Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
maderyzacja wina owocowego - praca nauk.
kolejny artykuł po porto z serii "Kupażowanie, czyli jabola w szato du pap przemienianie." :big:

praca z kochanej Akademii Rolniczej w Lublinie, zawiera jedne z moich ulubionych słów: intensyfikacja, "cieslakowa" smakowitość, oraz inne ciekawe jak np. winomateriał. :big:

Znęcali sie nad winem jabłkowym z milejówka :D dodając taniny, osadów drozdzowych, podgrzewajac i mieszając czyli jak to przy maderyzacji. Potem jest troche matematyki a na koncu przydatne wnioski i ciekawa bibliografia.

Kto kupuje na wakacje grzałke z termostatem? :D

link
Odpowiedz
:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

Czarna rozpacz i siwy dym!!! Wino ma być SMACZNE, pite Z PRZYJEMNOŚCIĄ, w DOBOROWYM towarzystwie, ma potęgować DOBRĄ ATMOSFERĘ i SAMOPOCZUCIE. Popijając we wspomnianych wyżej okolicznościach NIGDY, ale to PRZENIGDY, nie zastanawiam się, czy w kieliszku są dwie cząsteczki C, czy może półtorej CH, a moze jeszcze NaCOH. (Na pewno fajnie smakuje w szlifowanym Pb 24%).:co_jest:
Odpowiedz
wykombinowalem sobie, ze po pierwszym zlaniu na dno kosza dam warstwe wełny mineralnej, na nią poduszke elektryczną 80 W (ustawioną na ok. 55*C) i na to butel z winem. Dolne źródło ciepła powinno równomiernie rozkładac temp. w winie. Po bokach i od góry butla też bedzie wełna mineralna, opatulona jeszcze szmatami, wszystko po to zeby maksymalnie zmniejszyc zużycie energii. Dam znać na jesieni* co z tego wyjdzie. :)

*(listopadowy) update - może jednak na wiosne :)
Odpowiedz
Jak wyszło ?
Odpowiedz
Na Wielkanoc odwiedzę piwniczkę.
Odpowiedz
Poczytałem sobie sprezentowany tekst (no, tabelki pominąłem, bo nieciekawe). Ale przecież idea jest świetna, ulepszenie krajowych win owocowych, poparte konkretną technologią. Więc nie rozumiem (może z braku wiedzy chemicznej) krytyki / braku zainteresowania. Oczywiście, chwilami brak spójności, ortodoksi winni mogą się tego czy owego przyczepić (tak mają wszyscy ortodoksi).

Ostatecznie, kiedy ktoś nowy na forum pyta: "dlaczego nie mogę robić bez drożdży, tak jak babcia", padają odpowiedzi: bo teraz mamy technologię, drożdże szlachetne, tak to było chybił-trafił i w ogóle be. A ty nowy użytkowniku kup cukromierz, zmierz kwasowość, używaj piro, dodaj taninę, pekto jak potrzebne, a w ogóle to wylicz cukier co do grama, to musi być ściśle.

edit: A kiedy już to napisałem, zobaczyłem daty początku wątku :glowa_w_mur:
Odpowiedz
Witam.
Ja na date zwróciłem uwagę w połowie.
Choc ciekawi mnie wynik eksperymentu.
Pozdrawiam, wisienka
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez mikaszek

edit: A kiedy już to napisałem, zobaczyłem daty początku wątku :glowa_w_mur:
No to co ze stary moze byc ponadczasowy;)

Zgadzam sie z kolegą w całej rozciągłości. Ponadto pominąwszy fakt hermetyczności języka naukowego (a każdy język specjalistyczny jest hermetyczny) to nie jest tak źle. Jeśli tylko wyniki takich badań można przełożyć w jakiś sposób to dobrze ze komus sie chcialo badac i probowac. Co prawda uwazam ze nauka powinna być troche bardziej zabawna i tak mogłoby być w tym przypadku.

Piłem wino przechowywane na zapiecku... ale niestety nad osadem drożdzowym. Jednak w smaku niezgorsze.
Odpowiedz
Bocznotorową dyskusję przeniosłem tam: http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=0

arek

Skocz do: