Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zioła i przyprawy
jarzębiaki-jałowiec, korzeń kosaćca, krupniki-anyż gwiazdkowaty, cynamon, kardamon, imbir/galanga, dzika róża-goździki, cynamon, pomarańczówki-anyż, kwiat muszkatu, cynamon, brzoskwiniówki-kwiat muszkatu, wiśniówki-kardamon, sassafras.
Odpowiedz
chilli - maliny
pieprz - wiśnia
piołun, chilli - borówka
Odpowiedz
Granica między ziołem i przyprawą jest płynna (często nie ma granicy).
O przyprawach wiedza na forum jest duża, dlatego proszę skupić się na typowych ziołach-ziółkach, które raczej w apteczce domowej, a nie w kuchni znajdziemy.
Odpowiedz
Mówisz- masz. Wiśnia + mięta.
Odpowiedz
Czego spodziewać się po wanilii, imbirze i tym podobnych wiem, zaś zioła takie jak arcydziegiel, wrotycz, itp. itd. to dla mnie terra incognita.
Proszę o podzielenie się wiedzą, jakie smaki i zapachy mają ziółka aptekarskie i do jakich nalewek pasują?
Odpowiedz
Specyficzne. Przy każdym jest podane na pierwszej stronie do jakich trunków się je stosuje. Wrotycz liście jest pikantny i gorzki, ale w smaku przypomina mieszanki anyżu, kopru i szałwii, kwiaty zaś pachną kamforą, dzięgiel ma głównie posmak ziemisty, gorzkawo-sciągający, typowo korzenny, jeśli jednak dorwiesz nasiona, to smak jest słodszy, podobieństwo dzięgla korzenia do kłącza omanu nieuniknione. Napisz konkretnie o których Ci interesuje większa wiedza i gdzie chciałbyś je dodać.
Odpowiedz
Dziękuję za chęć dzielenia się wiedzą. Moje pytania zaczęły ewoluować w kierunku zaprawek, dlatego przenoszę się do odpowiedniego tematu.
Odpowiedz
Jeden z piękniejszych zielników naturalnych, jaki widziałem:

http://polona.pl/item/7971108/0/ znalazłem już piołun, bylicę, bylicę małą, wrotycz maruna, więc spodziewam się znaleźć inne ciekawostki*.

*wrotycz kłosowy :ksiazka:

Odpowiedz
Z niebios wracam do przyziemności; onegdajszego czasu (Bogi pamięta kiedy to było, bo Mu meldowałem) nastawiłem garstkę Lubczyka pod łykiem spirytusu. Początkowo kolor pięknie zielony, mimo trzymania w ciemności zbrązowiał, ale stało sobie i nie przeszkadzało. Dziś przy okazji pieczenia "udków kurzęcich" myślę sobie zaprawię nieszczęsne szczątki...no mam esencję kardamonową i...lubczykową. Otwieram więc słoiczątko; zapachu za bardzo nie wyczuwam, kroplę na jęzor podaję. Smak i aromat intensywne ( skorom wyczuł - musi być mocne jak...) pietruszka z przewagą selera co ku wiadomości Szanownych Forumowiczów przekazywam - może kto by chciał Teściową grzybkiem struć - maskowanie gotowe ma!:spoko:
 Jeżeli twierdzisz że zrobienie czegoś jest niemożliwe, nie przeszkadzaj osobie która to właśnie robi !
    Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne lub powoduje tycie.

Odpowiedz
Czy taka nalewkę która już leżakuje można doprawiać do smaku?
Odpowiedz
Można.
Odpowiedz
Czy kalgan i galgant to jest ta sama roślina?
Korzeń ma być do nalewek. Chyba do barwienia.
Podjąłem się znalezienia, ale nic o kalganie nie znalazłem. Przypadkowo trafiłem na galgant. Galgant dostępny jest na alledrogo, kalgan nie.

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
Nie tylko do barwienia. To składnik zestawów różnych. Nazywają go galangą, galgantem, galangalem itd. W literaturze funkcjonuje jako gałgan (podobnie jak mamy kardymonię, koriander itd), ale też to określenie przez jakiś czas oznaczało każdą roślinę, czyli wódka z gałganem to po prostu nieokreślona ziołówka równie dobrze. Daje pieczenie badziej cywilizowane od imbiru, mniej owocowe, korzenno-ziemiste. Używa się odmiany alpinia galanga.

Odpowiedz
Czyli chodzi o tę samą roślinę?

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
Cały czas. Ale jej przeznaczenie to głównie likiery gorzkie i ziołowe.

Skocz do: