która już wypłukana dopieszcza się na suszarce. Teraz już się nie martwię, że suszony głóg nie będzie miał dodatku, a i jeszcze pewnie jakieś pomysły się urodzą. Za tarniną objechałem teren w promieniu kilkadziesięciu kilometrów od miejsca zamieszkania i w końcu kupiłem, a tutaj dzisiaj taki prezencik 30 km. od domu. Teraz jeszcze żeby tak w totka parę drobnych na spirytus wygrać. ;)
Odpowiedz
Cytat: Lepiej sadzić jesienią.

A to nie wiedziałem....:glowa_w_mur:
Jutro objade wszystkie szkołki w okolicy :)

Dzięki :spoko:
Odpowiedz
Witam,
Może pomożecie mi ustalić co to za owoce zebrałem.
Myślałem, że to czarny bez, ale już wiem, że się myliłem.
Nie wiem czy są coś warte, czy do wyrzucenia.
Nie chce mi się załączyć załącznik, więc podaję adres.http://strony.aster.pl/gieno/owoc.jpg
Odpowiedz
Trujący winobluszcz pięcioklapowy [Parthenocissus quinquefolia] najprawdopodobniej,dla pewności daj fotkę całej rośliny.
Odpowiedz
Nie mam już możliwości zrobienia fotki całej rośliny, ale z tego co pamiętam wyglądała dokładnie tak jak na zdjęciach, które znalazłem przed chwilą w sieci.
Dzięki bardzo za odpowiedź.
Może chce ktoś te owoce wykorzystać do posadzenia? chętnie oddam, inaczej wyrzucam.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez st.szeregowy
Megan pisząc Robcio to chodziło Ci o twórce przepisu na porto czyli Robkiza?
Eru, szeregowy, strasznie Cię przepraszam, ale jednak nie czytuję WSZYSTKICH tematów codziennie... trzeba było zastukać peemką, albo na komunikatorze.
Nie, Robcio to nie Robkiz. Robcio specjalizował się w nalewkach a tematy poświęcone tymże są wciąż na forum.
Odpowiedz
Megana -sorki ale jak to zastukać peemką? To to samo co PW?

Nigdzie tego nie widzę. Pewnie wstyd ale proszę o naukę.
Odpowiedz
ups, slang z innego forum. Przepraszam.
Tak, PW=PM czyli private message, jako skrót peemka jakoś łatwiej działa... w sensie ładniej brzmi niż pewu. :)
Odpowiedz
Szanowny Moderatorze Megana - nie ma na tym forum takiego użytkownika Robcio. Może to też z innego forum.
Odpowiedz
Oki,oki bardzo dziękuję Megana.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez 2005maciek
Szanowny Moderatorze Megana - nie ma na tym forum takiego użytkownika Robcio. Może to też z innego forum.
Szanowny Maćku. Poniekąd masz rację, robcio figuruje jako "ropcio" Po prostu już odruchowo poprawiam błędy, nawet te celowe, a na dodatek jestem potwornie zmęczona. Lepiej pójdę spać, a Fridę poproszę o usunięcie za jakiś czas offtopów z tematu, hm?
Dla ciekawych COŚ o nalewkach ropcia.
Dobranoc...
Odpowiedz

Skocz do: