Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dobre wino
Peter Mertes Mainzer Domherr Spatlese - białe wino reńskie, półsłodkie. Do jego wykonania użyto gron zebranych podczas późnych zbiorów. Wino bardzo przyjemne w piciu, pomimo słodyczy, jednocześnie wyczuwalne lekkie szczypanie w język. Lekkie - tylko 9,5%. Delikatne aromaty cytrusów, świeżych kwiatów. Schłodzone stanowi idealne orzeźwienie. Cena 19 zł.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Roquatelle Corbieres 2005 - czerwone, wytrawne. Kolor ciemny, głęboki. Wyczuwalne aromaty jeżyn, dojrzałych jagód, w końcu korzennych przypraw. Wino idealne do mięsnych dań. Nie za dużo garbników, tanin, rzekłbym w sam raz. Finisz krótki, ale intensywny. Doskonały kompan do książek. Cena uwaga - 15 zł. Dostepne w TESCO, warto.

Odpowiedz
Graham's Porto 2003. Nie przepadam za Porto, jednakże to, prawdziwie portugalskie, poruszyło moje zmysly. Aromaty gorzkiej czekolady z alkoholem, smak podobny - czekoladowy, coś jak śliwka w czekoladzie plus alkohol. Pyszne i mocne - 20%, szybko wprowadza w bardzo przyjemny stan. Nie wiem gdzie dostępne i za ile, gdyż to prezent z wycieczki.

Odpowiedz
Na koniec moje niedawne odkrycie. Rzadko kiedy kupuję ponownie to samo wino. To jest wyjątkiem, wczoraj dokupiłem już czwartą butelkę. Jest to Kagor Dionis Club. Jest to mołdawskie, czerwone wino o mocy 16%, o zawartości cukru 160 g/dm3. Typowo deserowe, wzmacniane wino, powstałe ze szczepu Cabernet Sauvignon. Czym mnie zachwyciło? Swoim aromatem dojrzałych wiśni, wręcz konfitury z wiśni. Smak podobny - dojrzałe, smażone wiśnie z czekoladą. Do niedawna kosztowało 13 zł w TESCO. Ostatnio połapali się, że mi smakuje i podnieśli cenę do 17,50 za butelkę. Pomimo tego warto i polecam.

Odpowiedz
Co do porto, to widzę je tutaj ale tylko z 97 roku.
Ciekawe, czy cena z powodu rocznika w sensie starości, czy w sensie dobrości konkretnego lata.
Odpowiedz
Kagor mołdawski jest dobry (jeśli ktoś lubi mocne, esencjonalne i bardzo słodkie wina), ale trzeba sprawdzać partie i rozlewnię. Mołdawskie wina mają często taki fajny numerek seryjny, który można wpisać w ichnią wyszukiwarkę, co skutkuje dostępem do raportu z danego nastawu.

W NETTO można obecnie kupić to winko po 11.99, a niedawno było jeszcze po 9.99. Ogólnie warto, i też zwykle biorę po kilka butelek. Trafiłem m.in. na numerki z serii 710 i 744 - tych drugich nie polecam, były jakieś takie zatęchłe w smaku.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez emto
Kolejne dobre wino. Chablis 2007. Cudowne, wytrawne, biało - zielone wino. W smaku młode, rześkie, mineralne. Wyczuwalne przyjemne aromaty świeżych owoców, lekko kwiatowe. Cena 35 zł w Carrefour. Warto.
Bo z Chablis wina są zazwyczaj dobrej jakość. Tak jak piszesz, rześkie, mineralne, niestety drogie, ale to idzie w parze z jakością akurat w tym wypadku.
Natomiast wina z Corbieres bywają bardzo różne, często kiepskie, dlatego jeśli znajdzie się jakąś perełkę, to warto się tą informacją podzielić.
Natomiast Kagor, to pozostałość po próbie naśladowania przez Mołdawców win z francuskiej apelacji Cahors. Ten region (we Francji) leży niestety zbyt blisko Bordeaux, aby mógł lśnić własnym blaskiem. Doceniany był jednak na wschodzi i tamtejsi winiarze próbowali naśladować cahorskie tradycji. Dzisiaj Kagor odbiega znacznie od oryginału, ale jak widać wyszło mu to na dobre :-)
Dzięki emto, pozdrawiam, Nikodem
Odpowiedz
A pił ktoś może wino o nazwie Witosha (bułgarskie , mocne, czerwone, słodkie ). Co o nim sądzicie?
Odpowiedz
Gotin del Risc 2005r- Hiszpania czerwone wytrawne 14%vol.
Klasyczna, lekko ziołowa mencia, czysta, elegancka i pełna życia. Lekkie, zwarte, świetne jako partner do jedzenia wino o znakomitej relacji jakości do ceny.
Sugestie kulinarne: lżejsze mięsa duszone w sosie z dużą ilością ziół. - od siebie dodam że kupiłem to wino od znajomego za 24zł po kosztach!!! i lepszego w tej cenie nie piłem (podobno można je dostać na puławskiej 28 ale nie miałem okazji tego sprawdzić w internecie znalazłem za 32zł to link. http://www.cellier.pl/gotin-risc-p-254.h...c156d142a2
Odpowiedz
Gotin del Risc 2005r -polecam
Odpowiedz
zmień rozmiar zdjęcia zanim Cie mod ścignie :)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez dzizi
Gotin del Risc 2005r- Hiszpania czerwone wytrawne 14%vol.
Klasyczna, lekko ziołowa mencia, czysta, elegancka i pełna życia. Lekkie, zwarte, świetne jako partner do jedzenia wino o znakomitej relacji jakości do ceny.
A no proszę, ktoś też pije Mencie... W Polsce to rzadkość. Jak dla mnie to Beajolais Hiszpanii, rześkie, owocowe winko, a do takich nie jesteśmy przyzwyczajeni przez lata Sofii i Kadarki. Osobiście uważam Mencie za ciekawostkę i jestem ciekawy Twoich doznań smakowych. Pozdrawiam, Nikodem
Odpowiedz
A ja własnie kupilem dwa rodzaje Kagora :) (monastyr i bostovan) u mnie w intermarche /Puck/ sa jego 4rodzaje - od 19zł do 24zł za butelke. Była dostawa i na prawde bardzo duży wybór win - jutro ide po czarnego doktora ;-)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez piwkot
A pił ktoś może wino o nazwie Witosha (bułgarskie , mocne, czerwone, słodkie ). Co o nim sądzicie?
Malaga i Kagor bardziej mi podchodzą w tym klimacie, ale sam w sobie napój niezły, może troszkę cukier szczypie w język, albo co innego:P
Odpowiedz
Tuptus wrzuc tu etykiety
Odpowiedz
To winko:Castillo de la Cruz Gran Reserva poniżej wiedzie prym wśród moich ulubionych wytrawnych czerwonych-po prostu poezja i hiszpańska dusza! Jak na razie nie udało mi się natrafić na drugą butelkę z tego rocznika, a cena za ten rocznik była śmieszna, bo jakieś 23zł.

Rocznik 1998 był mocno dębowy, gęsty, 2000 bardziej aksamitny, lżejszy, ale mocno wytrawny. Pewnie na starsze już nie natrafię.

[Obrazek: i3g9sm.jpg]

Analizując inne wina, które bym dodał, to tak:

Conde de Farnals 1997 Reserva-troszkę gorsze od Castillo

Bordeaux Baron de Lestac 2000-przyzwoite bordeaux

Ukraińskie winko Oksamit 16% (jak malaga normalnie)

Nieśmiertelny Imiglykos J. Boutari z białych-najlepsze białe, stołowe, idzie jak woda, a pachnie słońcem

Cotes du Rhone La Gibeciere 1999-kwintesencja francuskiego "sec"

Vin de Crete Kourtaki 2004 czerwone, ale niezłe, bo Imiglykosa Kourtaki już nie robi dobrego

Kagor z Basvinex'u (najlepszy jak dotąd z Kagor'ów, troszkę gorszy od niego był Kagor Dionis Club, już wspominany

Egri Bikaver Simon 2004

a z win, tańszych niż tanie, Cabernet z mołdawskiej Umbry-idealne, półsłodkie, bardzo radosne i niemęczące.

Kadarka Gold z Bostavan'u (prawdziwa i najlepsza z Kadarek)

Jeśli chodzi o wermuty, to były kiedyś dwa wspaniałe czerwone: Stock rosso i Salvatore rojo.

Odpowiedz
Jeszcze dwa dni temu do dostania w Biedronce byl Mateus Rose za 14.99 Cena wydaje mi sie bardzo ok, a winko calkiem smaczne.
Odpowiedz
Byłem dziś w Biedronce i Malagę, która kosztuje gdzie indziej 35zł, dostałem za 13.99!!!-zaraz będzie degustowana, bo za taką cenę to ja jeszcze prawdziwej malagi (a na to wskazuje kontretykieta) nie piłem. Z czasów młodości pamiętam, że malaga to był koszt 25zł. Nabyłem również kadarkę z Menady za 7.80zł. Tam nawet Rioja kosztuje parenaście złociszy.
Odpowiedz
W biedronce były dwie malagi z taką czerwoną kartką i druga z taką biało chyba granatową... Tą z czerwoną piłem i jest dobra, aczkolwiek oryginału nie próbowałem to porównywać nie mam do czego, a i ta malaga to jedyna jaką piłem... No ale ważne, że mi smakowało.

P.S. to pewnie jeszcze pozostałość po promocji "z Hiszpańskich winnic"...
Odpowiedz
Ja troche z innej beczki. To zdjecie wstawione przez dzizi tylko pogarsza przejrzystosc wątku (moj monitor - 17'') dzizi nie odpowiedział na post piwkota wiec proponuje zeby jakis moderator "coś" z tym zrobił.

EDIT: dzieki :)
pozdrawiam

Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Mateoo
W biedronce były dwie malagi z taką czerwoną kartką

Ja kupiłem tę: http://sklep-wina.pl/product_info.php/products_id/91

Niedługo degustacja zobaczymy czy to rzeczywiście malaga. Te typowe, prawdziwe stoją teraz po 30-35zł (Malaga Plata Quitapenas np.)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez xjungle_dj
Ja troche z innej beczki. To zdjecie wstawione przez dzizi tylko pogarsza przejrzystosc wątku (moj monitor - 17'') dzizi nie odpowiedział na post piwkota wiec proponuje zeby jakis moderator "coś" z tym zrobił.

pozdrawiam

No i zrobił, coś,znaczy ciach.
Odpowiedz
Tak więc, jest to napój malagopochodny/podobny, ma aromat, ma smak, ale to nie malaga właściwa, troszkę za lekka, aczkolwiek jako wino dobre i smaczne-zwłaszcza za tę cenę-jak najbardziej.
Odpowiedz
Bogi też tą piłem, dobre winko za tą cenę, zgadzam się...
Odpowiedz
Mołdawskie wino likierowe stworzone ze szczebu Cabernet Sauvignon, dojrzewające w beczce z fancuskiego dębu przez co najmniej 12 miesięcy. Zawartość alkoholu - 16%, zawartość cukru - 160 g/ dm3.
Wino wspaniałe, gęste, słodkie, likierowe, ale nie będące ulepkiem. Idealna równowaga między słodyczą a kwasowością, która sprawia, że wino pije sie z przyjemnością, a nie jest się zamulonym po pierwszym kieliszku. Po prostu chce się więcej i więcej. Aromaty suszonych, ciemnych owoców - śliwki, wisnie, rodzynki oraz kakao. Smak ciemnej, gorzkiej czekolady, momentami wisnie w czekoladzie. Jest to jeden z lepszych o ile nie najlepszy Kagor jaki piłem w życiu. Dlatego gorąco polecam.
Do kupienia w Lublinie, w sklepie Orientalne Winnice za nieco ponad 30 zł.
Pozdrawiam,
Marek

Odpowiedz

Skocz do: