Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wino się.... krystalizuje??
Witam,
Postanowiłem dziś podać do obiadu swoje wino 2008r, winogronowe, półsłodkie (czy tam półwytrawne - gdzieś na granicy). Zauważyłem jednak dziwny osad w butelce. Nie jest to jednak osad drożdżowy, taki jak po butelkowaniu nie do końca sklarowanego wina (taki przykład też mam :] ). To wygląda raczej jakby kryształki cukru. Jak potrząsnąłem butelką, to osiadły równo na dnie ale się nie rozpuszczają. Co to może być? Czy możliwe, żeby cukier się wytrącił?? Acha, wino leży w piwnicy ale raczej ciepłej - temperatura tam nie spada raczej poniżej 15 st C.
Odpowiedz
Edit: dzięki Maciej, miało być: kamień się wytrącił. Zdekantować i pić spokojnie.
"Na zdarowje" jak mógłby powiedzieć Wołodia.
Odpowiedz
Żaden kwas - to kamień winny, czyli wodorowinian potasu. Nie jest to wadą wina.
Odpowiedz
(03-01-2010, 12:46)Maciej napisał(a): Żaden kwas - to kamień winny, czyli wodorowinian potasu. Nie jest to wadą wina.
Ufff. Dzięki. A jeszcze - skąd on się tam wziął - tzn. czy jego powstanie zależy od wody (jej twardości) czy od owoców?
Odpowiedz
(03-01-2010, 13:13)bozoo napisał(a):
(03-01-2010, 12:46)Maciej napisał(a): Żaden kwas - to kamień winny, czyli wodorowinian potasu. Nie jest to wadą wina.
Ufff. Dzięki. A jeszcze - skąd on się tam wziął - tzn. czy jego powstanie zależy od wody (jej twardości) czy od owoców?

Od owoców, czyli składu moszczu i warunków przechowywania wina. Moszcz musi zwierać kwas winowy i kationy potasowe (gronowy zawiera), a w niskich temperaturach może wytrącić się kamień. Jeśli Ci się to nie podoba, butelkuj wino później, po stabilizacji w niskiej temperaturze - jak już kamień się wytrąci.
Odpowiedz
(03-01-2010, 13:36)Maciej napisał(a): Od owoców, czyli składu moszczu i warunków przechowywania wina. Moszcz musi zwierać kwas winowy i kationy potasowe (gronowy zawiera), a w niskich temperaturach może wytrącić się kamień. Jeśli Ci się to nie podoba, butelkuj wino później, po stabilizacji w niskiej temperaturze - jak już kamień się wytrąci.
OK, dzięki za wyjaśnienia.
Odpowiedz
Skoro temp. nie spada poniżej 15 stopni to dziwne ,że sie wytrącił.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
(03-01-2010, 21:59)TEQUILA napisał(a): Skoro temp. nie spada poniżej 15 stopni to dziwne ,że sie wytrącił.

W sumie nie tak bardzo dziwne: wodorowinian potasu jest bardzo słabo rozpuszczalny w wodzie (rzędu 0,006g/l), jeszcze gorzej w etanolu. Wygląda, że wytrąca się wszystko, co może, tzn., na ile wystarczy kationów K+. A że nie od razu i cały proces może trwać? -wodorowinian ma skłonności do tworzenia roztworów przesyconych, pewnie dlatego. Tak sobie myślę...
Odpowiedz
(03-01-2010, 21:59)TEQUILA napisał(a): Skoro temp. nie spada poniżej 15 stopni to dziwne ,że sie wytrącił.
U mnie kamień się wytrąca w butelkach już przy temp. 4 do -2* po około 4 miesiącach.
Ostatnio jak wymrażałem LabruscoTarninę wyraźnie był widoczny na ściankach wiaderek po 2 tygodniach (temp. -5 do -12*).
Nie był jednak tak skupiony jak w butelkach.
Szczerze, nie przeszkadza mi, grunt że wino nie ma osadu, dekantuje i po problemie ;)
Ciekawostka, że kamień winny wytrąca się tylko w winach z winogron, przynajmniej u mnie.
Odpowiedz
(04-01-2010, 08:58)Castleman napisał(a): Ciekawostka, że kamień winny wytrąca się tylko w winach z winogron, przynajmniej u mnie.

No też jakby nie ciekawostka ;) Winogrona zawieraja sporo kwasu winowego (dojrzałe - rzędu 6-10g/l kwasów w ogóle, z czego połowa to kwas winowy), a inne owoce głównie kwas cytrynowy i jabłkowy - winowego nic, bądź prawie nic. Jakim cudem miałby się w tych innych wytrącać kamień winny, skoro to wodoroWINIAN potasu?!
Odpowiedz
Cytując za wiki:
Cytat:Kwas winowy, (kwas 2,3-dihydroksybutanodiowy, C4H6O6) - organiczny związek chemiczny z grupy hydroksykwasów dikarboksylowych zawierający dwie grupy hydroksylowe (-OH). Występuje w owocach, zwłaszcza winogronach w stanie wolnym i w postaci soli.

I pełny opis:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_winowy

A tutaj o wodorowinianie potasu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wodorowinian_potasu
Odpowiedz
Fajnie że to nic strasznego ten kamień i że można pić na zdrowie;)
pozdrawiam winiarzy i nie tylko winiarzy;)
Odpowiedz

"U mnie kamień się wytrąca w butelkach już przy temp. 4 do -2* po około 4 miesiącach.
Ostatnio jak wymrażałem LabruscoTarninę wyraźnie był widoczny na ściankach wiaderek po 2 tygodniach (temp. -5 do -12*)."
Znaczy się, żeby wytrącić kwasowość mam wino zamrozić ?:)
mam 30l wina słodkiego z labruski- zapach i smak dobry tylko za kwaśne jest.
Jak z balona przeleję do wiaderka i wystawię na balkon (obecie na dworze - 7C mam) to będzie dobrze?
Do tej pory balon stał w temperaturze 17C od jakiś 2 miesięcy od zlania i zasiarkowania.
Ewentualnie mogę do lodówki wstawić balon na 3C i na dwa tygodnie. Tak sobie teraz pomyślałam bo mam starą lodówkę w garażu. Tylko się zastanawiam czy 2 miesiące od zlania nie za wcześnie na taki zabieg???
Odpowiedz
Na -7oC możesz spokojnie wystawić w szklanym balonie. Cała objętość nie zamarznie na 100%, ze względu na obecność alkoholu. Po kilku dniach spowrotem do domciu - kamień powinien leżeć na dni, może trochę na ściankach.
Odpowiedz
Przed wystawieniem mam przelać wino- z powstałego zapewne osadu przez te 2 miesiące czy nie będzie różnicy i mogę przelać jak je przemrożę?
Co mam zrobić z rurką? Aktualnie mam spirytusem zalaną do połowy kulek. Mam zalać na całość.
Odpowiedz
Jak masz widoczny osad, powinieneś zlać tak, czy siak. Tylko ostrożnie, żeby nie utlenić. Utrzymuj ze 30-40mg/l wolnego SO2.
Odpowiedz
Na ścianach balonu nic nie widać, na dnie co nieco jest.
Przy jakiej minusowej temperaturze balon ma prawo pęknąć bo sobie właśnie sprawdziłam pogodę i jutro mam już minus 10 to ewentualne odczekanie tygodnia mnie nie zbawi.
Jaka jest optymalna temperatura wymrażania?
Odpowiedz
(21-01-2014, 11:53)Maciej napisał(a): Utrzymuj ze 30-40mg/l wolnego SO2.
co to znaczy, czym mam zmierzyć że utrzymuję tyle i tyle dwutlenku siarki?
Odpowiedz
Najlepiej zestawem do pomiaru wolnego SO2 - kupisz np w winiarz.pl. Możesz też "dosiarkować" umiarkowanie (np 0,5g pirosiarczynu/10l) przed każdą poważniejszą operacją.
Odpowiedz
Dziękuję, jeszcze wszystkiego nie wiem bo dopiero pierwszy sezon wino robię. :niewiem:
Rozstwór A, rozstwór B chyba jednak będzie łatwiej do siarkować ciut niż zestaw złożyć.
Odpowiedz
Dzisiaj o godzinie 12 wystawiłam balon z winem na balkon, jest minus 8 stopni. Niby maksymalnie ma być do -10.
Ale w rurce fermentacyjnej mi bulgocze, już 6 godzin bulgocze pomału- mniej więcej bulka na 2 minuty.
To normalne?
Odpowiedz
Ile litrów? W pracującym nastawie zawsze jest sporo "niewidocznego" dwutlenku węgla, który potrzebuje czasu na uwolnienie. Na razie to normalne.
Odpowiedz
(22-01-2014, 17:48)Abi napisał(a): Ale w rurce fermentacyjnej mi bulgocze, już 6 godzin bulgocze pomału- mniej więcej bulka na 2 minuty.
To normalne?
A nie bulgocze przypadkiem w drugą stronę? Przyjrzyj się dokładnie, bo prawdopodobnie nastaw, schładzając się, zasysa powietrze.
Meseems - w niskich temperaturach rozpuszczalność gazów rośnie - CO2 nie może uwalniać się przy schładzaniu.
Odpowiedz
30litrów wystawiłam na balkon.

Faktycznie wydawało mi się, że bulgocze jak przy fermentacji ale jak się przyjrzałam to bulgocze do środka.
W życiu bym na to nie zwróciła uwagi :).

Zaczyna mi śnieg delikatnie padać, rurkę mam korkiem z waty zakryty to chyba powinno wystarczyć jako ochrona przed dostaniem się ewentualnego śniegu?
Balon w koszu okryty kocem po korek.
Odpowiedz
(22-01-2014, 21:25)Abi napisał(a): , rurkę mam korkiem z waty zakryty to chyba powinno wystarczyć jako ochrona przed dostaniem się ewentualnego śniegu?

Ciecz w rurce w ujemnej temp. nie zamarznie ?
Odpowiedz

Skocz do: