Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
mocne wytrawne czy to mozliwe
Witam
na forum stoi napisane i w wielu ksiazkach o tym ze dajac pewna ilosc cukru mozna otrzymac rozne zawartosci alkoholu w winie.
dajac 300g/l cukru otrzyma sie wino mocne (ok 17 %) i na wino deserowe dosladza sie je po fermentacji glownej.

Czy gdyby nie dosladzac takiego wina zakladajac ze caly cukier przefermentowal to mozna uzyskac wino mocne (pół) wytrawne???
czy wogóle jest sens wyrabiac takie wina???
pozdro
Odpowiedz
jest to oczywiscie mozliwe.kwestia gustu.pozdrawiam
Odpowiedz
Dokladnie - kwestia gustu. Na moj gust nie ma. Ale gusta sa rozne. Jednak 'srednia statyczna gustu' mowi, ze wiecej alkoholu = wiecej ekstraktu/kwasow = wiecej cukru.
Odpowiedz
w zasadzie to jest bardzo logiczne rozwiazanie ze im wiecej czegos to tym wiecej drugiego .
ale czy pozniejszy smak takiego mocnego wytrawnego i vice versa pozwala zakwalifikowac owe wino do dobrych i czy jest warto takie robic??
pozdrawiam:)
Odpowiedz
zrob mocne wino wytrawne sprobuj.jak nie bedzie smakowac do dosłodz.
Odpowiedz
bo jak to piszą wyżje dosłodzić zawsze można przed rozlaniem do butelek. ja osoboście wole wina słodkie. POZDRO
Odpowiedz
No nie wiem czy dosładzanie tuż przed butelkowaniem to dobry pomysł, zawsze istnieje możliwośc że ruszy jeszcze fermentacja i wtedy mamy BUM!!!
Lepiej dosłodzić w balonie i potrzymać to jeszcze jakis czas obserwując czy drożdżyki nie ruszą .
Pzdr.
Odpowiedz
oczywiscie ze slodzenie w balonie
Odpowiedz
tak jasne ze dosladzanie w balonie rzecz jasna!!
zawsze po ruszeniu fermentacji gdy doslodzimy mozna zapobiec przez pasteryzowanie winka.
po probie organoleptycznej sprobuje czy takie jest dobre.
a ja wole bardziej wytrawne,tylko wyjatkowo deserowe.
poza tym jak sie ma zimna piwnice to mozna slodzic przed butelkowaniem-taka jest moja opinia:)
pozdro
Odpowiedz
Winko po fermentacji można też potraktować piro (zamiast pasteryzacji) dla zakonserwowania- ok 1g/10l wystarcza. Zdaje się, żewino z małą ilością siary jest smaczniejsze od pasteryzowanego- choć sam nie robiłem takich porównań.
Odpowiedz
A co powiecie na 20 procentowe wytrawne sherry? Jest to jedno z przedniejszych.
Odpowiedz
no albo na slodkiego jablecznika staropolskiego 18 procentowego??
ale by mialo kopa
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Pigwa
A co powiecie na 20 procentowe wytrawne sherry? Jest to jedno z przedniejszych.

Eee.- Pigwa - ja pewny nie jestem, ale sherry fino to ja jeszcze 20% nie widziałem - tak do 17% najwyżej. 20% to bywa Oloroso, Manzanilla (chyba nawet ponad 20%) czy inne Cream. Amontillado chyba tez do 18% najwyżej

No ale sherry to jest inna bajka - zresztą znam takich, którym fino nie smakuje - właśnie dlatego, ze za mocne
Odpowiedz
Tu mozna dostac kalifornijskie sherry extra dry dokladnie 20 procentowe i bardzo mi smakuje. Oczywiscie wcale nie ze wzgledu na moc.

Skocz do: