Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
brak wody w rurce!
Sluchajcie, nie ma mnie w domu od 3 miesiecy wiec nie moge sprawdzic jakosci wina ale zona powiadomila mnie ze nie ma plynu w rurkach fermentacyjnych ii nie wie od jak dlugiego czasu.
Jakie moga byc skutki takiego dostepu powietrza do wina (nie predko sprawdze a martwie sie jak swoim dzieckiem)?
Czy to jednoznacznie oznacza dla mnie ze wino zkwasnialo i nadaje sie do kibla? Czy moze nie dramatyzowac - czy mial ktos podobny przypadek?Jak szybko kwasnieje/psuje sie wino przy takim dostepie? Czy jest to proces nieodwracalny?
C
Odpowiedz
dolej wody i powiedz 2 polowie niech zaglada do niego. Jezeli nastaw jest mlody i jest na dnie duzo osadu, ktory nie byl zlewany od 3 mcy, to moze byc problem. Rozkladajace sie drozdze mogly zepsuc nastaw. Jezeli tak to musisz znalesc kogos aby zlal to znad osadu.
Odpowiedz
ezy,
po fermentacji kiedy wino dojrzewa w balonie, najlepiej nalac do rurki gliceryny. Gliceryna nie paruje i problem braku plynu w rurce znika.
Odpowiedz
A czy przypadkowy kontakt gliceryny z winen temu drugiemu nie zaszkodzi? Te cienkie plastikowe rurki maja to do siebie ze agresywnie wrzucaja swoja zawartosc przy wyciaganiu korka, chyba ze robi sie to bardzo powoli.
Odpowiedz
Nie zaszkodzi. Z tego, co pamiętam niektóre drożdże same wytwarzają glicerynę (albo jakieś pochodne gliceryny). Chyba stąd się bierze płacz wina.
A odnośnie rurki, to zawsze można najpierw rurkę wyjąć.

Pozdr.
Sławek
Odpowiedz
Sean Dillion, winko bylo roczne dlatego tak mnie to martwi - tyle czekania, tyle cackania...
W rurkach stosuje spirytus rozwodniony bo kiedys ktos mi tam powiedzial ze sama woda jakos nie zabezpiecza przed grzybem czy cos takeigo. A ze mam swobodny dostep do spirytu to nie zastanawialem sie dlugo.
Odpowiedz
spirytus? przecież alkohol paruje szybciej niż woda, więc co za sens? alko szybko wyparuje i tak pozostanie ci woda, a jeśli musisz balon zostawić samopas na dużo dłużej to po za pomocna małżonką proponuję zaopatrzyć się w rurki fermentacyjne z dużymi banieczkami, tam wchodzi zdecydowanie więcej wody i dłużej nie trzeba dolewać
Odpowiedz
Wielkie dzieki - nie wiedzialem nawet ze takowe są (tj z wiekszym zbiorniczkiem).
Wiem, wiem - spiryt szybko wyparowuje ale zawsze bylem pod reka a tu nagle wyjazd. No zapomnialem sie.
Mam tylko nadzieje ze nie stalo sie to miesiac temu tylko powiedzmy...tydzien:kwasny:
...a tak sie nie moglem doczekac... :glowa_w_mur:
Odpowiedz
Nie możesz włożyć do rurki zwitka waty?
Odpowiedz
pewnie może, tylko zwitek waty będzie tak samo mało szczelny jak brak wody, to nie kwestia muszek, tylko powietrza, które mogło zepsuć nastaw
Odpowiedz
Moonjava miał chyba na myśli by rurkę Z wodą zabezpieczyć dodatkowo czopem z waty....
Odpowiedz
Najprostsze zabezpieczenie przed parowaniem to cienka warstwa oleju na powierzchni wody.
Odpowiedz
To jest ciekawe rozwiazanie!
Odpowiedz
Nie ma co dramatyzować. Najwyżej balon się zwolni na kolejne winko :big:
A tak poważnie to nalej szybko wody i ten czop z waty moonjavy wetknij. Kiedyś też miałem taką sytuacje, że przy dojrzewającym winku (ok.7miesiecznym) zabrakło wody w rurce. Stało sam nie wiem ile to trwało i nic sie nie stało. Najgorzej gdy by sie muszki owocówki sie zmorowiły :kwasny:
Odpowiedz
no to przywrociles mi nadzieje. O muszki sie nie martwie bo na rurke zakladam gaze i opasam gumka (wata jakos przyklejala sie do rurki). Za tydzien dam znac jak wino smakuje!
Odpowiedz
Wracam do tego wątku bom wlasnie był w Polsce i zająłem się winkiem. Wszystko (jak mi sie wydaje smakowo) jest w porzadku. Winka juz po kupazu w stosunku wisniowe:rodzynkowe 8:9; zaw cukru 5-7g/l (w zaleznosci od dokaldnosci mojej miarki), 13% alku. Jak dla mnie to o takie mi wlasnie chodzilo.
Wielkie dzieki za dodanie otuchy i uspokojenie nerwow. Szkoda by bylo tych 17L.
Od dzis bede stosowal zawsze kropelke oleju :)
Odpowiedz
Moje dwa nastawy tez stały bez wody wczoraj postanowiłem sprawdzić i nie powiem troszkę się zmartwiłem. Pierwszy nastaw to bananowe zlane 2 cm pod korek a drugie to dzika róża daktyle i ryż i nie było zlane pod sam korek jeśli ma to oczywiście jakieś znaczenie sprawdziłem jak smakują daktyle na róży i jestem w szoku najlepsze winko jakie dotąd popełniłem póki co nie skwaśniało jest wręcz odwrotnie rewelacja jak dla mnie no ale czas pokaże czy brak wody w rurce nie odbił się na trwałości trunku. Jutro zamierzam butelkować.
Odpowiedz
@Tomasz

To czy skwaśniało, czy nie jest akurat małym problemem. Kwaśnienie zachodzi stosunkowo powoli. Znacznie szybciej w winie z dostępem powietrza zachodzą procesy utleniania związków aromatycznych, tworzących tzw. "bukiet wina". Możesz mi wierzyć, że jest duża różnica w smaku pomiędzy winem tak utlenionym, a tym bez dostępu powietrza.

Pozdrawiam,
bryq.
Odpowiedz
MAM PROBLEM!
Nie było mnie w domu i wyparowała woda z rurek.

Efekt:
Kilka muszek wylądowało w balonach (3-4 na kilkanaście litrów).

Co zrobić? Zbagatelizować to, czy wino przelać do wielkiego białego ucha?

Pozdrawiam
Odpowiedz
To, że wpadło kilka muszek nie oznacza jeszcze zarażenia winka. Zlej to, pozbądź się tych małych pijaków i czekaj co będzie.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Piątal
o matko, to chyba z rok cię nie było...
Odpowiedz
Megana, to wszystko przez te muszki :P... zostaw mnie przy baniaku to też się poświęcę i wypiję wodę z rurki, żeby dostać się do zawartości.:slinka:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Megana
Cytat:Wysłane przez Piątal
o matko, to chyba z rok cię nie było...

Niekoniecznie... Ja uzupełniam wodę (w pracujących/stojących jeszcze w kuchni/pokoju nastawach) co kilka tygodni... W piwnicy rzadziej ale też to jest co 2 - 3 miesiące...
Odpowiedz
Witam, miałem ten sam problem, że woda z rurek mi wyparowywała, zmieniłem wszystkie rurki z szklanych na plastikowe, wchodzi do nich dużo więcej wody, i się nie tłuką.
Póki co nigdy mi nie wyparowała.

Wczoraj robiłem porządki w piwnicy z kilkoma butlami, zlewanie i takie tam.
Zapomniałem na koniec wlać wody w rurki.
Czy mogło dojść do utlenienia w 15 godzin ? 3 butle jeszcze pracujące i 3 butle nie pracujące. Wszystko zalane pod korek.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Ja bym się nie przejmował:) Te 3 pracujące nastawy na pewno nie ucierpiały, bo są zabezpieczone CO2. Tym które już nie pracują na 99% też nic nie jest, bo 15h to za mało do jakiegoś znacznego utlenienia, po za tym jak są zalane pod korek, to bardzo małą powierzchnią stykały się z powietrzem. Będzie ok:spoko:

Skocz do: