Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kapusta kiszona
Czy kapustę kiszoną (białą) można zrobić w naczyniu fermentacyjnym ( po serku z piekarni).Pytanie to zadaję z tej przyczyny że mam wolne wiaderka.
Słyszałem że podobno tak mozna...
Mam również pytanie czy można do tego celu użyć normalnej kapusty ze sklepu?
- podobno zdarzały sie ostatnio przypadki popsucia wsadu
w beczce
Ale chciałbym sie zapoznać z opiniami praktyków w tej dziedzinie:uczen:
Pozdrawiam Alex

P.S.
pamiętam jeszcze z dziecinstwa jaka to przyjemnośc ,,deptania" kapusty nogami w beczce:diabelek:
Odpowiedz
Możesz. Wskazane jest użyciu dodatkowo worka foliowego. Możliwie grubego. Soli 2kg/100kg kapuchy. Trochę marchewki (dla oka, ale za dużo robi gorycz) + nieco kminku nie od rzeczy...

Przez dobry tydzień (nawet 9-10 dni) trzymać w nieprzesadnym cieple, "przebić" kijkiem i potem już do chłodu. Mały mróz nie szkodzi.
Odpowiedz
Wsad robi się w ten sposób, że do pustej beczki plastikowej (drewnianej też, ale to już historia) wkłada sie nieco od beczki obszerniejszy worek plastikowy. W moim wypadku jest to zazwyczaj worek, w którym kupuje poszatkowaną kapustę. W tym momencie kapusta i (poszatkowana) marchewka są niejako luzem. Wkładam warstwami kapustę + marchewkę posypuje solą i lekuchno kminkiem. Taką warstwę ugniatam pięścią. Ja nie robię ogromnych zapasów (zwykel 25kg), stąd nie ma co mówić o bosych nogach etc. Ugniatana warstwa daje sok i robię następną warstwę, ugniata i ... do ostatnie warstwy, która juz zazwyczaj pływa w soku. Worek foliowy zawiązuję i przygniatam czymś ciężkim, ale czystym, bo ten ciężar jest już w soku.
Worek foliowy poźniej zapobiega zakażaniu ukiszonej kapusty pleśniami etc. No gdyby worka nie było, wówczas należałoby mieć jakiś drewniany/plastikowy dekiel, ale sok i tak pokrywałby się pleśniami. A tak, rozwija sie rękaw i sięgamy do ślicznej, czystej kapustki.
Odpowiedz
A do beczki kamiennej też wkładać worek? I jeszcze :
w przepisach jest podane, że po ukiszeniu, kapustę przekłada się do słoików... Przekładać czy nie?

B
Odpowiedz
Do beczki kamienne także, bo idzie o to, by jak najszczelnie zamknięta była kapucha. A zawsze nad kapustą jest sok. I ten sok jest siedliskiem różności. W momencie, kiedy z tego soku/siedliska wyjmiesz zawiązany koniec worka to do czystej kapusty dostaniesz się dopiero po odwiązaniu supełka, kiedy w tym czasie sok spłynie po zewnętrzu folii. Z tego soku, który będzie na zewnątrz foli możliwość dyfundowania szkodliwych drobnoustrojów do środka są b. male i sie nie liczą.

W wypadku niestosowania folii jest bardzo trudno nie dopuścić do kontaktu soku nad kapustą z powietrzem, co zawsze owocuje jakimis pleśniatymi historiami.

Słoiki są dobre, nawet można lekko popasteryzować. Tyle tylko, że jak się ma chłodne miejsce w domu to wygodniej i fajniej jest mieć beczuszkę z kapaustą; choćby ta beczuszka była PCW, PP lub była "tylko" kamionkowa.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Witek
Do beczki kamienne także, bo idzie o to, by jak najszczelnie zamknięta była kapucha. A zawsze nad kapustą jest sok. I ten sok jest siedliskiem różności. W momencie, kiedy z tego soku/siedliska wyjmiesz zawiązany koniec worka to do czystej kapusty dostaniesz się dopiero po odwiązaniu supełka, kiedy w tym czasie sok spłynie po zewnętrzu folii. Z tego soku, który będzie na zewnątrz foli możliwość dyfundowania szkodliwych drobnoustrojów do środka są b. male i sie nie liczą.

W wypadku niestosowania folii jest bardzo trudno nie dopuścić do kontaktu soku nad kapustą z powietrzem, co zawsze owocuje jakimis pleśniatymi historiami.

Słoiki są dobre, nawet można lekko popasteryzować. Tyle tylko, że jak się ma chłodne miejsce w domu to wygodniej i fajniej jest mieć beczuszkę z kapaustą; choćby ta beczuszka była PCW, PP lub była "tylko" kamionkowa.
Dziękuję za obszerne wyjaśnienia.
Pamiętam jeszcze co nieco z kiszenia kapusty i myślę że mi sie to uda...:)
Do składu mieszanki dodałbym jeszcze jabłka o smaku winnym ( lub kwaśne). Znacznie poprawia to smak. Szczególnie płynu który robi się przy okazji robienia kapusty (kwaska ,kwaśnica itp).:slinka:
Sprawa pleśnienia jest mi znana.Lecz u nas sie zawsze stosowało drewnianną pokrywę + dociśnięcie kamieniem.
Z zewnatrz opatulało się to jeszcze ręcznikami itp.
Ważne też było żeby ,,sprzęt" przed zadaniem wsadu dokładnie umyć i wyparzyć!
- moi dziadkowie bardzo dbali również by taka beczułka z kapustą stała w dobrze zaciemnionym miejscu.
W sprawie dawania worka foliowego do środka ,mam pewne opory....:niewiem:
Ale wydaje się że Witek kisił kapustę nie jeden raz.
Więc przyjmuję to jako dogmat i nie dyskutuję.

Zaś w sprawie deptania opinie są podzielone:diabelek:
Odpowiedz
Co do deptania zdania mogą być podzielone, ale worek PE jest naprawdę pewnego rodzaju rewolucją na rzecz higieny późniejszego przechowywania. O jabłuszkach jedynie słyszałem, że daje się je całe po prostu do kapuchy. No chyba po jej zgnieceniu, żeby ich nie uszkodzić. Ponoc to one są rewelacją. Ale może i kapusta/sok.
---
edit
---
Ja sam, z uwagi na to, że w Polsce nie ma jeszcze ekologicznych środków ochrony kapusty (Włosi mają!), a kapusta jest zlewana pestycydami poszedłem dalej w poszukiwaniach i kwaszę czarną rzepę (rzodkiew, nigdy nie wiem jak to jest naprawdę), która żadnej ochrony na robale nie wymaga. Kisi się bardzo łatwo i daje potrawę dośc podobną do bigosu. Jak dłużej pogotować i ulegnie ona mocnemu już zmiękczeniu - bigosik ekolo jest niemal jak kapuściany.
Odpowiedz
Co do deptania zdania mogą być podzielone, ale worek PE jest naprawdę pewnego rodzaju rewolucją na rzecz higieny późniejszego przechowywania. O jabłuszkach jedynie słyszałem, że daje się je całe po prostu do kapuchy. No chyba po jej zgnieceniu, żeby ich nie uszkodzić. Ponoc to one są rewelacją. Ale może i kapusta/sok.

U nas się trochę szatkowało i mieszało do środka.
- a na górę ze skórką pokrojone w plasterki.
Lecz nie dawało sie tego zbyt dużo ( kilka jabłek na beczkę 100kg?- juz nie pamietam).
To z całymi jabłkami to może byc ciekawe , ale nigdy sie z tym nie spotkałem.
Odpowiedz
Właśnie przebiłem kapustkę. Ja nieco odgazuje - pójdzie precz z kuchni na ganek. Organoleptyzacja po raz kolejny potwierdza słuszność ilości soli 2kg soli/100kg kapuchy.
Nawiasem mówiąc, spytałem kiedyś masarza-profesjonalistę, jak solić mięso na kiełbasę. I co powiedział? No, Panie! tak jak kapustę do kwaszenia, 2kg soli na "metr".
Odpowiedz
Z młodości w Małopolsce spędzonej pamiętam, że nie tylko jabłka dodawano ( najpóźniejsze i w całości, ale nie więcej niż 1/10 objętości - po wyjęciu wspaniały dodatek do delikatnych mięs), ale i główki kapusty zbyt małe by je szatkować ( przecięte na połówki lub ćwiartki), jak również całe marchewki ( dziś daje się szatkowane), ale w małej ilości.
Z pleśnią problemów nie było, bo to co na przechowanie szło do stawu, gdzie już kiszone ogórki czekały. A z wyciąganiem przeręblem zabawę miała cała rodzina.

Podobnym nieco delikatesem jest koreańskie kimczi, jeszcze zdrowsze i "aromatyczniejsze". Robione jest z kapusty pekińskiej i/lub rzepy i/lub ogórków, krótko kiszonych z czosnkiem, imbirem, ostrą papryką. Jedni tego nie znoszą, inni ubóstwiają - na pewno wzmacnia organizm.

Wrotycz działa nie tylko na stonkę, ale jeśli się rozlezie - jest utrapieniem prawie jak perz.

Pozdrawiam
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Luigi

"Bielinka kapustnika na warzywach kapustnych odstrasza zapach rosnących w sąsiedztwie pomidorów,

Nalew (jak inaczej nazwać zalane wodą liście/pędy pomidorów uzyskane przy okazji trzebienia pasierbów vel wilków?) na zielonych częściach pomidorów daje dobre rezultaty w stosunku do sporej ilości owadów, co sam kiedyś sprawdziłem przy uprawie winorośli. Ciecz jest na tyle śmierdząca, że wiele pasożytów pzrenosi się w inne miejsca.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez fajermajster
Z młodości w Małopolsce spędzonej pamiętam, że nie tylko jabłka dodawano (...) ale i główki kapusty
Pozdrawiam

Z liści kapusty zakiszonej w całości robiło sie gołąbki z farszem z surowych tartych ziemniaków. Rewelacja!
Odpowiedz
Kurka, ja tyle wyrabiam kapusty kwaszonej, że całych łbów kapuścianych w moim pojemniku zmieściłoby sie może dwa i to pod warunkiem, że przeciętnej wielkości. Jest to również przyczynek do dyskusji na temat deptania kapuchy ;) No chyba, że daptać mocno nieletnimi.
Odpowiedz
Deptanie kapusty to jeden z koszmarów dzieciństwa:D. Ojciec mnie zwykle zaganiał a to cały dzień z życia takie pocięcie, podeptanie. Dobrze ze teraz już jestem zbyt letni do deptania zimnej kapusty:D
Odpowiedz
koreańskie kimczi, jeszcze zdrowsze i "aromatyczniejsze". Robione jest z kapusty pekińskiej i/lub rzepy i/lub ogórków, krótko kiszonych z czosnkiem, imbirem, ostrą papryką. Jedni tego nie znoszą, inni ubóstwiają

Smród kiszonej rzepy zniesę, natomiast jeśli ma być imbir - tfu, już nie lubię ;)
Odpowiedz
koreańskie kimczi, jeszcze zdrowsze i "aromatyczniejsze". Robione jest z kapusty pekińskiej i/lub rzepy i/lub ogórków, krótko kiszonych z czosnkiem, imbirem, ostrą papryką. Jedni tego nie znoszą, inni ubóstwiają

Smród kiszonej rzepy zniesę, natomiast jeśli ma być imbir - tfu, już nie lubię ;)
Dla koloru - dodajcie Czarnego Bzu..:diabelek:
A co szkodzi spróbować..? wyjdzie czerwona? - nie, fioletowa, czy niebieska..:diabelek:
Pozdrawiam
Odpowiedz
Cytat: wyjdzie czerwona? - nie, fioletowa, czy niebieska..

Najtrafniej chyba to określają Hanysy: "modro kapusta".
Przykład przebarwienia, z tym że jest to raczej marynata, ale akurat o tej porze roku robiona:
Ileś tam BIAŁEJ kapusty + 1/2 cebuli + 1/4 buraków czerwonych.
Kapustę i cebule poszatkować, mocno osolić, odstawić na 12 - 24 godziny kilka razy mieszając. Buraki ugotować, skroić ( w słupki albo na tarce). Osączoną z soku kapustę z cebulą połączyć z burakami, zapakować do słoja, podlać 1-2 łyżkami octu, ew przyprawy, pasteryzować. Kapusta ma kolor sparzonej kapusty czerwonej.
W kapuście są bodajże antocyjany jak i w cz. bzie, w buraku betaina, ale efekt wizualny prawie ten sam.

Co do kimczi... nie wszystkie składniki występują zawsze na raz ( prócz czosnku i papryki/chili), ale zawsze jest to pstrokacizna kolorów jej składników i zawsze "waniajet". Barwionej nie spotkałem.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Co do kimczi... nie wszystkie składniki występują zawsze na raz ( prócz czosnku i papryki/chili), ale zawsze jest to pstrokacizna kolorów jej składników i zawsze "waniajet". Barwionej nie spotkałem.
Pozdrawiam.

Przedstawia się to - generalnie - bardzo zachęcająco. Byłbym szczerze wdzięczny za dokładny opis wykonywania takich jak ta kiszonek (kwaszonek?), w których poszczególne składniki są kwaszone w innym czasie od pozostałych. Tak zrozumiałem w odniesieniu na przykład do czosnku. Moje doświadczenia wskazują na przykład na to, że cebula winna być krótko kiszona. No ale co później, zapytałby ktoś? Ano pasteryzować. Bardzo cacana w ten sposób wychodzi na przykład fasolka szparagowa, której za diabła nie idzie zblanszować i pasteryzować, bo i tak z reguły się odemknie. A jak ukisić to daje się pasteryzować! U mnie słoiki pasteryzowanej stały w piwnicy przez 11 m-cy i uszczerbek poniosły jedynie skutkiem - zfutrowania :)
Odpowiedz
Dla pewności - z burakami to nie kimczi, tylko śląska "modro kapusta", marynata.

Oddzielony jestem dziś od swej biblioteki, więc odpowiem z pamięci.
Jest taka różnorodność przepisów na kimczi, że trudno coś nowego wymyślić.
Ogólnie jest to szybka kiszonka, pikantna w smaku. Zawsze z czosnkiem,
przeważnie z chili lub ostrą papryką, ale może być zamiast chili chrzan ( wasabi).
Jeśli ma ponad tydzień, to już się starzeje. Dobrze się kwasi pod naciskiem ( prasowane).
Dodaje się do w/w bazowych składników różności - marchew, pora, śliwki ( kwaśne i twarde,
powiedzmy ledwo dojrzała węgierka) i grom wie co jeszcze. Pewnie i z burakami można by spróbować.
Przy rozdrabnianiu zauważyłem zasadę, że im bardziej składnik miękki, tym większe kawałki
( główka pekińskiej na 8-16 części, śliwka na pół)
Ja czosnek rozgniatałem z chili i solą w moździerzu, ale spotkałem też całe ząbki.
Odrobina cukru nie zawadzi.
Proponuję nie za dużo na początek, bo to nie w każdy gust trafia.
Jak temat nie uśnie, poszukam oryginalnych przepisów.

Pozdrawiam.
Odpowiedz

Proponuję nie za dużo na początek, bo to nie w każdy gust trafia.
Jak temat nie uśnie, poszukam oryginalnych przepisów.

Pozdrawiam.

Nie uschnie, nie ma obawy. Na pewno wiele osób czeka na takie przepisy/opisy.
Pies jest pogrzebany w szczegółach. Ten tydzień, o którym wspominasz ma pewne przełożenie nawet na kapustę kiszoną. Ja tegoroczną ukiszałem we względnie ciepłej kuchni (bardziej względnie, niźli ciepłej...) równo tydzień. I wyszła cacana. Rok temu było to 10 dni i wówczas była juz nieco przekwaszona.

Buraki. Kilka razy kwasiłem je samodzielnie i za każdym razem nie byłem zachwycony. Mimo, że mają cukru sporo i chyba fermentacja mlekowa powinna iść szybko - w moim wypadku na to nie wygladało - cały czas buraki były twarde i malo kwaśne. Kwasiłem plasterki. Może trzeba pokombinować z drobniejszymi formami? W każdym razie w wypadku dodawania buraków do kompozycji kiszonkowych warto mieć na względzie ich opór w materi kiszenia. Stąd powinno się je chyba dawać jako cienkie plasterki lub paseczki/wiórki. Niemniej barwnika dadzą sporo!
Odpowiedz
Nie miałem nigdy problemów z zakwasem buraczanym, ale:
Buraki ciąłem w słupki ok 4mm grubości ( tzw V-hebel).
Nie nastawiałem mniej niż 2 litry.
Zadawałem resztką po nastawie na żurek z pozostałej na sicie śruty żytniej ( czyli coś jak wypasiona matka drożdżowa).
Dodawałem szczyptę cukru "na start".
Po tygodniu w temp. pokojowej można gotować barszczyk.
Kolor niestety spada, tak że dodawałem do barszczu też buraki do gotowania, właśnie " na kolor".
Cięcie jarzyn i owoców wzdłóż/wpoprzek włókien jest istotne dla makrobiotyki,
ale czy dla dwunastnicy to jakaś różnica? Nie wiem.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
A widzisz! Ja zapuszczałem fermentację małą ilością kefiru, która może jest ok dla innych surowców. Kluczem musi byc ta Twoja "MD". Może też ja sam nie mam należytej flory ;)??? Zakwas do chleba właściwie nigdy mi sie nie udał, podczas gdy ci go robiący mówią, że to jest żaden kłopot...
Odpowiedz
Bo też i naprawdę żaden. Tylko dobry zaczyn: albo oryginalny zaczyn z piekarni, albo skórka z chleba na zaczynie, NIE NA ULEPSZACZACH - bo nawet na sitek z proszków można się nadziać. Najmniejsze jest ryzyko przy razowcach, ale i tu jest.
Reszta to pikuś. Najlepsza jest grubo mielona mąka żytnia, ale i na drobnym przemiale się uda, do tego czosnek ( nie za dużo) i woda - jak na herbatę się nada to i na zakwas.
Im cieplej, tym szybciej. Moja ślubna o żurku już nie chce słyszeć, sam muszę gotować.
No, a po namierzeniu pieczywa na zakwasie, to już obowiązkowo od czerwca trzeba robić kwas chlebowy.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
BTW, nie ma ulepszaczy, bo te są do betonów bodajże, ale polepszacze. "Razowce" często są pieczone ze znakomitą przewagą mąki pszennej z dodatkiem karmelu, co-by pieczywko ciemniejsze było i razowca udawało :D
Odpowiedz
Cytat: wyjdzie czerwona? - nie, fioletowa, czy niebieska..

Najtrafniej chyba to określają Hanysy: "modro kapusta".
Przykład przebarwienia, z tym że jest to raczej marynata, ale akurat o tej porze roku robiona:
Ileś tam BIAŁEJ kapusty + 1/2 cebuli + 1/4 buraków czerwonych.
Kapustę i cebule poszatkować, mocno osolić, odstawić na 12 - 24 godziny kilka razy mieszając. Buraki ugotować, skroić ( w słupki albo na tarce). Osączoną z soku kapustę z cebulą połączyć z burakami, zapakować do słoja, podlać 1-2 łyżkami octu, ew przyprawy, pasteryzować. Kapusta ma kolor sparzonej kapusty czerwonej.
W kapuście są bodajże antocyjany jak i w cz. bzie, w buraku betaina, ale efekt wizualny prawie ten sam.

Pozdrawiam.

-modro kapusta to postać z innej bajki:jedzenie:
-raczej gotowana ze świeżej główki;)
,,Modrą" kapusta też sie kisi ,czy marynuje.Ale zdecydowanie rzadziej niż kapustę białą
Odpowiedz

Skocz do: