Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
butelki kamionkowe - dojrzewanie
witam
Mówi się że miody i wina dojrzewają w butelkach kamionkowych szybciej niż w szklanych. Może mi wyjaśnić ktoś jak to sie dzieje? Bo moje butelki kamionkowe są pokryte szkliwem od wewnątrz i z zewnątrz, czyli miód/wino teoretycznie jest odizolowane od otoczenia jak w butelce szklanej i oddycha tylko przez korek.
Odpowiedz
Pytałem kuzyna (z wykształcenia artysta ceramik ) i jednoznacznie stwierdził,że butelki kamionkowe tak naprawdę nie są tak szczelne jak szkło (mikropory) i nie tylko przepuszczają powietrze ale nawet dokładne umycie takich naczyń nie doczyści ich dokładnie , bo zawsze coś w nich pozostanie z tego co już było przechowywane w takim naczyniu...
Odpowiedz
Też mi się tak wydaje. W końcu to glina. Podobnie jak cegła przepuszcza nieco telnu.

Paweł
Odpowiedz
Jak kamionki szkliwione to nie oddychają. Tak więc wychodzi na to samo co ze szkłem.
Odpowiedz
Hmm to już nie wiem co myśleć. Zrobie sobie porównanie szkło-kamionka, tyle że na efekty trzeba będzie poczekać kilka lat... Zawsze zostaje jeszcze kwestia estetyki podawania miodu z kamionki ;)
ps Mówie o kamionkach Crotos które są szkliwione zakupionych w forumowej akcji.
Odpowiedz
Z mojego małego doświadczenia wynika, że dojrzewanie w butelce a w kamionce to 2 różne światy. Pomijając już samo dojrzewanie przez mikropory, to korek zupełnie inaczej układa się w kamionkach a inaczej w butelce. Butelka ma równą szerokość szyjki na całej długości, gdzie znajduje się korek. W przypadku kamionek przeważnie długość szyjki jest krótsza a dodatkowo jest nieregularna.
Przy moich doświadczeniach z miodami różnice są całkiem zauważalne (raz nawet miodu nie poznawałem przez moment bo odkleiła się etykietka ;) ).
Jeżeli odstawiamy jakiś miodek na dłuższy czas to warto zabutelkować do kamionek i butelek. Sami potem dojdziemy w jakim pojemniku dany miodek lepiej dojrzewa.

Skocz do: