Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
no to kumys robimy :-)
Po eksperymencie z kriokoncentracją (mrozi się właśnie) zachciało mi się dalej eksperymentować więc:

wersja pierwsza nastawiona w butelce 1.5l po mineralce
- 1 litr mleka krowiego z pudła(podgrzane z wodą, cukrem i dodane drożdże piekarskie)
- 4 łyżki cukru,
- 1 łyżeczka drożdży,
- 100 ml ciepłej wody

wersja druga także w butli po wodzie mineralnej
- 1 litr mleka krowiego z pudła (podgrzane z cukrem)
- 4 łyżki cukru
- po ostudzeniu dodałem około 100ml MD Tokay (innych niestety nie miałem pod ręką).

Dla bezpieczeństwa w każdej z nakrętek zrobiłem niewielką dziurkę - stoi to sobie obok kaloryfera - wygląda pięknie (a i w przypadku tego z piekarskimi to ładnie pachnie).
Odpowiedz
100 ml jak na taką buteleczkę to jak dla mnie bardzo dużo... no ciekawią mnie efekty, chociaż można to było do kulinarii bardziej wstawic ;)
Odpowiedz
Na kumys to musisz bracie uzyc kobylego mleka ( jak sie nie boisz doic kobyly).:diabelek:
Odpowiedz
hehe :D
nie mam pod ręką żadnej kobyły :-(
a poza tym - dlaczego miałbym się bać? to ryzykowne? :D
Odpowiedz
Powinnieneś użyc mleka wielbłąda lub kozy. Nie pytaj czemu. BO TAK:jezor: A tak na poważnie to prawedziwy kumys robi się ( chyba) z mleka wielbłąda.
Odpowiedz
hm... no to jutro pogadam z sąsiadem /ma koze/ :D
a oryginalny to raczej był robiony z kobylego ;)
a jeszcze dokładniej wg. słownika
"kumys sfermentowane mleko klaczy a. oślicy, używane jako napój przez koczowników Azji Śr. "
EDIT: znalazłem info, że i z wielbłądziego robią :)

EDIT: drożdże w moich kumysach już ostro pracują :-)
Odpowiedz
Będziesz miał plastikowy kumys:hahaha:
Odpowiedz
hm...?
dlaczego?
ze niby butelka taka się nie nadaje do tego?
Odpowiedz
No, jak masz to lepiej przelej do szklanej. Zdania są podzielone, ale już nie raz słyszałem że wino fermentowane w plastiku śmierdzi.
Odpowiedz
Co za roznica ? Kumys smierdzi bez wzgledu na to, w jakim pojemniku robiony. Raz w zyciu nadarzala sie okazja do degustacji, ale w ostatniej chwili zapach zwalil mnie z nog i dobry Pan Bog ustrzegl.:big:
Odpowiedz
Kobyle mleko podobno samo z siebie śmierdzi, za kozim ludziska też nie przepadają, wielbądów w okolicy nie mam więc sie nie wypowiem. Już lepiej żeby śmierdziało tym czymś [no właśnie, czym?] niż miałoby śmierdzieć plastiliem.
Odpowiedz
hm... chyba wykrakałeś :D
nie wiem jak jest z winami /czytałem o "ciekawych" zapachach podczas fermentacji a wino wychodziło ok więc się za bardzo nie przejmuje jeszcze ale kumys zajeżdża siarkowodorem :] - zgniłe jaja

EDIT: chyba jednak ma tak być :-)
kliknij
Odpowiedz
tylko sie tam nie nawdychaj tego bo jeszcze przed degustacją zwiędniesz :P
PO mojemu, nie ma co sobie d.. zawracac z tym plastykiem. Ja robiłem kwas chlebowy w plastykach. Też skądinąd napój alkoholowy i plastyku nie było czuć :P ile masz zamiar to trzymac w tych butelkach? bo zaraz raz dwa się skończy cukier, będziesz miał wytrawny. Ja to bym osobiście po jakimś czasie (organoleptycznie sprawdź) zamknął butelkę co by sie nagazował troszkę :P
pzdr
fea
Odpowiedz
trzymać to się trzyma od jednej doby (ma wtedy około 1%) do maks 8dni - mysle, że na początek wystarczą mi dwa-trzy dni - dłużej będę próbował jak skombinuje porządny przepis i jakieś lepsze (odpowiedniejsze) mleko :)

Pigwa - jaki to miało zapach?

EDIT sobota:
przed chwilą zerknąłem do tego - procenty już czuć, zapach zrobił się normalny -
smakuje jak: 1% bardzo mocno gazowane mleko z dodatkiem drożdży

fea - do zamykania tego to chyba tylko butelki po szampanie i drutowany korek(wydaje mi sie nawet, ze to ma więcej gazu)
wkońcu to 40g cukru na litr /a do tego dochodzi jeszcze glukoza z mleka.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Turtle

Pigwa - jaki to miało zapach?

Wejdz do swinskiej stajni i odetchnij pelna piersia. Mniej wiecej taki.:uff:
Odpowiedz
ja tam świnie lubie... gulasz dziś jadłem, niczego sobie :P
Odpowiedz
h4h4.... ja dzis jestem pio dfegustacji ryziwowca :D
smakował vardzo... a i pewnie kumys tez dobry bredzie :D
Pigwa - to mojemu jeszcze duzo brakjuje... - ale mysle.,,, ze za kilka dni bedzie mial odpowiedni zapach i smak :D:D
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Turtle
h4h4.... ja dzis jestem pio dfegustacji ryziwowca :D
smakował vardzo... a i pewnie kumys tez dobry bredzie

No, musisz byc po niezlej degustacji, albo masz za male klawisze.:diabelek:
Odpowiedz
hehe... nigdy więcej mocnych win - przeszło mi już :D

a Kumys juz własciwie gotowy jest... - ale dam mu jeszcze kilka dni na wzmocnienie :D (smakuje jak mocno gazowane mleko z dodatkiem alkoholu (wyraźnie czuć procenty)), niestety czuć też drożdże (jeszcze kiedyś spróbuje wersji ze zmniejszoną ich ilością - albo wogóle zmienie metode produkcji dająć świeżego mleka, cukru i maślanki (taki przepis też gdzies w sieci znalazłem)
zapach - paskudny :D
zastanawiam sie tylko czy to takie ma być... - a może wyhodowałem nowy rodzaj trutki na myszy? :D
Odpowiedz
nie da się tego na trzeźwo wypić :|
chyba jednak krowie z pudełka na to się nie nadaje - jest obrzydliwe.
skwasiło się :] /kto wie jak kwaśnieje pudełkowe może sobie wyobrazic smak tego czegos
Odpowiedz
no niestety ja bym powiedział nawet, że pudełkowe to gnije... Próbowaliście kiedyś zsiąść pasteryzowane kupne mleko? A jakie pyszne jest od krówki zsiadłe z ziemniakami... mmmm
Odpowiedz
po mleku to już mnie rzuca a co dopiero Wasze wynalazki

Skocz do: