Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
eksperyment herbatkowy - fotorelacja
To bardzo dobra rada bo mam też (wstyd się przyznać) wolny baniaczek 20l.
Będzie jak znalazł na tę torebkę a dorzucę jeszcze kilka exów goździkowej herbatki i garstkę hibiskusa.
Albo bez dodatkowego hiobiskusa bo przez ostatnie experymenty prawie wszystko u mnie nadaje hibiskusem. Smak i zapach przyjemne ale ile można?
Odpowiedz
Ile dusza zapragnie :D podawajcie ilość składników itp to będzie nam łatwiej przy następnych

co do świątecznej to powinno wyjść wyśmienite (tak przypuszczam), a o grzańcu nie myśląc :P
a u mnie dalej cudowny zapach :)
Odpowiedz
No dobra, nie ma to-tamto też nastawie to się przy okazji wymigam od porządków świątecznych :D. Mam jeszcze żyto, może dodam...
Odpowiedz
Radził bym Ci nie dodawaj żyta do nastawu smaku nie poprawisz a tylko pomniejszysz objętość nastawu. Robiłem z żyta tylko samego i nigdy już więcej.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez SZYBKI
Radził bym Ci nie dodawaj żyta do nastawu smaku nie poprawisz a tylko pomniejszysz objętość nastawu. Robiłem z żyta tylko samego i nigdy już więcej.

Objętościa sie nie martwie, mam femrentor. potem do szkła pójdzie czyste wino. Widziałem niezbyt pochlebne opinie o życie.... Ale korci mnie troche. Jeszcze to przemyśle.
Odpowiedz
Jak dla mnie to żyto ma PUSTY smak.
Odpowiedz
Dopóki nie spróbujesz nie będziesz wiedział :P
Odpowiedz
I właśnie po to tzn. żeby się dowiedzieć mojego herbaciaka zaprawiłem drożdżami od babci:big:.
Już dawno chciałem zobaczyć jaki to daje efekt a taki herbaciak z lekka winopodobny jest właściwą okazją do takiego experymentu.
Odpowiedz
Herbatka świąteczna (Jul te) 100gram naparo-wywar
hibiskus kwiat 50 gram naparo-wywar
rodzynki chilijskie, ciemne, całe, 5x płukane w gorącej wodzie - 400gram
łyżka goździków
4 exy mięty
3kg. cukru
Woda do objętości 17l

w pogotowiu
600 gram rodzynek j.w.
1kg. cukru
drożdże bayanus

Już bulgocze , że aż furczy.:jupi:
Odpowiedz
u mnie 21 blg, a było 28 (5 dni) :) ładnie, ładnie i cały czas pracuje, a to tylko 1g aktywnych :P
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez FreeWolny
łyżka goździków
ętyWoda do objętości 17l

w pogotowiu
600 gram rodzynek j.w.
1kg. cukru
drożdże bayanus

Tych goździków to dużo za dużo, mają bardzo intensywny aromat i smak, może się okazać, że masz wino goździkowe.
Odpowiedz
Bardzo dzięki za radę.
Mój organoleptyczny nałóg już przedwczoraj dał mi o tym znać.
Zlałem, rodzynki ponownie dodałem do nastawu ale już bez goździków :glupek: no i furczy dalej.
Odpowiedz
Zoro może byś wrzucił jakąś fotkie obecnego nastawu. Jestem ciekaw jaki ma kolorek.
Odpowiedz
Ok, dziś/jutro wrzucę, muszę jeszcze zrobić 5l z kwiatów czarnego bzu :)

Zastanawiam się nad zlewaniem ... ponieważ

w książce na jakiej się sugerowałem proporcjami (Domowy wyrób win; Judith Irwin) piszę:

"Po dodaniu pożywki itp do wiaderka odstawiamy je na tydzień w ciepłe miejsce, mieszając codziennie. Po tygodniu fermentacji, zawartość odcedzamy do czystego szklanego gąsiora, dopełniamy chłodną cherbatą i zamykamy korkiem z rurką fermentacyjną, po czym odstawiamy, by moszcz przefermentował aż stanie się zupełnie wytrawny"

Nastawione 02.04.07 - 28blg
07.04.07r. - 21 blg
dziś 13(może poczekam do jutra :P) .04.07r. - ? kto wie, ale wydaje mi się, że jeszcze będzie za dużo na zlanie ... no nie wiem, co sądzicie, raczej dużo nie spadło ...
Odpowiedz
tak więc po 14 dniach z 28blg początkowego spadło na 16blg

zastanawiam sie co zrobić jeśli ktoś mógłby odpowiedzieć na wcześniejszy post byłbym wdzięczny ....

a tak wygląda nastaw, wygląda jakby nigdy miało sie nie sklarować hehe :P no i duuużo osadu z rodzynek itd. ale będzie dołożona partia herbatki takiej samej wysoko ....

[Obrazek: herbatkowepo14002bt9.th.jpg]
jak ktoś otworzy to i zobaczy po lewej ryżowe i rodzynkowe (po obciągu tyle wyszło!), o i na półeczce kawałek butli od porterówki :D

a tutaj mini zoom:
[Obrazek: herbatkowepo14004rc3.th.jpg]

Czekam na odpowiedzi i umieszczanie swoich wypowiedzi osób które też popełniło winko herbaciane lub herbacianopodobne :P
Odpowiedz
Witam
Ja bym jeszcze poczekał. Nie ma powodu coby sie nadmiernie spieszyc. Jesli jeszcze ładnie pracuje to potrzymaj. Zlej jak bedzie osad drozdzy.

Ja dzis nastawilem zyto z herbatka i odrobinka rodzynek. Ponizej rzeczone nasionka podczas kąpieli.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
To się na płukałeś troszkę tego żytka.
Odpowiedz
Swoją myśl opierałem na książce (tytuł wyżej), wiem, że po zlaniu praca winka naprawdę zwalnia dlatego też się zdziwiłem chyba, że autor ujął coś innego pod słowem "odcedzamy" ...

robkiz podaj proporcję (przepis) na jakiej nastawiłeś winko :)
Odpowiedz
zazwyczaj winko zwalnia. zazwyczaj.... ;)
Winko wedlug procedury:
1,5kg żyta,
350g rodzynek
1,5l naparu z herbaty
1 kg cukru
sok z 3 cytryn
drozdze bayanus + pozywka activit
2,5l Woda
Balling startowy 23

zyto przeplukane woda zimna jak na zdjeciu powyzej (swietnie wyplukują sie tak rózności), ponadto przemyte 2l gorącej wody z 20g kwasu cytrynowego. Rodzyny dokładnie płukane wrzątkiem. Herbata Imperial Spice pachnie jak grzaniec ;) zamierzam dodac jeszcze sok z 2 pomarańczy.
Odpowiedz
Winko pieknie bulka. Moge siedziec godzinami i gapic sie na ziarenka zyta plywajace w gore i w dol w baloniku :brawo:, pachnie właściwie i ogolnie wydaje sie byc OK.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Frida
Cytat:Wysłane przez FreeWolny
łyżka goździków
ętyWoda do objętości 17l

w pogotowiu
600 gram rodzynek j.w.
1kg. cukru
drożdże bayanus

Tych goździków to dużo za dużo, mają bardzo intensywny aromat i smak, może się okazać, że masz wino goździkowe.

Miałeś rację.
Gożdziki dominują ale za to jak superowa marynata do wieprzowinki..
Mniam, mniam.
A i do kupażu też niezgorsze.
Odpowiedz
A oto moje wino z herbaty (saga dzika roza + owoce lesne).
Dzień 4;).
Przepis wziety ze strony wino org.
Odpowiedz
Zdjecie:

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
prawdziwytomasz,
po pierwsze - witaj na Forum, a po drugie - mała uwaga i pytanko. W Twojej damce 5-litrowej w górnej części jest herbata, tak? Jeśli tak, to zostawiłeś za mało wolnego miejsca. Troszkę burzliwsza fermentacja, większa ilośc piany i będziesz miał w najlepszym przypadku kuchnię do sprzątania, a w najgorszym do remontu gdy herbata zatka rurkę a korek sam się nie wypchnie. Jeśli masz możliwość, to przełóz nastaw do większego balonu.
Odpowiedz
W górnej części są rodzynki. Jakiś czas temu faktycznie trochę wykipiało, ale uspokoiło się już i myślę ze to się już nie powtórzy. Zastanawia mnie jedno, czy to tylko dzięki obecności rodzynek winko z herbaty fermentuje, czy też sam napar bez rodzynek dałby rade??

Ps: dziękuje za powitanie an forum,. Jestem na nim zarejestrowany już jakiś czas i dzięki niemu mam za sobą kilka udanych produkcji. Nadszedł czas na ujawnienie;)
Odpowiedz

Skocz do: