Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
eksperymentalne wino z herbaty
a drożdże? ktoś ma sprawdzony przepis?
Wracajac do tematu:

Niedawno nastawilem eksperymentalnie 10 litrow wina z zielonej herbaty z niewielkim dodatkiem imbiru (dalem maly kawalek swiezego i lyzke proszkowanego). Szczerze mowiac, nie rozumiem oburzenia niektorych forumowiczow, skoro mozna z czarnej, to czemu nie z zielonej?

W tej chwili wino chodzi juz ponad tydzien, niedawno dodalem ostatnia porcje cukru, bo pracowalo wyjatkowo szybko (drozdze Zamojscy Tokaj). Na poczatku balem sie troche, ze ten imbir zdominuje smak i zapach, przez pierwsze kilka dni z rurki unosil sie zapach niczym z piwa gingers, ale po jakims czasie zlagodnial i zaczyna to wszystko pachniec bardzo obiecujaco. Niestety, na proby organoleptyczne jeszcze za wczesnie. ;) Bede na biezaco donosil o postepach.
Uprzejmie dziękuję za informacje o sklepach, na pewno zajrzę :)
O dalszych losach wina z zielonej herbaty będę pisać.
Póki co zwalnia i zapach ma bardzo obiecujący.
Nie muszę mu pomagać, tylko czekam :fajka:
Pozdrawiam
Cytat:Wysłane przez Polityk
Wracajac do tematu:

Niedawno nastawilem eksperymentalnie 10 litrow wina z zielonej herbaty z niewielkim dodatkiem imbiru (dalem maly kawalek swiezego i lyzke proszkowanego). Szczerze mowiac, nie rozumiem oburzenia niektorych forumowiczow, skoro mozna z czarnej, to czemu nie z zielonej?

Ja też nie rozumiem. A zielona herbata + imbir brzmi bardzo obiecująco. Polityk, Możesz zdradzić dokładną recepturę swojego wina?
Pozdrawiam
Hanka
Mialem taki zamiar, ale pomyslalem, ze moze najpierw poczekam i zobacze, co z tego wyjdzie...

Po 2 tygodniach intensywnej fermentacji nadal nie mozna do konca stwierdzic, jaki bedzie koncowy efekt - zapach drozdzy jest na razie zbyt silny. Ale przebija przez niego bardzo ciekawy aromat, wiec sadze, ze powinno wyjsc ok.

Przepis byl troche "na oko", ale w przyblizeniu wygladal tak:

- dosc mocny napar z zielonej herbaty (kilkakrotnie parzona i zlewana - zielona herbata nie lubi stygnac w naparze, daje to nieciekawy aromat)
- niecaly kilogram rodzynek (zwykle miele mikserem)
- sok z 3 duzych cytryn
- maly kawalek swiezego imbiru (mielony razem z rodzynkami), czubata lyzka proszkowanego - z tym nie mozna przesadzic, daje bardzo silny zapach
- cukier - na 17% potrzeba okolo 2,7 kg, mozna oczywiscie mniej
- drozdze Zamojscy Tokaj, pozywka

Podejrzewam, ze to wino bedzie najlepiej smakowac jako polslodkie - trzeba troche zrownowazyc kwasno-gorzkie polaczenie herbata+cytryna.

Mam nadzieje ze przepis sie przyda, tym bardziej ze wino jest stosunkowo latwe do zrobienia.

Wydaje mi sie, ze warto tez wyprobowac inne "wykrecone" herbaty. Niedawno zrobilismy ze znajomymi wino z yerba mate, jeszcze go nie probowalem, ale ponoc wyszlo bardzo dobre. Sam powoli namierzam sie na wino z czerwonej herbaty pu-erh, co prawda ma specyficzny aromat, ale jesli ktos go lubi, to pewnie i wino bedzie smakowac.
WITAM HERBATKOWICZÓW

Dostosowałem się do przepisu na Herbatkę ze str. głównej,zmieniając jednak znacznie ilość saszetek -(100% więcej) ponieważ zastosowałem herbatę NAJTAŃSZĄ -taką jakiej nikt w postaci zwyklej herbaty w domu nie chce pić i która słabo zaparza.

Nastawiłem 20L. WINA a szfagier puścił 15 L. więc potwierdzam tym sposobem -że wino jest godne puszczania w ZIMIE ! Rok temu zrobiłem 15L. i wiem że było za bardzo rodzynkowe a za mało herbatkowe- jednak rodzynki jako owoc szlachetny - dały pyszne winko(lekko herbatkowe) dla tego tym razem dałem więcej saszetek herbaty i proponuję ot rozważyć robiąc w domu winko tego typu.Niektóre herbaty są mocnowydajne,inne lury - a to jest przecież ważne

Pozdrawiam - motor19
Robiłem wino z czerwonej herbaty Pu-Erh w 10l balonie, wyszło dosyć dobre winko o mocnym smaku, jak dla mnie zbyt mocnym. Szkoda było wylać a pić na chama też nie lubię więc użyłem magicznej aparatury do produkcji "soczku" :nie_powiem: i wyszło coś pysznego o dużej zawartości oktanów. Wszystkim bardzo smakowało, dało się delikatny posmak herbatki.
Moje wino herbaciane całkiem się wyklarowało, ale jeszcze puszcza bąbelki.
Zlać, czy zostawić??
Zostawic, chyba ze juz długo trzymasz nad osadem, to wtedy ściagnij, wlej zpowrotem i dalej czekaj.
Eee jakiś tydzień trzymam.
Zostawię niech grzybki pracują
Cytat:Wysłane przez nict
Robiłem wino z czerwonej herbaty Pu-Erh w 10l balonie, wyszło dosyć dobre winko o mocnym smaku, jak dla mnie zbyt mocnym. Szkoda było wylać a pić na chama też nie lubię więc użyłem magicznej aparatury do produkcji "soczku" :nie_powiem: i wyszło coś pysznego o dużej zawartości oktanów. Wszystkim bardzo smakowało, dało się delikatny posmak herbatki.

Hm, brzmi bardzo ciekawie. Szkoda ze sam nie mam takiej aparatury. :) Z puerhem trzeba w ogole ostroznie, chyba zawiera strasznie duzo garbnikow. Ale skoro mowisz ze jakos wychodzi, to chyba naprawde sie skusze, lubie jak wino ma mocny smak.

Spiesze doniesc, ze moje wiino z zielonej herbaty z imbirem wyszlo bardzo w porzadku, jeszcze cos tam sie od czasu do czasu w osadzie ruszy, ale od gory zaczyna sie juz klarowac. Dzisiaj bylo zlewane po raz pierwszy. Smaczne wino o delikatnym, odswiezajacym smaku, mocno schlodzone bedzie idealne na lato.
A moje wino z herbaty szlag trafił:(
Zaczął się z niego wydobywać zapaszek jak z starej latryny, a w smaku jest takie, że mogłoby byc wykorzystywane jako środek prowokujący wymioty :(
No niestety
Ale wiosna się zbliża zrobie winko kwiatowe, a potem z kiwi, jabłek i na jesien z winogron.
To chyba nie wina surowca, tylko raczej brak higieny/nieodpowiednia "obsluga" nastawu. No i ta plastikowa butelka...
Butelka była szklana, wiem, że to jakieś bakterie herbatka jest super.
A co szanowne towarzystwo sądzi o winku z earla greya? Czy zapach bergamotki jest do zniesienia w wyrobie gotowym? (abstrahuje od pozostałych czynników).
Jak dla mnie - powinno byc znosne. Ale najlepiej zbadac sprawe empirycznie.
nawiazujac do wielu wątpliwosci spółwinnych. pochwale pomysl na herbate gdyż osobiśćie wyszedł mi bardzo dobrze coprawda ma dopiero 1 miesiąc , ale obrało najwłasciwszą drogę rozwoju i rokuje na bardzo pozytywne rozwiązanie. Nie pamietam źródła wiec przepis podam na 15L :
- 10 dkg herbaty (ja wziąłem czarną ,ale następnym razem bedzie zielona)
- 4 kg cukru ,
- 0.5 - 1 kg rodzynek
- 3 pomarancze + 3 cytryny ( ew. 6 cytryn)
- pożywka + MD Sherry
pięknie sklarowane , z prawdziwym herbacianym orginalnym bukietem. na nos : herbata na zimno z dodatkiem cytryny
na smak: początek-zwykła herbata, później łagodne przejście w miękki środek ( echo rodzynek) i ostry kwaskowaty koniec ( przypominający troche esencje ). Niespodzienany efekt jak na herbaciane , ale bardzo godne polecenia. tymbardziej ze nie sprawia zadnych kłopotów w trakcie procesu i podkreslam bardzo ładnie sie klaruje :lol:
nastepnym razem wystartuje zielona ...
nie dopisalem a wazne:
- herbata SAGA sypka ,
- na sam koniec dodalem troszke cukru waniliowego ba jak na moj gust bylo za cierpkie wpadalo w posmak mocnej esencji ale na dzisiaj smak wanilii ledwo dostrzedalny w calosci efektu ledwo odbija sie echem dalikatnego aksamitnago posmaku w fazie środka co w niczym nie przeszkadza.
Póltora miesiąca po moim pytaniu o earla greya mogę powiedzieć: bergamotka nie przeszkadza, wino już przerobiło wszystko co miało przerobić, i od 10 dni się klaruje. Zanosi się ciekawie.:brawo:
Moje pu-erhowe zapowiada sie rewelacyjnie.
Jak myślicie ile saszetek earl grey strong (smak mnie powala choć nie jestem smakoszem herbat) bedzie odpowiednie na 10l baniaczek?
Moc naparu powinna byc chyba taka, jak w przypadku herbaty. Wiec moze 4 saszetki na litr?
Cytat:Wysłane przez GENERAL AIDID
Póltora miesiąca po moim pytaniu o earla greya mogę powiedzieć: bergamotka nie przeszkadza, wino już przerobiło wszystko co miało przerobić, i od 10 dni się klaruje. Zanosi się ciekawie.:brawo:

Wino degustowane trzy dni temu - super. Polecam.:fajka:
Wlasnie rozrobilem drozdze na MD
i w srode lub czwartek planuje nastawic na herbaciane.

Moj plan to:
- herbata Teekanne, czarna, brzoskwiniowa
- litr nektaru brzoskwiniowego Clippo (czesc poszala na MD)
- pol kilo rozdynek
- kilo cukru na poczatek (bede dosladzal na smak)

Nastawie to w butli 10-litrowej, czyli z okolo 5 litrow wody.

Jakies uwagi i porady dodatkowe?
Rodzynki dokładnie wypłucz (olej sułtański :kwasny: ) i potem rozdrobnij (np. posiekaj).

Nie zapomnij o pożywce (jeżeli wino ma być mocne to może byc podwójna dawka).

Skocz do: