Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ponowne siarkowanie ?
Czy jeżeli po pierwszym zlan iu zasiarkowalem, to przed butelkowaniem też jest sens siarkować?
Odpowiedz
Nie zaszkodzi, szczególnie gdy wino ma niewiele % i cukru.
Odpowiedz
Pamiętaj o odkażeniu butelek .To podstawa udanego wina po leżakowaniu.
Odpowiedz
Ok. Że trzeba siarkowac jak jest mało % oto wiem, ale dlaczego jak jest mało cukru?

Odkazam wszystko, ale mam problem z dobrym ich wysuszeniem , bo przecież jak zostanie trochę na ściankach w butelce czy w balonie roztworu do odkazania to może być tyle co jak dodam 2g do siarkowania.
Odpowiedz
Siarkować trzeba jeśli jest ryzyko wznowienia fermentacji.
A zawsze przy zlewaniu wino się trochę przewietrzy i spadnie poziom SO2. A jak spadnie za bardzo i w winie będą jakieś resztkowe drożdże / przetrwalniki to wino może wznowić fermentację. I zrobisz granaty :szampan:
Ja to tak widze.
Odpowiedz
Spoko. Dzięki. Rozumiem. A jak myjecie damki / butelki to suszycie je jakoś?
Odpowiedz
Ja nie. Ostatnie płukanie w piro.
Odpowiedz
(15-08-2012, 19:58)Romcio napisał(a): Ok. Że trzeba siarkowac jak jest mało % oto wiem, ale dlaczego jak jest mało cukru?

Odkazam wszystko, ale mam problem z dobrym ich wysuszeniem , bo przecież jak zostanie trochę na ściankach w butelce czy w balonie roztworu do odkazania to może być tyle co jak dodam 2g do siarkowania.

Cukier dodatkowo konserwuje. Ja do mocnych i zarazem słodkich win nie daję piro.
Zależy jeszcze jak Ty chcesz długo wina przechowywać.
Odpowiedz
Min. pół roku... Reszta poleży dłużej...
Odpowiedz
Ja porządnie siarkuję przy drugim zlewaniu, wtedy też dosładzam. Potem wino leży i przy 3 zlewaniu też siarkuję, ale tylko delikatnie. Na 10 litrów maks 0,5g pirosiarczynu. Przy rozlewie zrobię tak samo.

Butelki można wysuszyć w piekarniku, poza tym suszenie w temperaturze 120-130 stopni przez dobre 5 minut zniszczy wszystkie formy życia znajdujące się tam i masz jałową butelkę, a cała siarka o którą się martwisz, że pozostała na ściankach ulotni się, bo jej rozpuszczalność w wodzie wraz ze wzrostem temperatury drastycznie spada.
Odpowiedz
Super! Dzięki za pomoc:ksiazka:
Odpowiedz
Witam, przy siarkowaniu wina, piro rozpuszczacie w winie czy w odrobinie wody i dopiero dodajecie do wina, sorki za banalne pytanie ale nigdy nie siarkowałem, a dzisiaj chcę to zrobić z jabłkowym... z góry dziękuję za info
Odpowiedz
Ja rozpuszczam w niewielkiej ilości wina i wlewam do gąsiora. Właśnie idę siarkować czerwoną porzeczkę:)

Skocz do: