Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
po dosłodzeniu biały osad w butelkach???
Witam,

dzięki Wam zrobiłem pierwsze wino wisniowe - jest doskonale. Wyszło oczywiscie wytrawne, większość zlałem do butelek (było to na początku listopada), trochę wina zostawile i dosłodzilem. Trzymałem jeszcze trzy tygodnie w balonie i tez zlałem do butelek. No i tu problem....powstał w butelkach biały osad i po otwarciu widac malutkie bąbelki.
Co zrobiłem nie tak???, czy je otworzyc i jeszcze poczekac w balonie??? Proszę o radę

dzięki
Odpowiedz
no w takim razie drożdże jeszcze żyły i dostały jedzonko więc się rozbudziły. ja jeszcze takiej sytuacji nie miałem, bo zawsze siarkuję wino, więc nie wiem co robić. poszukaj na forum cos takiego chyba juz było. pozdrowienia
Odpowiedz
Jak to co zrobić? Siarkować! :).
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez deg
Jak to co zrobić? Siarkować! :).
"Szukaj" - "pirosiarczyn potasu", albo "Podstawy technologii" - "chemia" - "pirosiarczyn" i kupa innych tematów.
Odpowiedz
Marcepan>"większość zlałem do butelek (było to na początku listopada)," to rozumiem ze wino z roku 2003 ? bo jezeli tegoroczne to mocno przyspieszyles tempo.
ja bylm wlal do baniaka, zasiarkowal, zlal kilka razy (przez kilka miesiecy) az osad juz by sie nie wytracal, i dopiero butelkowal.
peace
Odpowiedz
A moze zapasteryzowac? :)
Odpowiedz
jawna prowokacja? ;)
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez DarekRz
A moze zapasteryzowac? :)

W słoikach typu Weck i z tą piękną sprężynką koniecznie !!!
Odpowiedz
A uszczelka? Bez uszczelki nie przejdzie :)

/sasza
Odpowiedz
A Wy chłopaki znowu popadacie a skrajności. Wszystko jest dla ludzi. Nastawu pasteryzować na pewno nie warto - tudzież win lekkich , stołowych, wszystkich białych (no moze poza dziką różą), ale wiśniowe o mocy ponad 13% i półsłodkie lub słodkie, zrobione z przyzwoitej proporcji owocu do wody to właściwie nic, lub niewiele traci po pasteryzacji. Takie jest moje zdanie - bo pasteryzowałem kiedys takie mocniejsze wina z porzeczek (mix) i nie rózniły się właściwie od niepasteryzowanych. A mówimy o winie z wisni - prawda?

Skocz do: