Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
czyjuż butelkowac???
Witam wszystkich;-)
Właśnie zmierzyłem blg w moim zeszłorocznym winie ze śliwek. Wynosi ono 1 i nie zmieniło się od miesiąca. I tak się zastanawiam czy jest już gotowe do butelkowania???
Czy też mam czekac aż spadnie do 0???
Pozdrawiam
Odpowiedz
Dawałeś piro ? Wino jest klarowne? Nie wytrąca się osad już ?
Odpowiedz
Skoro winko ma rok, ale BLG trzyma się DOPIERO OD MIESIĄCA to może poczekaj jeszcze dwa na próbę czy trend "stojący" się utrzyma.
Ponadto patrząc na dział, w którym umieściłeś pytanie swoje trudne to pozwolę sobie i ja zapytać - podzielisz się ze mną tym winem czy chcesz coś w zamian?
Odpowiedz
@tata - też to zauważyłem :D

Przenoszę.

Krzysztof
Odpowiedz
Tata nawet nie zauważyłem gdzie umieściłem swój post, ale sorry że srobiłem to w nie właściwym miejscu.
Oczywiście gdy już je zabutelkuję to mogę ci podesłac, tylko potrzebował bym jakiś namiar.
Odpowiedz
piro dodałem miesiąc temu i winko jest w pełni sklarowane
Odpowiedz
Ale pytanie najważniejsze to to o osad. Jeśli osadu nie ma przynajmniej przez miesiąc, to teoretycznie można....
Odpowiedz
Miałem wino "stabilne" od kilku miesięcy (0 osadu, stały blg na poziomie 4*) i miało ono ponad rok - efekt? Z 9 butelek 1 rozerwana 5 samoistnie otwartych, a 3 pozostały z połowicznie wypchniętym korkiem...

CZEKAJ JESZCZE:P
Odpowiedz
Witam,
Tydzień temu po rocznej pracy mojego winka gronowego (w tym jednym restarcie), po zbadaniu alkoholomierzem posiada ok 12%, dla mnie wystarczająco.
Dlatego postanowiłem je dosłodzić, aktualnie po tygodniu od dosłodzenia ma ok 0 Blg, winko wyszło naprawdę bardzo smaczne i klarowne, chciał bym je zakorkować puki sam wszystkiego nie wypiłem (kopie nieźle:diabelek: ) ale niestety zaczęło w baniaku od nowa pracować.
Nie chciał bym żeby butelki powystrzelały, zakupione butelki i korki czekają a ja nie wiem co robić? Pirosiarczyn to jedyna pomoc? nie chciał bym żeby winko ostatecznie miało odór siarki.
Odpowiedz
(02-11-2010, 19:34)JabolowaOfiara napisał(a): ...po zbadaniu alkoholomierzem posiada ok 12%, .......kopie nieźle.......Pirosiarczyn to jedyna pomoc? nie chciał bym żeby winko ostatecznie miało odór siarki.
Nie będzie miało odoru siarki jeżeli nie przesadzisz z piro.

Napisz dokładnie jak i jakim alkoholomierzem zmierzyłeś zawartość alkoholu w winie. Bardzo mnie to intryguje ponieważ co zanurzę w winku swój alkoholomierz to mi głupoty pokazuje.
Odpowiedz
Poczekaj aż winko przerobi twój cukier i nie spiesz się z tym korkowaniem i obserwuj czy winko wytraca osad jak jeszcze będzie wytrącać osad to musisz poczekać :)
Odpowiedz
Czas,czas,czas.........
Pamiętaj że cierpliwośc jest cnotą......
Ja przy butelkowaniu jabłkowego też się pospieszyłem i miałem później osad w butelkach:mad:,dobrze że nie było tego dużo bo bym się załamał.
Pozdrawiam
Odpowiedz
tata1959 alkoholomierz zwyczajny Biowinu, mierzyłem kilka krotnie po kilku dniach odstępu i pokazywał zawsze to samo

Co do osadu to już przy ostatnim zlaniu miało bardzo mało, i nie wiem czy jest sen czekać - jak będę tak czekać to jego moc będzie zwalać z nóg już po pierwszym kieliszku! ;)
W końcu moje dosładzanie z przed tygodnia miało być do smaku i ostateczne, a jak poczekam aż przepracuje i przy następnym dosładzaniu znów ruszy?

To tego pirosiarczynu ile musiałbym dodać na 12L? Innego sposobu nie ma?
Odpowiedz
Pamiętaj że drożdżaki mają swoją wytrzymałośc na rosnący poziom alkoholu:pijemy:, ciągle dosładzając wino nie przerobią wszystkiego cukru na alkohol.
W pewnym momencie drożdże zaczną umierac a liczba procentów się nie zmieni,gdyby było inaczej każdy robiłby wina przynajmniej 20%alk. i więcej.
Wszystko zależy od rodzaju drożdży użytych przy wyrobie winka.
Jeśli się mylę niech najbardziej doświadczeni poprawią i skorygują moją myśl.
Pozdrawiam
Odpowiedz
A co do ilości piro, przy butelkowaniu daję 2-3g na 10l winka,dodatkowo siarkuje butelki poprzez przepłukanie ich wodą z rozpuszczonym piro (500ml wody +5g piro,i tak z butelki do butelki). Nie korkuję butelek tylko zwyczajnie przepłukuję i po 30 min. wlewam do nich wino.
Butelkowałem już w ten sposób 3 rodzaje win i żadne z nich jak dotąd nie zaczęło dalej fermentowac ani nikt z kosztujących nie wyczuł specyficznego zapachu "siary"
Ale to mój sposób Ty zapewne zrobisz tak jak uznasz za stosowne.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Jak już Twe winko przerobi aktualny cukier. To przy kolejnym dosładzaniu możesz jednocześnie zadać piro i dosłodzić.
Odpowiedz
Skoro moc masz odpowiednią to siarkuj już.
Do butelek nie prędzej niż np. przez 1-2 (lepiej 2) miesiące na dnie nie osiądzie żaden osad.
Odpowiedz
Nie będę zakładał nowego tematu i zapytam w tym wątku ;)

Mam winko śliwkowe nastawione końcem lipca
winko jest mocne -odfermentowane do max możliwości drożdży i półsłodkie na granicy ze słodkim
Osadu nie zrzuca już ponad miesiąc, a przy poprzednim zlaniu było go bardzo mało- prawe nic.

Czy takie wino można już butelkować?
Nie żebym był niecierpliwy ale potrzebowałbym balon w którym stoi ;]
Odpowiedz
Osobiście bym jeszcze poczekał. Rozumiem, że nie używałeś piro? Możesz zrobić próbę. Zlej pół litra do butelki zatkaj korkiem z rurka i postaw w ciepłym (20-24 st.). Jeśli do tygodnie nie ruszy to możesz zaryzykować butelkowanie ale i tak mam duże obiekcje przed tak szybkim butelkowaniem.
Odpowiedz
piro dodałem po trzecim zlaniu ;]
Odpowiedz
Zrób próbę, ale jeśli nawet drożdże nie ruszą obawiam się, że i tak w butelce będziesz miał delikatny osad z barwnika.
Odpowiedz
Hmm więc poczekam jeszcze skoro tak radzisz :)

Skocz do: