Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
różnice smaku (bukietu) w zależności od rodzaju drożdzy
Witam,
na początku chciałem wszystkich przywitać. Zapisałem się na forum dzisiaj (choć od jakiegoś czasu już podczytuję).
Wstępnie również przepraszam, jeśli moje zapytania były już gdzieś przerabiane (wówczas poproszę o link). Dużo wątków i odpowiedzi, więc nie sposób do wszystkiego dotrzeć.
Do rzeczy!
Kusi mnie następujący eksperyment: Nastawić dwa identyczne wina (w celu zapewnienia identyczności - z soku kartonowego), z identyczną zawartością wody, cukru itd. Jedyne co będzie w nich inne, to rodzaj drożdzy. Czy uzyskam w ten sposób znaczącą różnice w smaku, zapachu? Czy ktoś przeprowadzał już takie doświadczenie.
Dziękuję za wszelkie informacje i sugestie. Pozdrawiam.
Odpowiedz
Witaj!
Tutaj masz fotorelację z takiego eksperymentu. Odpowiadając na Twoje pytanie: są różne szczepy drożdży o różnej tolerancji na alkohol. Jeśli do dwóch nastawów dodasz drożdży, które jedne przerobią cukier na 12%, a drugie na 18% to na pewno różńica w smaku, aromacie będzie znacząca. To drugie wino bedzie bardziej alkoholowe. Jeśli natomiast użyjesz dwóch różnych szczepów, o identycznej / podobnej tolerancji na alkohol i obydwa rodzaje drożdży przerobią podobną ilość cukru na procenty, to język i nos zwykłego degustatora nie wychwycą różnicy. A jeśli nawet to różnica nie będzie znacząca.
Odpowiedz
Dzięki za link i informacje. Zaraz pooglądam fotorelację. Pozdrawiam - V
Odpowiedz
Ten eksperyment jest jeszcze nie skończony. Pierwszy post został wysłany 17-7-2008 i wtedy zostało nastawione wino. Po dwóch miesiącach nie ma co sprawdzać jakości wina. Mamy młode, jeszcze niedojrzałe wina. Za rok można powiedzieć cokolwiek mądrzejszego.
Odpowiedz
No tak, - jeszcze za wcześnie. W takim razie również spróbuję a relację 'pro publico bono' postaram się opisać na forum. .
Odpowiedz
Doświadczenie, w którym porównywać będziesz wino odfermentowane do 12%, zawierające cukier resztkowy (na słabych drożdżach) z winem wytrawnym, odfermentowanym do np. 16% nie ma najmniejszego sensu.
Planując eksperyment trzeba trzymać się choćby podstaw metodyki. Może mieć sens porównanie win fermentowanych na różnych szczepach drożdży, pod warunkiem, że wszystkie będą z tego samego surowca, z tym samym początkowym stężeniem cukru, dodatkami (pożywka, enzymy, SO2), fermentowanych w tych samych warunkach i odfermentowanych do jednakowej zawartości alkoholu/cukru resztkowego - najprościej - odfermentowanych do końca.

Skocz do: